Најпознатиот Јутјубер жив се закопа, снимката има 57 милиони прегледи (ВИДЕО)

Јутјуберот Мр. Бист (25) е клаустрофобичен откако бил жив закопан една недела поради неговиот најнов трик, кој го покажа во видео со повеќе од 57 милиони прегледи.

„Не пробувајте го ова дома“, ги предупреди тој своите 212 милиони претплатници. MrBeast, облечен во одело, прво се спушта во земја во проѕирен ковчег опремен со храна и вода, како футуристички вампир.

Го опремиле ковчегот и со камери за да снимаат видео и да се погрижат ништо да не тргне наопаку. Конечно, тој ги натерал своите пријатели да фрлат 10.000 кг земја врз ковчегот.

„Мојот живот му го доверувам на овој ковчег во следните седум дена“, изјавил Мистер Бист. И покрај заштитните мерки, авантурата била психички тешка.

За време на погребот и кога го извадиле од ковчегот, тој неколку пати плачел. Имало и загриженост дека нема да може да стане поради згрутчување на крвта во нозете откако долго лежеше во затворен простор.

За среќа, тој страв не се остварил и инфлуенсерот неповреден го заврши својот привремен погреб. Ова го собори претходниот рекорд што го постави во 2021 година, откако беше жив закопан 50 часа.

Орбан разговараше со Мелони и Моравјецки во пресрет на состанокот на лидерите на ЕУ

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска се сретна со италијанската премиерка Џорџа Мелони, со која разговараше за резултатите од изборите за Европскиот парламент, соопшти портпаролот на Орбан, Берталан Хаваши.

Хаваши рече дека Орбан и Мелони разговарале и за прашањата кои се однесуваат на европската десница и за задачите кои се пред Европскиот совет, кој ги собира лидерите на ЕУ, како и за претстојното претседавање на Унгарија со Советот на ЕУ, пренесува МТИ.

„Орбан во Брисел разговараше и со поранешниот премиер на Полска, Матеуш Моравјецки за обединување на европската десница“, додаде Хаваши.

Заев: Со Алексис му ја предадовме првата Награда за мир Преспа, на амбасадорот Метју Нимиц

Заедно со Алексис му ја предадовме првата Награда за мир Преспа, на амбасадорот Метју Нимиц кој имаше трпение повеќе од две децении од својот живот да им посвети на барање решение за спорот за името, објави на својот профил на фејсбук Зоран Заев. 

Со неговата поддршка и посветеност изградивме меѓусебна соработка и дојдовме до решение не само за името, туку отворивме порта за соработка за двете земји за подобра иднина на нашите народи, но и за иднината на регионот.

Му благодарам на амбасадорот Метју Нимиц кој ни помогна да стигнеме до решение кое денес е модел за решавање многу спорови.

Нимиц ни порача да го чуваме и негуваме Преспанскиот договор и целосно да го имплементираме, стои во објавата на екс премиерто Зоран заев на фејсбук.

Роналдо е амбициозен да игра на Светското првенство во 2026 година

 Кристијано Роналдо има намера да игра и на Светското првенство во 2026 година, објави во понеделникот „Релево“.

39-годишниот напаѓач на Португалија планира да продолжи да настапува на највисоко можно ниво и дава најава за следното Светско првенство. Турнирот во 2026 година ќе се одржи во САД, Канада и Мексико.

Кристијано Роналдо во моментов се подготвува со селекцијата на Португалија за ЕП 2024. Иберијците во првиот натпревар од групната фаза на турнирот во Германија ќе се соочат со Чешка.

Напаѓачот оваа сезона постигна 35 гола и даде 11 асистенции на 31 натпревар за Ал-Наср во лигата на Саудиска Арабија.

Роналдо со португалскиот тим стана европски шампион во 2016 година. До денес, стрелецот учествувал и се пријавил на пет последователни Светски првенства, а своето деби на Светското првенство го имаше во 2006 година.

притисни ентер