National Enquirer: Барак Обама ја изневерил Мишел со Керолајн Кенеди, претседателската двојка се разведува!

Американскиот претседател Барак Обама е во љубовна врска со американската амбасадорка во Јапонија и член на славното американско претседателско семејство Кенеди - Керолајн Кенеди - пишува Enquirer. “Јавна тајна е дека Мишел и Барак Обама ќе се разведат, но чекаат да му заврши мандатот на претседателот за да го сторат тоа - напиша член на јапонскиот парламент Казиуки Хамада на својот блог на 5-ти април.

Политичарот пишувал за неверството на американскиот претседател и за претераното трошење на Мишел.

Наводно, Мишел била бесна што американската амбасадорка дозволила овој политичар да пишува дека Обама ја изневерува и да го навредува претседателскиот пар, и не реагирала како амбасадорка на написите.

- Мишел полуде кога аферата на Обама со американската амбасадорка беше откриена во јавноста. Кога ги виде Барак и Керолајн како се бакнуваат и изгледаат блиски на фотографиите се налути уште повеќе. Мишел се сомнева дека Обама влегува во љубовна афера со секоја жена со која е сам, ако му се допаѓа - пишуваат американските таблоиди цитирајќи свои извори.

Наводно оваа фотографија од пристигањето на Обама во Јапонија каде отиде кон крајот на април без Мишел, на која се прегрнува и бакнува со Керолајн Кенеди, ја разбеснела Мишел која е уверена дека тие се во врска и дека тоа е една од причините зошто Барак на Керолајн и ја додели амбасадорската позиција во Јапонија.Мишел била толку лута што ја напуштила Белата куќа и отишла во хотел во Вирџинија да се смири - пишуваат таблоидите.

Тие објавуваат дека Мишел веќе нашла куќа за себе и за своите деца во Вашингтон каде ќе живеат по завршувањето на претседателскиот мандат на Обама и по разводот, а Обама пак ќе се пресели на Хаваите, далеку од Мишел!/ извори: The National Enquirer, DESIGN&TREND, showbizspy.com

На Британец му извадиле бубрези, тешки рекордни 35 килограми: Можам да дишам (ВИДЕО)

Ворен Хигс, 54, од Виндзор, Велика Британија, страда од полицистична бубрежна болест.

Тоа е наследна болест која предизвикува раст на цисти во бубрезите и може да доведе до откажување на бубрезите. Зафаќа едно лице од 1.000 и нема лек.Хигс бил опериран пред неколку месеци, а хирурзите велат дека неговите бубрези биле рекордно големи.

Имено, тежеле вкупно 35 килограми, а хирурзите му ги отстраниле двата бубрега.Се верувало дека стариот рекорд изнесувал 7,4 килограми, а тој бубрег е изваден од пациент во Индија.

Хигс се вратил во релативно нормален живот три месеци по операцијата и вели дека се чувствува многу подобро.

„Можам да дишам, можам да јадам“, вели тој, но сепак се бори со рамнотежата.

Сепак, тој редовно оди во теретана и тренира и планира да истрча 10 милји дневно.

Во Романија нема места на ооделите за интензивна нега, пациентите лежат на душеци на подот

Рекорден број на нови смртни случаи од коронавирус денеска се регистрирани во Романија, а болничкиот систем достигнал точка што нема повеќе слободни кревети на одделите за интензивна нега.

Во последните 24 часа, пријавени се повеќе од 18.800 нови инфекции со „Ковид-19“, а 574 луѓе починале. Романија е втората земја во Европа со најниска стапка на вакцинација, пишува Ројтерс.

Видеата од болниците во Букурешт покажуваат пациенти како лежат на душеци на подот или држат резервоари за кислород на преполните клупи во ходниците. Мртовечниците работат со полн капацитет.

"Нема доволно простор за сите случаи. Ако стапката на вакцинација беше 70 до 80%, сега ќе имавме десет пати помалку смртни случаи", рече Клаудио Русу, доктор во единицата за интензивна нега.

Во Романија, само 36% од возрасната популација е целосно вакцинирана, а просекот на Европската унија е 74%. Досега во октомври, едно лице на секои пет минути починува во земјата од последиците од инфекција со ковид.

Условите за избор на Мис на Франција ги шокираа кандидатките, подготвија тужба

Француските активистки за правата на жените поднесоа тужба против организаторите на изборот Мис Франција за дискриминација, пренесува порталот Франс инфо.

Групата Osez le féminisme (Осмели се за феминизмот) со три одбиени кандидатки ја обвинија Мис Франција и Ендемол за дискриминација на работа. Тие тврдат дека е неприфатливо условот за избор да е висината над 170 сантиметри, кандидатките да не се во брак и да се „претставнички на убавината“.

„Според францускиот закон, забранет е секаков вид дискриминација врз основа на возраста, моралот, физичкиот изглед и семејниот статус“, изјавила за АФП Виолан Де Филипис-Абате, адвокат на групата „Осез ле феминисме“.

Но, прашање е дали француските натпреварувачки можат да се третираат како вработени. Имено, тие потпишуваат договор, но тоа не е договор за вработување. Француските медиуми пишуваат дека тужителите сега се повикуваат на судската одлука од 2013 година, кога поранешниот кандидат за г -дин Франција ги тужел организаторите од слични причини.

притисни ентер