Најмалото Волво забрзува до 100 км/час за само 3,6 секунди, цената е изненадување (ВИДЕО)

Иако е најбрзиот Volvo во гамата, EX30 е меѓу поевтините модели во сегментот.

А сегментот за кој зборуваме се компактни теренци со електричен погон. EX30 започнува од 36.590 евра, што е повеќе од фер цена во однос на претходната понуда на шведскиот производител. Не е лошо да се нагласи дека е значително поевтин од поголемиот XC 40. Особено ако се земе предвид дека ова Volvo до 100 km/h достигнува за суперспортски 3,6 секунди!

EX30 е значително помал од до неодамна најмалиот XC40. Растојанието меѓу оските е намалено за десет сантиметри, а вкупната должина е само 4233 mm. Добрата вест е дека препознатливиот скандинавски изглед е задржан, особено однадвор, каде што EX30 презема сѐ што се гледа кај неговите поголеми браќа.

Без сомнение, со овој модел, Volvo се враќа на компактните модели, но на поиновативен начин од C30, можеби повеќе како 480. Она што некои не сакаат да го слушнат е дека основата не е оригинална и поврзана со Volvo. Доаѓа од Кина, а го користи и новиот Smart.

Секако, основната верзија го нема споменатото забрзување. Понудата започнува со 272 КС и 343 Nm, што е максимална моќност на електромоторот поставен одзади. Во таков случај за спринт до 100 km/h се доволни 5,7 секунди, а со Li-ion фосфатна батерија со капацитет од само 49 kWh (нето) надминува 344 km според WLTP. Компатибилен е со полначи со моќност до 134 kW.

Верзијата со продолжен опсег со батерија од 64 kWh (нето) го зголемува досегот на 480 km, моќта на полнење е исто така поголема (153 kW), а спринтот до 100 е скратен на 5,3 секунди. Сето ова има различна цена, поточно од 41.790 евра.

Конечно доаѓаме до Twin Motor Performance со дополнителен мотор и вкупно 428 КС и 543 Nm. Батеријата останува иста, па досегот е намален (460 km), а цената е значително повисока - 48.490 евра. Зборуваме за 3,6 секунди за забрзување од 100 km/h!

Друг интересен новитет е што Volvo ги нуди сите три конфигурации во комбинација со основниот пакет на опрема. Земете го терминот „основно“ со резерва, бидејќи овде навистина може многу да се добие. Доволно е да се каже дека автомобилот ќе се испорачува со 18-инчни алуминиумски тркала, сите можни системи за асистенција, но и додатоци како полнач од 11 kW, греење на седиштата и воланот и аудио систем Harmon Kardon. И да, 12,3-инчниот вертикално ориентиран дисплеј зазема централно место.

Во текот на следната година ќе пристигне дополнителна подобрена Cross Country верзија со подигнат под, поголеми тркала и offroad детали.

Најголемите гробишта на автомобили во светот

Во Америка се наоѓаат најголемите гробишта за автомобили, 300.000 автомобили, кои се отфрлени како последица на аферата „Фолксваген“ „Дизелгејт“се „погребани “на овие гробишта.

Големите гробници за автомобили не се само сцена од пост-апокалиптични филмови, тие се реалноста на нашето време.

Едноставно низ годините на економски кризи, војни, природни катастрофи и промени во индустријата, многу возила остануваат напуштени и заборавени во отпади.

Сигурно барем еднаш сте се запрашале како изгледа да видите неколку илјади автомобили паркирани еден до друг, во овој случај 300.000.

Ова се гробиштата на 300.000 автомобили кои беа отфрлени како резултат на скандалот „Дизелгејт“ на Фолксваген.

За време на оваа афера и откупувањето на своите автомобили, со спорни дизел мотори во САД, „Фолксваген“ потрошил околу 7,4 милијарди долари.

