Наскоро целосно израмнување на Сатурн и Јупитер, последен пат тоа се случило пред 400 години

Обожавателите на ѕвезденото небо ги очекува вистинско уживање пред Новогодишните празници – идеално порамнување на Јупитер и Сатурн. Ваква ретка појава последен пат се случила пред 400 години.

Усогласувањето или спојот на космичките тела ја опишува нивната очигледна близина, каде што се чини дека, ако се гледа од Земјата, тие стојат блиску еден до друг. Гигантските планети Јупитер и Сатурн полека се приближуваат една до друга од летото, а меѓу 16 и 25 декември ќе бидат толку близу што за оние што гледаат во ноќното небо ќе изгледа како единствена точка на силен сјај, пишува Science Alert.

"Овие две планети се многу ретко усогласени, тоа се случува на секои 20 години или нешто повеќе. Но, овој спој е посебен затоа што изгледа дека планетите ќе стојат една до друга", рече астрономот Патрик Хартиган од Универзитетот Рајс.

„Ако сакавме да бидеме сведоци на уште поблиско усогласување помеѓу Јупитер и Сатурн, ќе мора да се вратиме на 4 март 1226 година“, рече тој.

"На 21 декември овие два гиганти ќе бидат најблиску и ќе изгледаат како двојна планета. Ќе бидат распоредени само на 1/5 од дијаметарот на полна месечина", додаде Хартиган.

Многу близок спој помеѓу овие две планети, сличен на оној што нè чека за две недели, се случил на 16 јули 1623 година.

Оние кои сакаат да ја разгледаат подетално оваа ретка појава со двоглед или телескоп, а не знаат како точно да препознаат која небесна точка ги претставува планетите, можат да посетат веб-страници како „Стелариум“, на кои се гледа каде небесните тела се наоѓаат во моментот на небото.

Во случај да ја промашите оваа врска, не треба да очајувате. Иако последната голема поставеност се случила пред 400 години, следната ќе дојде наскоро - во март 2080 година. После тоа, Јупитер и Сатурн нема да бидат блиску поврзани до 2400 година.

Овие две планети ќе се приближат една до друга на 31 октомври 2040 година, но тогаш растојанието меѓу нив ќе биде малку поголемо.

Ибрахимовиќ и Лукаку во клинч, за малку избегната тепачка (ВИДЕО)

Златан Ибрахимовиќ и Ромелу Лукаку жестоко се судрија во последните моменти од првото полувреме на четвртфиналниот натпревар од Купот на Италија меѓу Интер и Милан.

Ибрахимовиќ во 31-та минута го донесе Милан во водство со убав гол, а играчите на Интер стануваа се понервозни, што се гледаше на Лукаку, кого Ибрахимовиќ го испровоцира.

Белгиецот и Швеѓанецот се соочија очи во очи и веднаш беа разделени од соиграчите.

Ситуацијата беше на работ на голем инцидент кога судијата Паоло Валери го објави крајот од првото полувреме. Лукаку бесно се упати кон Ибрахимовиќ, кој се упати кон соблекувалната, а за да се избегнат поголеми проблеми, присутните на теренот морале да интервенираат.

И двајцата добија жолти картони.

Лукаку, наводно, му рекол на Ибрахимовиќ да престане да му се смее, а Ибрахимовиќ му одговорил: „Ајде, ајде да одиме“.

Ибрахимовиќ беше исклучен во 58. минута поради втор жолт картон за прекршок во центарот, а израмни Лукаку од пенал во 71. минута.

Британка се изживува врз неподвижна старица, семејството ја снимило (Вознемирувачко видео)

Бритинската полиција објави на својот Твитер вознемирувачко видео во кое се гледа злоупотреба врз дементирана старица од 29-годишна старателка , која е осудена на шест месеци затвор.

29-годишната Џени Деди требало да се грижи за полу-подвижната 69-годишна Лиз Јангс, но снимките од надзорните камери откриваат дека наместо тоа, таа ја влече за коса, и ги турка прстите во лицето и устата и ја влече за нос.

Во текот на летото 2019 година, ќерката на жената од видеото, Корина Канингам, која живеела со неа во куќа во Норфолк, започнала да забележува полесни повреди како што се модринки и гребаници на лицето и телото на нејзината мајка.

Поради сè, вклучила камера, која цело време снимала во собата. Полицијата објаснила дека семејството на Лиз Јангс сакало снимката да се сподели јавно за случајот да остане запаметен откако Деди е приведена.

Според „Дејли меил“, за време на една посета, Деди зела куче со себе, кое ја изгребало Лиз Јангс, предизвикувајќи длабоки расекотини на нејзините нозе.

Деди, пишува понатаму, ја принудувала старицата да јаде и вербално и физички ја малтретирала. На видеото се гледа како ја влече за коса и ги турка прстите во лице.

Во една прилика ја оставила гола скоро цели 30 минути, со влажна коса и само со крпа над колената.

Семејството на Лиз Јангс го видело видеото во ноември 2019 година и веднаш им било јасно дека старицата била малтретирана, по што интервенирала полицијата.

Деди признала дека лошо се однесувала кон лице кое има потреба од посебна грижа и е осудена на шест месеци затвор.

"Знаеме дека објавувањето на оваа снимка предизвика силни реакции, целосно разбираме дека е тешко да се гледа. Го зедовме предвид ова пред да го објавиме. Семејството на г-ѓа Лиз сакаше да спречи слични случаи", објави полицијата, пренесува британски Мирор.

Елизабет Харли во топлес, ја сликал нејзиниот 18-годишен син (ФОТО)

Актерката и манекенка Елизабет Харли позираа топлес во снег, а фотографијата што ја објави на Инстаграм ја направил нејзиниот 18-годишен син.

55-годишната Британка носи само палто и долен дел од бикини од својата нова линија за костими за капење.

„Како можев да одолеам? напишала заедно со фотографијата што ја споделила со повеќе од 1,8 милиони следбеници на Инстаграм.

Таа исто така открика дека ја фотографирал нејзиниот син Дамијан, кој оди по нејзините манекенски стапки.

Таа добила бројни комплименти за фотографијата, но големото внимание што го привлече, не помина без негативни реакции, а многумина често ја критикуваат за нејзината врска со синот.

притисни ентер