Наскоро важен состанок на НАТО, амбасадорката на САД со предупредување до Србија

Главни теми на претстојниот самит на земјите-членки на НАТО во јули во Вашингтон ќе бидат издвојувањата за одбрана и помош за Украина, изјави денеска американската амбасадорка во НАТО, Џулијан Смит.

„Голем акцент, особено од страна на САД, ќе биде ставен на распределбата на одбранбениот товар. Тоа е толку важна тема и сакаме да испратиме порака до нашата јавност дека Америка се сеќава зошто ја создадовме оваа Алијанса, зошто е актуелна и денес“, рече амбасадорката Смит во разговор со неколку новинари од Југоисточна Европа.

Распределбата на одбранбениот товар вклучува две посебни прашања, едното е сите членки што е можно поскоро да ја исполнат целта да издвојат најмалку два отсто од својот БДП за одбраната, а второто е колку сите сојузници ѝ помагаат на Украина, која се брани. против руската агресија.

„Сакаме да се погрижиме јавноста во САД, како и јавноста во Европа да разберат дека ова е колективен потфат“, рече амбасадорката.

Таа рече дека очекува следниот месец, кога НАТО ќе објави нови податоци, 22 или 23 земји ќе ја исполнат целта да потрошат најмалку 2 отсто од БДП за одбрана. Десет години претходно, во 2014 година, кога сојузниците ветија дека ќе се стремат да ја исполнат целта за зголемување на трошоците за одбрана на два отсто од БДП, само три членки тогаш ја исполнуваа таа цел.

„Ова лето мислам дека ќе имаме 22, 23 сојузници кои ќе ја исполнат таа цел. Тоа е извонредна успешна приказна, но секој од 32-те членки треба да ја исполнат таа цел и тоа што е можно поскоро“, нагласи таа.

Одговарајќи на прашање за безбедносната состојба во Југоисточна Европа, амбасадорката Смит посочува дека САД ги поддржуваат евроатлантските аспирации на тие земји.

Три земји, Албанија, Македонија и Црна Гора, кои се членки на НАТО, водат преговори за членство во Европската унија, а САД се подготвени да им помогнат на тој пат.

Што се однесува до Србија, амбасадорката Смит вели дека нејзино суверено право е да одлучи дали сака или не да влезе во НАТО. „Но, нашата врата е отворена ако во одреден момент во иднина сакате да се придвижите кон членство“, рече Смит, предупредувајќи го Белград за односите со Кина и Русија.

„Бидете претпазливи за врски со компании во кинеска сопственост, каде што веруваме дека има ризици и предизвици во работата со такви компании. Исто така, не веруваме дека ова е време за продлабочување на односите со Русија, која ја започна најголемата копнена војна во Европа од Втората светска војна“, вели амбасадорката Смит.

Таа посочи дека САД ќе продолжат да ја повикуваат Русија за цела низа „малигни активности што ги спроведува во соседството“. „Знаеме и многу ни е познато како игра Русија, знаеме како користи дезинформации, како се потпира на сајбер напади, како користи економска принуда, што прави Кина“, рече Смит.

„Има многу дезинформации. Затоа е важно отворено и често да се ангажираме со нашите партнери во регионот за да се спротивставиме на руските дезинформации што сугерираат дека НАТО игра бескорисна улога на Западен Балкан или дека НАТО е директно ангажиран во Украина, кога тоа не е случај. Русија сака да кажува многу невистини за улогата на НАТО во Украина и улогата на НАТО на Западен Балкан“, додаде таа.

Таа рече дека САД отворено го поддржуваат холандскиот премиер Марк Руте како нов генерален секретар на НАТО и дека во моментов се уште се разговара за тоа кој ќе го наследи Јенс Столтенберг. Покрај Руте, официјален кандидат е и романскиот претседател Клаус Јоханис.

Истовремено, таа нагласи дека НАТО треба да обезбеди поголема различност кога станува збор за распределбата на водечките позиции во Алијансата, така што поединци од новите членки, од кои некои се во НАТО повеќе од 20 години, некои 15 години , а некои и пет години.

„Тоа може да биде заменик-помошник генерален секретар или дури и самиот заменик генерален секретар за да обезбеди поголема разновидност географски, родово и во која било друга смисла“, рече амбасадорката Смит.

Протест за Палестина и на Оксфорд- десетици уапсени по судирот со полицијата (ВИДЕО)

Британската полиција денеска уапси десетина студенти на Универзитетот Оксфорд, а со некои од нив влезе во физичка пресметка за време на пропалестинскиот протест во кампусот.

Групата Оксфорд Акција за Палестина (ОА4П) соопшти дека администрацијата на универзитетот повикала полиција откако студентите почнале да протестираат во канцелариите на администрацијата, како што се случи во другите кампуси во Британија, САД и на други места во светот од почетокот на конфликтот во Газа.

Од полицијата велат дека се запознаени за настанот, а повеќе информации ќе дадат подоцна.

Администрацијата на универзитетот се уште нема официјален коментар, а претходно најави дека го почитува правото на слобода на изразување во форма на мирни протести.

Снимките објавени од ОА4П на социјалните мрежи покажуваат судири меѓу полицајци и студенти кои седеле на патот блокирајќи полициско комбе кое наводно превезувало приведени.

