НАСА го гаѓа астероидот оддалечен 500 милиони километри, објаснија зошто е тоа важно

Американската вселенска агенција НАСА го лансира првото вселенско летало кое ќе удри во астероид, сето тоа како вежба за одбрана на Земјата.

Нема да го уништи, туку само ќе му ја промени траекторијата. Доколку мисијата се покаже успешна, човештвото би можело да има шанса против астероидите кои би можеле да го загрозат животот на Земјата.

„Овој судир ќе доведе до мала промена во орбитата на астероидот. Тој би требало да биде многу далеку од Земјата доколку е на нејзиниот пат“, изјави шефот на НАСА, Бил Нелсон.

Астероидот во кој ќе удри вселенското летало на НАСА со 24.000 км/ч е всушност сателит кој орбитира околу многу поголем астероид. Но, оваа игра во вселената, велат експертите, не може да заврши фатално за Земјата.

Научниците досега откриле околу 10.000 астероиди поголеми од 140 метри во дијаметар, потенцијално опасни, а веруваат дека има барем уште толку што не ги откриле.

Сателит на италијанската вселенска агенција, кој ќе го снима уништувањето и неговите последици, треба да биде ослободен пред да биде погоден со сонда со големина од фрижидер, тежок 500 килограми. Благодарение на овие снимки и дополнителните набљудувања, ќе се утврди дали леталото успеало во својата задача и го поместило движењето на астероидот за еден степен.

Разбојници ја убиле сопругата на легендарен музичар

Сопругата на легендарниот музичар Кларенс Авант е убиена во вторникот во нејзиниот дом во елитната населба Трусдејл Естејтс во Лос Анџелес.

Имено, таа била убиена од крадци кои упаднале во нивната семејна куќа.

Полицијата на Беверли Хилс била повикана во куќата во Трусдејл Естејтс во вторникот вечерта околу 2.30 часот по полноќ, откако на телефонскиот број 911 добиле повик дека некој бил застрелан и убиен.

Сопругата на Авант, Жаклин Авант, итно била пренесена во болница, каде што подоцна починала. Таа имала 81 година.

Семеен извор изјавил за ТМЗ дека разбојниците пукале додека влегле во куќата и ја погодиле сопругата на Авант.

Авант (90) во тој момент бил дома, но не е јасно дали е повреден во нападот.Легендарниот музичар беше примен во Куќата на славните во октомври, а покрај него беше неговата сопруга.

Нивната ќерка Никол Авант е во брак со извршниот директор на Нетфликс, Тед Сарандос.

СЗО: За неколку дена ќе знаеме колку е заразен омикрон

Светската здравствена организација очекува за неколку дена да има повеќе информации за тоа колку е заразен новиот сој на корона, омикрон, изјави денеска техничкиот директор на СЗО Марија ван Керхове.

Во соопштението се посочува дека СЗО ќе има податоци за омикрон многу побрзо од предвиденото, бидејќи Женева претходно соопштила дека ќе бидат потребни недели за да се добијат податоците, пренесе Ројтерс.

Некои од главните прашања се дали сојот е позаразен или отпорен на заштитата од вакцини, а одговорите треба да се почекаат, се додава.

Софија Вергара на луда латино забава во кругот на семејството (ВИДЕО)

Софија Вергара (49) изгледа сензационално на прославата на американскиот Ден на благодарноста, а актерката на социјалните мрежи се пофали со фотографии и видеа од забавата на која присуствуваа членовите на нејзиното семејство.

На ѕвездата од ТВ серијата „Модерно семејство“ и` се придружија помладата сестра, музичарката Вероника (21) и внуката Клаудија (29). Веселото трио танцува пред огледалото, а на Софија подоцна во танцовите чекори и се придружила и нејзината баба.

Се чини дека на споменатата забава не присуствувал актерот Џо Манганиело (44) за кого заносната американско-колумбиска дива се омажи во 2015 година.

- Среќна шеста годишнина од бракот, љубов моја! Уште многу години заедно! Те сакам – напишала Софија на Инстаграм во вторникот.

Двојката се свршила на Божиќ за време на романтичен одмор на Хаваи во 2014 година, само шест месеци откако Вергара раскинала со Ник Лоеб. Тие се венчале во 2015 година во Палм Бич, Флорида. Заедно немаат деца, а Софија е мајка на 27-годишниот син Манол, кој го доби со поранешниот сопруг Џо Гонзалес.

притисни ентер