Наследниците успешно ја чуваат струмичката карневалска традиција

На два дена пред почнувањето на осумдневните карневалски празнувања Струмица на големо живее со маските. 

Карневалската треска се чувствува насекаде. Струмичани остануваат верни на аманетот на претходниците подготвувајќи ги своите маски. Со месеци карневалските групи и поединците, скриени од очите на јавноста и „конкуренцијата", ги подготвуваат карневалските креации. Иако најмладите струмичани своите карневалски креации вообичаено ги презентираат на Детскиот карневал, од лани групата при ОУ „Видое Подгорец" од Струмица, предводена од учителката Соња Цицимова, со својот прв настап на Големиот карневал ги собра наградите и симпатиите на публиката.

Ученици петтоодделенци и нивните родители од одделението на Цицимова секојдневно се подготовуваат за нивната петта заедничка маска. Првата маска „Виножито" ја подготвиле пред пет години, во прво одделение.

– Секоја година имаме своја тема во која се наоѓаме со децата. По маската „Виножито", во второ одделение бевме „Папагали", во трето „Пуканки", во четврто одделение веќе преминавме во Големиот карневал со маската „Струмички шпагети". Драго ми е што Организацискиот одбор имаше слух за нас и нè прифати поради возраста на децата. Маската ги освои максималните 70 поени и ја оправдавме довербата што ни беше укажана. Со „Шпагетите" го претставувавме Струмичкиот карневал во Тиват и Врњачка Бања на тамошните карневали и чинам дека тоа беше најголема награда за нас, раскажува Цицимова.

За неа, иако не е родена струмичанка, негувањето на карневалската традиција, дружењето и возбудата од самата карневалска ноќ се пресудни веќе пет години како наследници на вековната традиција да ја чуваат и негуваат.

– За мене карневалот беше голем предизвик. Јас не сум струмичанка, од Свети Николе сум, и ми беше многу симпатична возбудата како луѓето со години ја негуваат традицијата. Едноставно ми беше предизвик. Сакам да се обидам и да видам колку ќе бидеме успешни. Тоа ми беше појдовната идеја. Годинава искрено се плашам од ланскиот успешен настап, бидејќи сме во друга категорија, конкуренцијата од маски е многу силна и затоа наградата не треба да ни биде приоритет, туку да се претставиме во најсветло издание и да си поминеме убаво, вели учителката Соња.

Со позитивните чувства ѝ се измешани и емоциите поради разделбата од нејзината карневалска група за четири месеци, која од септември ќе продолжи во шесто одделение. Но, тоа засега е во втор план. Секојдневните вежби се одвиваат во училишната сала со кореографски вежби на маската. Интересни се сеќавањата за изработката на маската „Пуканки", во која се вклучиле и бабите на децата.

– Успеавме да ја преселиме атмосферата од училницата во семејствата, односно маската се пресели во домовите на учениците, додава Цицимова.

За годинашната маска, како и за претходните, вели дека има неколку општествено одговорни компании што им помагаат и што препознаваат квалитет и веруваат дека средствата ги вложуваат во нешто убаво, за радоста на многу деца и дека тоа е едно општо задоволство.

– Годинава ќе настапиме со маска на една многу актуелна тема. Се надевам дека од сè срце ќе ја пренесеме најавтентично маската и публиката и жирито тоа ќе го препознаат. Се надевам дека ќе испратиме силна и многу јасна порака, која е важна за сите нас, посочува Соња, но никако не сака да открие повеќе за маската и се држи до непишаното правило на Струмичкиот карневал таа да се крие до почетокот на големата карневалска забава.

Во подготвувањето на кореографијата на маската учествуваат и родители на децата. Тие не сакаа да зборуваат со образложение дека „тренерот" го предводи тимот и тој е задолжен за комуникација со јавноста, а тие се послушни учесници во маската.

Учителката Соња Цицимова веќе крои планови за понатаму. На нашето прашање дали ќе продолжи со подготвувањето маски со досегашните ученици или ќе почне со новите првоодделенци, вели дека во изминативе пет години карневалот ги направил како едно семејство.

– За почеток, во план ми е новите првоодделенци да учествуваат барем на Детскиот карневал, а доколку има подлога за поддршка и од тие родители зошто да не целиме на повторување на досегашните успеси. Истовремено сакам да останам и со досегашните мои ученици, иако ќе бидат со други наставници. Јас стојам на располагање и се надевам дека ќе се најде начин како да ги реализирам моите желби, рече на крајот учителката Соња Цицимова.

Годинава Струмичкиот карневал се одржува од 26 февруари до 4 март, а главниот настан Интернационалната карневалска вечер ќе се одржи на 29 февруари, в сабота. /МИА

Најмалку петмина уапсени пред белоруската амбасада во Москва

Најмалку пет лица се уапсени за време на вечерашниот протест пред белоруската амбасада во Москва.

По двочасовните мирни протести против резултатите од претседателските избори во Белорусија, руската полиција растури група од 200 демонстранти и уапси најмалку пет лица, јавува ТАСС.

По објавувањето на резултатите од претседателските избори во Белорусија, на кои сегашниот претседател Александар Лукашенко освои повеќе од 80 проценти од гласовите, избувнаа протести во целата земја.

За време на тридневните протести во Минск и другите белоруски градови, едно лице загина, а повеќе од 6.000 лица се уапсени.

Малолетната ќерка на Моника Белучи стана заштитен лик на Долче и Габана

Познатиот бренд Dolce & Gabbana има нова муза - тоа е 15-годишната Дева Касел, ќерка на италијанската актерка Моника Белучи и францускиот актер Винсент Касел, која се чини дека има светла иднина во светот на модата.

Тинејџерката, која очигледно ја наследи безвременската убавина од нејзината убава мајка, деновиве снимаше кампања за новиот парфем „D&G“ Shine на бреговите на италијанското езеро Комо во провинцијата Ломбардија.

Секако, присуството на Дева предизвика голем интерес кај папараците и медиумите, а нејзината благосостојба и безбедност внимателно ги следеа грижливите родители - иако се разведоа во 2013 година, Моника и Винсент учествуваат подеднакво во воспитувањето на 15-годишната Дева и нејзината петгодишна сестра Леони.

\

Дева дефинитивно се обидува да ја заштити својата приватност во секое време и е многу внимателна со објавите на социјалните мрежи, но за жал, и таа неодамна се најде под оган од злонамерните интернет тролови кои почнаа да шират озборувања за тоа како таа се подложува на козметичка хирургија, т.е. ја обвинија дека ги зголемила усните.

- Ве молам, јас сè уште немам 16 години ... Нормално е тинејџерите да поминат низ физички промени, особено на оваа возраст. Никогаш не размислував за каква било постапка и знам дека моите родители никогаш не би го дозволиле тоа. Човечкото тело се менува, затоа ве молам уште еднаш, размислете пред да започнете да ширите бесмислени, глупави и лажни вести за младите – им одговори Дева.

Шпанија забрзано гради болница поради зголемениот број заболени од корона

Бројот на нови случаи на коронавирус во Шпанија денеска се зголеми за скоро 1.700, а во овие бројки не е опфатен Мадрид, кој не даде информации заради технички проблеми.

Од укинувањето на строгите рестриктивни мерки пред шест недели, Шпанија се обидува да го спречи ширењето на коронавирусот.

Иако просечниот дневен број на заразени лица бил помалку од 150 во јуни, околу 1.500 нови случаи се регистрираат секој ден во првите 12 дена од август.

Како резултат, војската брзо гради нова полска болница во Сарагоса, главниот град на Арагон, регион кој сега е жариште на коронавирусот.

притисни ентер