Наскоро ќе наполни стотка, едвај оди, но ужива во возењето автомобил (ФОТО)

Следната година официјално ќе стане стогодишник, а со тоа и еден од најстарите луѓе зад воланот на планетата.

Дон Мичел сака да вози, а годините за него се само бројка и ништо повеќе. Со децении бил зад воланот, а потоа на 94 години решил да си ја врати возачката дозвола. Како што вели, од безбедносни причини решил да се откаже од возачката дозвола, но и од задоволствата што му ги давале самото возење автомобил и патувањето.

Сепак, судбината подготвила прекрасно изненадување за Мичел, благодарение на иницијативата Together We Can. Тој се најде во програмата Млад возач како најстар учесник на иницијативата, која првенствено се однесува на 17-годишниците за стекнување навики за возење.

На интересен начин, им овозможува на учесниците да стекнат практично искуство во возењето, фокусирајќи се на клучните вештини како што се управување, менување брзини, сопирање, однесување на раскрсници и кружни патеки, па дури и паралелно паркирање. Истражувањето покажало дека оваа рана изложеност на одговорни практики на возење ги намалува стапките на несреќи кај младите возачи.

Како најстар учесник, Мичел добил можност да вози Opel Corsa во контролирани услови. Не му требало многу време за да се сети на сè и да го вози автомобилот со леснотија. На крајот признал дека малку му е жал што ја вратил возачката дозвола.

„Бев пресреќен што можев повторно да седнам зад воланот, ми го скрши срцето да ја дадам дозволата.Мојот омилен автомобил што некогаш сум го возела беше Морис Манор, тој беше прекрасен автомобил и можев сам да ги извршувам сите сервиси на него“, објасни Мишел. „Мислам дека сè уште возев прилично безбедно на 94 години, но доаѓа момент кога треба да се откажете од тоа. Беше одлично да проверам дека не сум ги заборавил сите мои возачки вештини и, како возење велосипед, сето тоа ви се враќа“.

Путин продолжи со кадровските промени во рускиот воен врв

Рускиот претседател Владимир Путин назначи нов прв заменик - министер за одбрана и тројца заменици министри, се вели во декретите објавени денеска на веб-страницата на руската државна администрација.

Според указот, Леонид Горнин е назначен за прв заменик - министер за одбрана на Руската Федерација, а заменици на министерот за одбрана ќе бидат Павел Фрадков, Ана Цивиљева и Олег Савељев, кој ќе биде и шеф на кабинетот на министерството, јавија руските медиуми.

Рускиот претседател ги разреши првиот заменик - министер за одбрана Руслан Чаликов, државниот секретар и заменик - министер за одбрана Николај Панков, заменик - министерката Татјана Шевцова, како и вториот заменик - министер за одбрана, генералот Павел Попов, кој е отпуштен и од воената служба.

Гундоган тренира нормално по натпреварот со Шкотска

Капитенот на германската репрезентација Илкај Гундоган учествуваше на тренингот во Бундеслигата откако се здоби со повреда на скочниот зглоб. 

Фудбалерот од средниот ред на Барселона немаше очигледни проблеми и се очекува да игра против Унгарија во среда во Штутгарт.

Сите преостанати 25 играчи му се на располагање на селекторот Џулијан Нагелсман по успехот од 5:1 против Шкотска во петокот.

Триесет и три-годишниот Гундоган заработи повреда на мечот со островјаните во Минхен, кој мина без проблем за домаќините на ЕП 2024. Играчот од средниот ред беше соборен од Рајан Портеус во 42. минута од петочниот судир.

За овој прекршок шкотскиот дефанзивец доби црвен картон од судијата Клемент Турпин и досуди пенал. Илкај Гундоган играше до крајот на мечот, а потоа го напушти теренот со мраз на десниот зглоб.

Победа против Унгарија ќе обезбеди предвремен пласман за Германија во нокаут фазата на ЕП 2024.

Димитриеска Кочоска: Програмата по која ќе работи идната влада има за цел враќање на Македонија

Ја изразувам мојата благодарност за сета доверба, но и одговорност, кои ми ги укажаa претседателот Христијан Мицкоски, Извршниот Комитет и Централниот Комитет на ВМРО-ДПМНЕ, предложувајќи ме за министер за финансии во идната Влада на Република Макед

Знам колку големи се очекувањата на сите граѓани на Македонија во овие тешки времиња, добро се сеќавам на сите разговори во изминатите години со секој еден граѓанин со кој се сретнав и знам на што се обврзав.

Свесна сум за одговорноста која нѐ очекува по преземањето на функциите, но исто така знам дека со посветена работа секоја препрека ќе ја надминеме.

Програмата по која ќе работи идната Влада на Република Македонија има голема задача, а таа е враќање на Македонија на народот.

Нѐ чека многу работа и уште повеќе проблеми, празен буџет кој е лошо планиран и што уште не. Но, ќе работиме, тоа е единственото што го знаеме, затоа што секој од нас е посветен работник.
Успеавме Македонијо, за подобри и поубави денови во иднина!

Гордана Димитриеска Кочоска, потпретседател на ВМРО-ДПМНЕ

притисни ентер