НАСА лани удри со летало во астероид, сега се случува нешто чудно (ВИДЕО)

Во септември минатата година, по долгогодишно внимателно планирање, НАСА се заби со вселенско летало во карпа додека леташе низ Сончевиот систем.

Со овој потег, вселенската агенција сакаше да провери дали сме способни да ја смениме траекторијата на астероид во случај тој да стане закана за нашата планета.

Мисијата беше успешна бидејќи траекторијата на астероидот беше значително забавена. Но, нешто се случи спротивно на предвидувањата на НАСА, што може да има импликации за идните мисии за планетарна одбрана. Имено, орбитата на Диморф продолжи да се намалува и еден месец по ударот, иако повеќето астрономи очекуваа многу брзо да се врати на почетната брзина, пишува Live Science.

На мисијата ДАРТ, вредна 330 милиони долари, експерти работеле седум години. Нивната цел беше малку да ја променат траекторијата на Диморф, астероид во облик на јајце со големина на фудбалско игралиште што орбитира околу пет пати поголемиот астероид Дидимос. Се очекуваше ударот на DART да го промени овој орбитален период за околу 7 минути, но крајниот резултат беше позначајна орбитална промена - за околу 33 минути.

Средношколскиот професор во Калифорнија Џонатан Свифт и неговите ученици првпат ги открија овие неочекувани промени кога минатата есен го набљудуваа Диморф со училишниот телескоп од 0,7 метри. Тие забележале дека астероидот забавил за уште една минута еден месец по ударот, што укажува на тоа дека продолжил да забавува континуирано.

Свифт ги претставил наодите на конференцијата на Американското астрономско друштво во јуни. Оттогаш, тимот на DART потврди дека Диморф навистина продолжил да забавува до еден месец по ударот. Сепак, нивните пресметки покажуваат дополнително забавување од 15 секунди, а не за минута и дека еден месец по судирот забавувањето е драстично намалено.

Што предизвика Dimorph постојано да забавува во период од еден месец пред повторно да се „смири“? Кластер од вселенски карпи би можел да биде одговорот. Имено, неодамнешните набљудувања на астероидот откриле огромно поле од камења на него, кои веројатно се откинале од површината на Диморф при ударот.

Можно е некои поголеми парчиња да паднале на Диморф во текот на првиот месец, забавувајќи ја неговата орбита повеќе од очекуваното, изјави Харисон Агруса од мисијата DART за New Scientist.

Тимот на DART планира наскоро да објави свој извештај за овие неочекувани наоди. Сепак, можеби ќе треба да го чекаме конечниот одговор во 2026 година, кога вселенското летало Хера треба да му пријде на Диморф и подетално да ја истражи „локацијата на космичката несреќа“.

Во моментов, нашата планета мирно плови низ вселената, засега нема индикации дека опасен астероид би можел да се движи во наша насока во блиска иднина. Но, има многу големи карпи во Сончевиот систем и ако една од нив нѐ удри, тоа нема да биде добро. Влијанијата на поголемите астероиди и комети во минатото многу влијаеле на животот на нашата планета. Најпознатата ваква катастрофа се случила пред 66 милиони години кога астероид широк 10 километри удрил во областа на денешниот полуостров Јукатан во Мексико. Ударот предизвикал експлозија која имала енергија од неколку милијарди атомски бомби и уништил 75% од сите растителни и животински видови, вклучувајќи ги и сите копнени диносауруси.

„Знаеме каде се големите астероиди затоа што можеме да ги видиме со нашата сегашна генерација на телескопи и знаеме дека ниту еден од откриените астероиди нема да се приближи до нашата планета во следните неколку стотини години. Така, засега, можеме да спиеме мирно. “, рече астрономот Алан Фицсимонс минатата година на Универзитетот Квин во Белфаст.

„Сепак, сè уште не сме ги откриле сите оние помали астероиди кои се доволно големи за да уништат цели градови и да опустошат огромни области. Ги мапираме овие помали објекти со сè поголема прецизност, но треба да бидеме способни да преземеме некоја акција ако откриеме дека еден од нив е на директен пат кон Земјата. DART е првиот чекор во создавањето на таква технологија“, додаде тој.

Пример за опасноста што ја претставуваат малите астероиди и комети е објектот што на 15 февруари 2013 година навлезе во атмосферата на Земјата во близина на рускиот град Челјабинск. Се верува дека имало дијаметар од 20 метри. Експлодирал во атмосферата предизвикувајќи огромна експлозија во која беа повредени повеќе од 1500 луѓе.