Демонстрантите бараа Универзитетот да ги прекине врските со компаниите поврзани со Израел, кој е во војна со палестинската милитантна група Хамас во Појасот Газа.

„Јасно е дека администрацијата претпочита да ги приведува, замолчи и физички да ги нападне своите студенти, наместо да се соочи со нејзиното олеснување на геноцидот што Израел го спроведува во Газа“, објави групата на X.

Демонстрантката Кендал Гарднер, студент по политички науки на Оксфорд, рече дека полицијата ги извлекла студентите од патот.

„Наидовме на екстремно насилство и непријателство“, изјави таа за Ројтерс.

Расте бројот на жртви при уривање на бина на изборен митинг во Мексико, загина и дете (ВИДЕО)

Најмалку девет лица, меѓу кои и едно дете, загинаа, а 50 други се повредени откако се урна бина на предизборен митинг во северната мексиканска држава Нови Леон, изјави локалниот гувернер.

Инцидентот се случил додека претседателскиот кандидат на левиот центар Хорхе Алварез Мајнез држел говор во градот Сан Педро Гарза Гарсија, во близина на Монтереј.

Мајнез беше неповреден во уривањето и е виден како зборува со приврзаниците по инцидентот. Неколку членови на неговиот тим се повредени, рече тој.

Уривањето на бината беше предизвикано од ненадеен налет на ветер, рече Мајнез во објавата на X.

Се појавија снимки кои го покажуваат моментот кога се урна светлосната структура додека неколку луѓе беа на сцената.

На видеото објавено на социјалните мрежи се гледа како Мајнез им мавта на своите поддржувачи, а потоа трча додека дел од структурата се урива.

Гувернерот на државата Самуел Гарсија ги повика локалните жители да останат дома поради грмотевици и силни ветрови во областа.

„Ако можете, избегнувајте да излегувате бидејќи има бури и необични ветрови. Ќе ве известувам“, напиша тој на X.

Реагирајќи на веста за инцидентот, мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор рече дека испраќа „прегратка до членовите на семејствата, пријателите на жртвите и политичките поддржувачи“.

По тешка болест, девојка си го врати гласот со помош на вештачка интелигенција

Додека гласовното клонирање со помош на вештачка интелигенција (ВИ) е причина за загриженост, употребата на новата OpenAI технологија може да им помогне на луѓето погодени од мозочни удари и тумори.

Пред да ја направи операцијата која требаше да ѝ го спаси и промени животот, гласот на младата Американка Алексис Лекси Боган беше полн со енергија.

Таа сакаше да пее балади додека вози, секогаш насмеана и беше сопран во хорот на училиште.

Преку ноќ, тој глас исчезна.

Месечната рехабилитација ѝ помогна на Лекса да се опорави, но нејзиниот говор сè уште е нарушен, па дури и нејзиното семејство и пријатели се борат да ја разберат.

Сепак, Лекси си го врати стариот глас во април. Нејзината способност да зборува не се подобрила, но таа доби клон на нејзиниот глас генериран со вештачка интелигенција од производителот ChatGPT OpenAI, кој може да го користи преку апликација на нејзиниот телефон.

Создадена користејќи 15 секунди од нејзиниот тинејџерски глас преземен од видеото што го снимила за училишен проект, нејзиниот синтетички глас сега може да каже речиси сè што сака и звучи исклучително реално и автентично.

Таа внесува неколку зборови или реченици во нејзиниот телефон и апликацијата веднаш ги чита гласно, презентирајќи го нејзиниот клониран глас.

Експертите предупредија дека брзото подобрување на технологијата за клонирање глас со помош на вештачка интелигенција може да го зголеми ризикот од телефонски измами, да ги наруши демократските избори и да го поткопа достоинството на луѓето, живи или мртви, кои никогаш не се согласиле да им се регенерираат гласовите за да кажат работи што никогаш не ги кажале.

Голема грижа е употребата на оваа технологија за создавање на таканаречена длабока фејк содржина, која може да биде многу штетна. Енциклопедија Британика го дефинира длабок фејк како „синтетички медиуми, вклучувајќи слики, видео и аудио, генерирани од технологијата на вештачка интелигенција што прикажува нешто што не постои во реалноста или настани што никогаш не се случиле“.

Технологијата, на пример, беше искористена за создавање лажни повици до гласачите во Њу Хемпшир кои се претставуваа како американскиот претседател Џо Бајден.

Во американската сојузна држава Мериленд, властите неодамна обвинија спортски директор во средно училиште дека користел вештачка интелигенција за да генерира лажен аудио клип од директорот на училиштето кој дава расистички коментари.

Сепак, Лекси и нејзиниот тим лекари мислат дека нашле примена на оваа технологија која го оправдува ризикот, пренесува Еуроњуз.

Боган е една од првите луѓе - единствената со нејзината состојба - која повторно создаде изгубен глас користејќи OpenAI.

Некои други даватели на вештачка интелигенција, како што е стартапот ElevenLabs, тестираа слична технологија за луѓе со пречки во говорот и губење на говорот - вклучително и адвокатка која сега користи свој гласовен клон во судницата.

притисни ентер