Од 500.000 дизели, дури 350.000 такви автомобили биле купени од нивните сопственици и паркирани на импровизирани депонии во САД. Според некои информации, на американско тло има околу 37 големи депонии на кои може да се најдат уредно паркирани 300.000 автомобили.

„Фолксваген“ ги паркирал таму и чека одобрение од американската влада за да изврши дополнителни тестови и поправки на овие возила за да се исполнат моментално важечките еколошки стандарди за издувните гасови.

Сепак, големо прашање е дали за тоа ќе добијат дозвола, а и да добијат, сосема е извесно дека нема да смеат да ги продаваат тие автомобили на територијата на САД, па „Фолксваген“ ќе мора да ги транспортира во некоја друга земја во светот. Како и да е, како и да е решението, потребни се многу пари.

За купување на овие возила, плаќање казни и обештетување, „Фолксваген“ потрошил повеќе од 25 милијарди долари вкупно во САД за аферата „Дизелгејт“.

Вкупно „Фолксваген“ требаше да купи околу 500.000 спорни дизел автомобили. Во текот на 2017 година се купени околу 335.000 возила, од кои само 13.000 се предадени, а 28.000 се уништени. Значи, во моментов има 294.000 преостанати автомобили на гробиштата на Америка.

Скандалот со емисиите на гас „Фолксваген“, познат како „Дизелгејт“ или „Емисинсгејт“ започна во септември 2015 година, кога Агенцијата за заштита на животната средина на САД издаде известување за прекршување на Законот за чист воздух до германскиот производител на автомобили „Фолксваген груп“.

Ли: Австралија треба да ги остави настрана несогласувањата со Кина

Премиерот на Кина, Ли Кечијанг денеска вети нова двојка џиновски панди за зоолошка градина и ја повика Австралија да ги остави настрана несогласувањата со Пекинг.

Ли доцна синоќа пристигна во главниот град на сојузната држава Западна Австралија, Аделаида. Во Западна Австралија се произведува најголемиот дел од австралиското вино извезено во Кина, откако во март беа укинати царините, поради кои беше прекината трговијата во 2020 година.

Посета на Ли во Австралија е фокусирана на дипломатијата на пандите, обновувањето на трговските и дипломатските врски откако Кина ги рестартираше односите во 2022 година. Билатералните односи помеѓу Пекинг и Канбера беа нарушени за време на деветгодишното владеење на претходната конзервативна австралиска администрација.

Шефицата на австралиската дипломатија, Пени Вонг истакна дека посетата на Ли е резултат на „двегодишната многу фокусирана и трпелива работа на оваа влада за стабилизирање на односите и отстранување на бариерите во трговијата“.

- Ќе соработуваме кога можеме, нема да се согласуваме кога треба и ќе работиме на заштита на нашите национални интереси, посочи Вонг.

Ли синоќа по пристигнувањето во Австралија потенцира оти односите помеѓу Кина и Австралија по период на подеми и падови се вратиле на правиот пат.

- Историјата докажа дека заемното почитување, барањето заеднички јазик и ставањето настрана разликите, како и заемно корисната соработка се вредни искуства во развојот на кинеско-австралиските односи, наведе Ли.

Додека премиерот на Австралија, Ентони Албанез најави дека со Ли ќе разговара за неодамнешните судири меѓу воените сили на двете земји во Јужно Кинеско Море и Жолто Море.

Ли во Австралија допатува од Нов Зеланд, а неговата турнеја низ регионот ќе заврши во Малезија.

Зеленски: Путин нема да стави крај на војната

 Киев утре ќе одржи мировни преговори со Русија ако Москва се повлече од целата украинска територија, изјави претседателот на Украина, Володимир Зеленски по завршувањето на дводневната мировна конференција во Швајцарија.

- Но, Владимир Путин нема да стави крај на војната. Затоа, мораме да го спречиме со какви било средства, било воени или дипломатски. Западната помош не беше доволна за да се добие војната, но самитот покажа дека меѓународната поддршка за Украина не слабее, посочи Зеленски.

притисни ентер