„Ако тој објект влезеше во атмосферата на само 20 километри северно, ќе нанесе многу поголема штета. Имавме голема среќа што немаше значителни повреди. Но, мора да бидеме свесни дека вакво нешто ќе се случи во иднина и да бидеме подготвен да дејствува навреме“, рече е Џеј Тејт, директор на Националниот информативен центар на Британија за објекти NEO во Најтон.

Кортни Кокс (60) се сними како излегува од замрзнувачот: „Одлично се чувствувам“

Кортени Кокс, актерката позната по улогата на Моника во серијата Пријатели, минатиот месец го прослави својот 60-ти роденден.

Својата рутина ја објави на Инстаграм за која вели дека одржува одлична фигура, но дури и самата призна дека понекогаш претерува.

„Само што го прославив роденденот... Не ми се допаѓа кој број беше, но немам избор“, почна со овие зборови во видеото снимено во теретана. Кокс рече дека треба да дадете сè од себе, а рутината за вежбање која таа им ја претстави на своите следбеници вклучуваше вежби за раце, влечење, вежби за гради, стомачни мускули и кардио.

Кортни носеше црн спортски градник и хулахопки во иста боја кои ја истакнаа нејзината витка фигура. Иако нејзиниот сет за вежбање е прилично стандарден, кон крајот на видеото работите се сменија. Актерката ја замени својата црна облека за вежбање за бикини и се сними како излегува од замрзнувачот.

„Што, ова ли е криотерапија? се пошегува познатата актерка. Инаку, криотерапијата или студената терапија вклучува употреба на ниски температури во медицинскиот третман и е пофалена за придобивки во намалувањето на воспалението и промовирањето на закрепнувањето. Иако на јавноста не и е познато дали Кокс тоа го прави секој ден, таа претходно објави видео на кое се обидува да влезе во ледена бања.

Кокс претходно изјави за „Glamour“ дека мислела дека ќе го мрази трендот на велнес, но го засакала со текот на годините. „Се чувствувам одлично со часови по влегувањето во замрзнувачот“, објасни таа и додаде: „Колку и да се плашите да влезете, знајте дека потоа ќе се чувствувате многу добро“. Таа истакна дека го сака напливот на допамин што го добива кога влегува во замрзнувачот.

Извор: Индекс.хр

Алиев: Азербејџан би можел да извезува гас преку Украина

Азербејџанскиот претседател Илхам Алиев изјави денеска дека Украина и Европската унија се заинтересирани Азербејџан да ја снабдува Европа со природен гас преку Украина oткако ќе истече постоечкиот договор со Русија на крајот на годината.

„Продолжуваат разговорите со властите во Украина и ЕУ, како и со Русија, и се чини дека сите страни се заинтересирани за продолжување на снабдувањето. Ќе помогнеме ако можеме“, рече Алиев на прес-конференција, пренесе Блумберг.

Тој посочи дека производството на гас во неговата земја ќе се зголеми благодарение на новите и постоечките проекти во Каспиското Море. Во 2022 година, Азербејџан потпиша меморандум за разбирање со Европската комисија со намера да го удвои извозот на гас во Европа на 20 милијарди кубни метри до 2027 година.

„Земјата се движи кон целта. Извозот во Европа ќе се зголеми на близу 13 милијарди кубни метри оваа година од 11,8 милијарди кубни метри во 2023 година и осум милијарди кубни метри во 2021 година. Испораките ќе се испраќаат преку т.н. Јужен гасен коридор што го поврзува Азербејџан со Европа преку Грузија и Турција“, рече Алијев./MИА

Норис стартува прв на Хунгароринг

Возачот на Мекларен, Ландо Норис, ја освои пол-позицијата за Големата награда на Унгарија, откако постави најбрзо време во квалификациите благодарение на кругот што го извозе за 1:15.227 минути.

Првиот стартен ред го комплетира неговиот тимски колега Оскар Пјастри со заостанување од 0,022 секунди. Трет трката ќе ја започне актуелниот шампион Макс Верстапен, кој беше за 0,046 секунди побавен од возачот на Мекларен.

Исходот од квалификациите го реши несреќата на Јуки Цунода на две минути пред крајот. Возачот на РБ малку пошироко излезе од свиокот 3, помина преку тротоарот, „скокна“ во воздух и нанесе штета на својот автомобил, како и појавата на црвени знамиња.

Трката на Хунгароринг е закажана за в недела во 15 часот./МИА

притисни ентер