НАСА отвори конкурс за ново возило (ВИДЕО)

На нивното патување долго 384.400 километри до Месечината, астронаутите редовно патуваат со возило што јасно ги поврзува со вселенските мисии и напредните технологии што ги носи овој бизнис.

Затоа НАСА објави тендер за возило за превоз на астронаути до аеродромот, како дел од мисијата Артемида II. Притоа, постојат голем број услови што одат многу подалеку од епитетот сигурност.

"Предлогот мора да биде единствен, да презентира нови технологии и визуелно да ја претстави Артемида во јавноста. Возилото мора да понуди седишта за осум лица, вклучувајќи и четворица членови на екипажот", се вели во описот на тендерот.

Патем, осумте места покрај членовите на екипажот вклучуваат возач, техничар, официјален претставник на мисијата за летање и агент за безбедносна служба. Делницата на која возилото ќе работи помеѓу седиштето на НАСА и аеродромот е долга околу 14 километри.

Последното возило што НАСА го набавила за овој вид превоз било Астрован, што почнал со употреба во 1984 година. Возилото е базирано на камперот Airstream, и тие се повеќе од задоволни со него, па не ја исклучуваат можноста за модернизирање на постојното возило. Во секој случај, крајниот рок за поднесување понуди е 22 октомври.


Видео-Фото: Ибра како вистински борец

Еден од најдобрите светски фудбалери во последните две децении, асот на Милан Златан Ибрахимовиќ покажа дека и со 40 години е вистински „ѕвер“.

Популарниот Ибра покажа дека со право не само што е мајстор со фудбалската топка дека е мајстор и во боречките вештини.

Шведскиот фудбалер со потекло од Балканот покажа и докажа зошто е носител и на црн појас.

Ибра како вистински ММА борец ја растури боксерската вреќа.

За Златан дефинитивно годините се само бројка.

Заради промоција на спортот, Златан има почесен црн појас во теквондо, кој во 2010 година му го додели олимпискиот шампион Мауро Сармиенто. Повеќе од десет години подоцна, Ибрахимовиќ се уште удира многу силно.

Најпродаваните автомобили во Европа

Со години првото место беше резервирано за „Volkswagen Golf“, а во октомври не е ниту меѓу првите десет во Европа, според „JATO Dynamics“.

Нарушувањата во производството на нови автомобили поради недостаток на чипови се веќе познати и поради тоа фаворитите во продажба од месец во месец изгледаат поинаку. Со години првото место беше резервирано за „Volkswagen Golf“, а во октомври не е ниту меѓу првите десет во Европа, според „JATO Dynamics“.

Првото место сега го има одличниот мал „SUV Peugeot 2008“ (18.109 продадени примероци), втор е „Renault Clio“ (14.639), потоа „Dacia Sandero“ (14.034), „Peugeot 208“ (13.978), на петтото место е „Ford Focus“. (12.704)…

Голфот испадна од првите десет - продадени се нешто повеќе од 11.000 возила. Поради недостиг на чипови, фабриката на Фолксваген во Волфсбург, Германија, работи на ниво кое не е забележано од 1958 година, пишува магазинот ХАК.

Санкционирани 78 возачи на автопат Велес – Скопје – Куманово

 На автопатот Велес – Скопје – Куманово при зајакната акциска контрола денеска се санкционирани 78 возачи кои возеле со брзина поголема од дозволената, информираат од Министерството за внатрешни работи.

Од нив, 22 возилa се движелe со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а шест возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина.

Од МВР посочуваат дека засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови и апелираат до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи со цел заеднички придонес за побезбедни патишта.

притисни ентер