Најмалото Волво забрзува до 100 км/час за само 3,6 секунди, цената е изненадување (ВИДЕО)

Иако е најбрзиот Volvo во гамата, EX30 е меѓу поевтините модели во сегментот.

А сегментот за кој зборуваме се компактни теренци со електричен погон. EX30 започнува од 36.590 евра, што е повеќе од фер цена во однос на претходната понуда на шведскиот производител. Не е лошо да се нагласи дека е значително поевтин од поголемиот XC 40. Особено ако се земе предвид дека ова Volvo до 100 km/h достигнува за суперспортски 3,6 секунди!

EX30 е значително помал од до неодамна најмалиот XC40. Растојанието меѓу оските е намалено за десет сантиметри, а вкупната должина е само 4233 mm. Добрата вест е дека препознатливиот скандинавски изглед е задржан, особено однадвор, каде што EX30 презема сѐ што се гледа кај неговите поголеми браќа.

Без сомнение, со овој модел, Volvo се враќа на компактните модели, но на поиновативен начин од C30, можеби повеќе како 480. Она што некои не сакаат да го слушнат е дека основата не е оригинална и поврзана со Volvo. Доаѓа од Кина, а го користи и новиот Smart.

Секако, основната верзија го нема споменатото забрзување. Понудата започнува со 272 КС и 343 Nm, што е максимална моќност на електромоторот поставен одзади. Во таков случај за спринт до 100 km/h се доволни 5,7 секунди, а со Li-ion фосфатна батерија со капацитет од само 49 kWh (нето) надминува 344 km според WLTP. Компатибилен е со полначи со моќност до 134 kW.

Верзијата со продолжен опсег со батерија од 64 kWh (нето) го зголемува досегот на 480 km, моќта на полнење е исто така поголема (153 kW), а спринтот до 100 е скратен на 5,3 секунди. Сето ова има различна цена, поточно од 41.790 евра.

Конечно доаѓаме до Twin Motor Performance со дополнителен мотор и вкупно 428 КС и 543 Nm. Батеријата останува иста, па досегот е намален (460 km), а цената е значително повисока - 48.490 евра. Зборуваме за 3,6 секунди за забрзување од 100 km/h!

Друг интересен новитет е што Volvo ги нуди сите три конфигурации во комбинација со основниот пакет на опрема. Земете го терминот „основно“ со резерва, бидејќи овде навистина може многу да се добие. Доволно е да се каже дека автомобилот ќе се испорачува со 18-инчни алуминиумски тркала, сите можни системи за асистенција, но и додатоци како полнач од 11 kW, греење на седиштата и воланот и аудио систем Harmon Kardon. И да, 12,3-инчниот вертикално ориентиран дисплеј зазема централно место.

Во текот на следната година ќе пристигне дополнителна подобрена Cross Country верзија со подигнат под, поголеми тркала и offroad детали.

Спасовски на „Неготински панаѓур” во чест на верскиот празник Мала Богородица

Со задоволство се одзвав на поканата на неготинци да го посетам познатиот „Неготински панаѓур”, едновековна традиција на овој град за време на гроздоберот во Тиквешијата, а во чест на верскиот празник Мала Богородица.

Оваа тридневна манифестација, со најдолга традиција во Македонија, привлекува голем број гости и посетители од сите краишта на државата, трговци кои ги промовираат своите производи, карактеристични за поднебјето.

На овој ден се дава предност на доброто расположение, радоста на живеењето и другарувањето - нека е за многу години!, објави на ФБ министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски.

Бајден се премисли- сепак на Украина ѝ испраќа моќен ракетен систем со голем дострел

Американскиот претседател Џо Бајден го информирал украинскиот претседател Володимир Зеленски дека Вашингтон ќе му достави на Киев ракети АТАКМС со долг дострел, објави Ен-Би-Си њуз, цитирајќи тројца американски претставници и член на Конгресот.

Киев долго време бара од администрацијата на Бајден воени тактички ракетни системи (ATACMS) за да ги нападне и прекине линиите за снабдување, воздушните бази и железничката мрежа на територијата окупирана од Русија.

Зеленски вчера го посети Вашингтон за да разговара со Бајден. По тој повод, САД најавија нов пакет воена помош за Киев во износ од 325 милиони долари. Но, советникот за национална безбедност на Белата куќа, Џејк Саливан, на прес-конференција вчеравечер рече дека САД ќе ја снабдат Украина со „важни“ системи за воздушна одбрана, но „засега“ не ракети со долг дострел ATACMS што ги бара Киев.

Пентагон не одговорил веднаш на барањето за коментар. Претходно беше објавено дека администрацијата на Бајден размислува за испраќање на ATACMS, кој има домет од 306 километри, во Украина. Системите ATACMS се дизајнирани за напади доста далеку од линијата на фронтот.

Бајден вчера го увери Зеленски дека силната американска поддршка за одбивањето на руските агресори ќе продолжи и покрај противењето на некои републикански пратеници кои се противат на испраќање помош од милијарди долари.

Познати се Србите, кои ископаа тунел од стан до депото на Вишиот суд во Црна Гора

Тунелот до депото на Вишиот суд во Подгорица го ископале главно државјани на Србија, кои се идентификувани, а имале и помагачи од Црна Гора, изјави министерот за внатрешни работи на Црна Гора Филип Аџиќ на прес-конференција.

Аџиќ рече дека истрагата открила дека во тоа кривично дело учествувале српските државјани Вељко Марковиќ (32), Милан Марковиќ (53), Дејан Јовановиќ (30) и Владимир Ериќ (32), а во исто време ги објавил и нивните фотографии.

Против тие четири идентификувани лица е поднесена кривична пријава, како и против две непознати лица. „Веруваме дека имале уште најмалку петмина соработници“, рече Аџиќ, посочувајќи дека постои одредена поврзаност меѓу оваа криминална организација и лице од Вишиот суд и членови на црногорска криминална организација кои моментално се во затвор.

Иако Аџиќ одбил директно да каже за која криминална група се работи, се претпоставува дека станува збор за таканаречениот кавачки клан, чиј водач, Слободан Кашчелан, е во притвор во Подгорица.

Црногорскиот министер за внатрешни работи појасни и дека осомничените ја напуштиле Црна Гора на 11 септември, кога во медиумите беше објавено дека е извршен упад во Вишиот суд. Црногорската полиција кон средината на септември откри тунел долг 30 метри, кој од подрумот на станбена зграда водел до зградата на Вишиот суд во Подгорица, судска институција одговорна за најтешките кривични случаи.

Во депото на судот, до кој водел тунелот, се чуваат стотици илјади докази од бројни судски процеси, меѓу кои и дрога и оружје. Пописот открил дека во депото недостасуваат 17 парчиња оружје, но полицијата се сомнева дека криминалците се обиделе да ја сокријат вистинската причина за упадот во Вишиот суд.

Во текот на истрагата, некои судски службеници биле тестирани на полиграф, додека едно лице го одбило тестот. Случајот со тунелот го вознемири целото црногорско судство, а побарани се и оставки од првиот човек на црногорското правосудство и полицијата која ги обезбедува правосудните институции во Црна Гора.

притисни ентер