НАСА во пустина и под удар на воздушни топови ги тестира вселенските одела (ВИДЕО)

Бидејќи површината на Месечината е многу непостојана средина без воздух, со мала гравитација и многу прашина и микрометеори кои можат да летаат со брзина поголема од 35.000 километри на час, астронаутите мора да бидат добро заштитени.

Изработката на нов вселенски костим не е ниту лесна, ниту ефтина работа. Делумно затоа што развојот на таков костум е во тек со годините, се развиваат нови технологии и материјали, а делумно затоа што новите костуми мора да издржат екстремни услови. Се проценува дека костумите што ги носеле првите астронаути на Месечината чинеле помеѓу 15 и 22 милиони долари.

Денешните вселенски костуми се пософистицирани, но и поскапи, и во иднина ќе бидат уште поскапи - според некои проценки, тие би можеле да ја чинат НАСА дури 500 милиони долари.

Инженерите во лабораторијата на НАСА во истражувачкиот центар Глен со години работат на избирање материјали за астронаутите да ги извршуваат идните мисии на Месечината и на Марс и внимателно тестираат и развиваат костуми.

Еден таков костум е создаден како дел од проектот HMP, и за да се осигураат дека костумот ги исполнува сите барања, експертите организирале тестирање во Орегон, во пустината каде тренирале астронаутите на Аполо и каде ги тестирале вселенските одела на кои ги носеле на нивното историско патување до Месечината.

Таму, тие можеле да тестираат колку астронаутите можат да се движат во оделата на нерамни терени, карпи, пештери и други, потенцијално предизвикувачки терени. За да може костумот да стане официјален костум за астронаути, мора да ги помине тестовите на инженерите на НАСА, кои вклучуваат „пукање“ во костумот од воздушен топ долг 12 метри.

Бидејќи површината на Месечината е многу непостојана средина без воздух, со мала гравитација и многу прашина и микрометеори кои можат да летаат со брзина поголема од 35.000 километри на час, астронаутите мора да бидат добро заштитени.

Во балистичката лабораторија на центарот Глен, научниците смислиле серија тестови што треба да помогнат во изборот на материјали за костумите за астронаути за претстојната мисија Артемида. Материјалите ќе бидат насочени кон воздушен балистички топ долг 12 метри, кој може да испука проектили со брзина од речиси 1000 метри во секунда, се` со цел да се симулираат условите во кои астронаутот, на пример, биде погоден од микрометеор, според НАСА .

Ако оделото е под притисок, мала дупка може да стане голем проблем. Ваквите балистички тестови се неопходни за да се обезбеди сигурност на употребената опрема и материјали, вели Мајк Переира, главен техничар во лабораторијата.

За да процени колку е применлив одреден материјал и колку слоеви на материјалот се потребни за безбедна употреба, инженерите користат воздушен топ за да испукаат челични топчиња во различни материјали. Тимот дури го поврзал топот со вакуум за да го отстрани отпорот на воздухот, и на тој начин ги испукале топчињата со поголема брзина. Целиот експеримент е снимен за да се проучи секој аспект на тестирањето.

Интересно, повеќето материјали во тестот се всушност композитни материјали, односно комбинација од различни супстанции кои вклучуваат влакна за дополнителна јачина и смоли што ги поврзуваат овие слоеви, а во исто време овозможуваат апсорпција на ударите и апсорпција на енергијата генерирана од него.

Материјалите што го поминале тестот ќе се дознаат кога НАСА официјално ќе го претстави конечниот производ - костуми што ќе ги носат на Месечината астронаутите од мисијата Артемида.

Видео-Фото: Ибра како вистински борец

Еден од најдобрите светски фудбалери во последните две децении, асот на Милан Златан Ибрахимовиќ покажа дека и со 40 години е вистински „ѕвер“.

Популарниот Ибра покажа дека со право не само што е мајстор со фудбалската топка дека е мајстор и во боречките вештини.

Шведскиот фудбалер со потекло од Балканот покажа и докажа зошто е носител и на црн појас.

Ибра како вистински ММА борец ја растури боксерската вреќа.

За Златан дефинитивно годините се само бројка.

Заради промоција на спортот, Златан има почесен црн појас во теквондо, кој во 2010 година му го додели олимпискиот шампион Мауро Сармиенто. Повеќе од десет години подоцна, Ибрахимовиќ се уште удира многу силно.

Најпродаваните автомобили во Европа

Со години првото место беше резервирано за „Volkswagen Golf“, а во октомври не е ниту меѓу првите десет во Европа, според „JATO Dynamics“.

Нарушувањата во производството на нови автомобили поради недостаток на чипови се веќе познати и поради тоа фаворитите во продажба од месец во месец изгледаат поинаку. Со години првото место беше резервирано за „Volkswagen Golf“, а во октомври не е ниту меѓу првите десет во Европа, според „JATO Dynamics“.

Првото место сега го има одличниот мал „SUV Peugeot 2008“ (18.109 продадени примероци), втор е „Renault Clio“ (14.639), потоа „Dacia Sandero“ (14.034), „Peugeot 208“ (13.978), на петтото место е „Ford Focus“. (12.704)…

Голфот испадна од првите десет - продадени се нешто повеќе од 11.000 возила. Поради недостиг на чипови, фабриката на Фолксваген во Волфсбург, Германија, работи на ниво кое не е забележано од 1958 година, пишува магазинот ХАК.

Санкционирани 78 возачи на автопат Велес – Скопје – Куманово

 На автопатот Велес – Скопје – Куманово при зајакната акциска контрола денеска се санкционирани 78 возачи кои возеле со брзина поголема од дозволената, информираат од Министерството за внатрешни работи.

Од нив, 22 возилa се движелe со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а шест возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина.

Од МВР посочуваат дека засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови и апелираат до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи со цел заеднички придонес за побезбедни патишта.

притисни ентер