Најголемите мистерии на планетата земја: 11 светски чуда за кои се уште нема објаснување

И покрај најсовршената технологија, многу светски чуда претставуваат вистинска енигма за човечкиот род. Светот е полн со чуда, за многу од нив научниците понудиле разумни објаснувања, но за дел од нив се уште не може да се најде вистинско обаснување без оглед на тоа колку време е вложено во анализа.

1. Кинескиот мозаик на линии

Едни сметаат дека ова е таен воен полигон додека други мислат дека станува збор за порака од посетителите од вселената.

Jedni smatraju da je ovo tajni vojni poligon dok drugi misle da se radi o poruci posetiocima iz svemira

Овие чудно поставени линии се наоѓаат на координатите 40°27'28.56″N, 93°23'34.42″E. Не постојат многу информации за овие чудни, но сепак убави линии врежани во пустината во провинцијата Гансу Шенг во Кина.

2. Камената кукла

Пронајдена во јули 1889 година во Напма, во Ајдахо, оваа мала камена кукла го здогледа светлото на денот при ископување на бунар и потоа го предизвика интересот на научниците ширум светот. Без сомнеж, направена е од човечка рака, пронајдена е на длабочина од 100 метри со што може да се пресмета дека е настаната многу пред овде за прв пат да се појави човек.


3. Камен календар

metara visoko kamenje dovučeno je ovde pre 6.000 godina

Во египетскиот дел на пустината Сахара лежат најстарите познати астрономски наместени камења во светот – Набта. Илјада години пред Стоунхенџ луѓето поставиле камења во форма на круг на брегот на езеро кое уште одамна е пресушено. Камењата високи три метри биле донесени на локацијата уште пред 6.000 години. Иако денес ова подрачје на Египет е пустина без врнежи, некогаш тука живееле одамна изумрени бизони.

Ископувањата покажуваат дека овој регион некогаш бил многу населен. Прашањето за што служеле овие камења се уште нема одговор. Додека некои сметаат дека служеле како календар, други сметаат дека овде биле принесувани жртви на боговите.

4. Древен вселенски брод

Не станува збор за летало, туку за цртеж во пештера кој датира 5 илјади години пред Христа, а се наоѓа во Јапонија.

5. Силата на пирамидите

U njihove zidove ugrađen je mineral mica, a najbliži kamenolom u kojem se nalazi ovaj mineral je u Brazilu

Во нивните ѕидови е вграден минералот мика, а најблискиот каменолом во кој се наоѓа овој минерал е во Бразил.
Овие пирамиди се наоѓаат во Теотијуакан, во Мексико. Во нивните ѕидови е вграден минерал познат под називот мика, Она што зачудува е фактот дека најблискиот каменолом во кој се наоѓа овој минерал е во Бразил, илјадници километри оддалечен од пирамидите. Прашањето кое се поставува е зошто древните градители минале толкав пат за да го вградат овој минерал во ѕидовите на пирамидите. Дали со помош на овој минерал апсорбирале некоја одамна заборавена енергија за да го сочуваат овој град ?!

6. Фосилизираниот џин

Овој џин е пронајден во Ирска во 1895 година. Висок е 3,6 метри. Откриен е при минирањето на блиските планини. Освен неговата величина, зачудува и фактот што на секое стапало и на рацете има по шест прсти.


7. Потопените пирамиди

На кубанскиот брег на неколку места има потопени пирамиди. Ги пронашле американски археолози и веднаш разгласиле дека ја пронашле Атлантида. Не постојат никакви пишани записи за кој град би можело да станува збор, па остануваат само претпоставки....

8. Џиновите од Невада

Постои легенда за 4 метри високите црвенокоси луѓе кои живееле во Невада. Легендата за тие луѓе ја пренесуваат индиските племиња. Подоцнежните ископувања на подрачјето на невада резултирале со ископување на големи човечки черепи и два скелета. Еден со висина од 2,8 метри, а другиот со 3,5 метри.


9. Мостот на кучешка смрт

Lokalni vlasnici pasa izbegavaju ovo mesto jer psi u njegovoj blizini postaju čudni

Ова е мост од кој кучињата вршат самоубиство. Се наоѓа во Шкотска, изграден е во 1859 година и станал познат по тоа што многу кучиња скокнале од него без никаква причина. Локалните сопственици на кучиња го избегнуваат ова место затоа што кучињата во негова близина стануваат чудни и вијат, а тие кои ќе избегаат од ременот скокаат од него во 50 метри длабоката бездна.

10 Алуминиумскиот тег

Можеби се чини дека постои објаснување за алуминиумскиот тег, но фактот дека е изграден од чист алуминиум и е стар околу 500 години, говори дека нешто чудно е поврзано околу него. Имено, алуминиумот никогаш во природата не доаѓа како чист метал, туку во мешавина со други метали. Ако се земе предвид дека алуминиумот е откриен дури во 1808 година, а неговото производство почнало во 1885 година, овој тег станува се почуден.


11. Чинијата Лоладоф

Оваа чинија е стара 12 илјади години. Изработена е од камен и пронајдена е во Непал. На чинијата е претставен вселенски брод во форма на диск, но и фигура која потсетува на човеколик посетител од вселената.

Модел снима од нејзиниот заден џеб да види колку луѓе зјапаат во неа (видео)

Откако го видела трендот на Тик Ток, моддлот Алексис Морган решила да го стави телефонот во задниот џеб за да може да снима додека се шета. 

Идејата била снименото видео да покаже колку луѓе, воглавно мажи, зјапаат во личноста додека ги вршат секојдневните работи.

Оваа 24-годишна девојка од Мајами, Флорида, открила дека различни мажи го креваат погледот за да ја видат одзади. Во една од снимките, мажите ги вртат главите за 180 степени, дури и заземаат позиции за подобро да ја видат Алексис. Други пак, и даваа знак на одобрување додека минувала покрај нив. Еден маж се приклештил на подот и ја завртел главата за подобро да ја види Алексис, а двајца мажи во ресторан подзинале додека ја гледале.

Алексис тој тренд го воведе на нејзиниот профил на Инстаграм каде има 4 милиони следачи.

Моделот исто така ги забавувала снимките за да го фати погледот на мажите кои зјапале во неа, но ги додала и гласовите за да се пошегува со сето ова.

Британски специјални сили за 9 минути нападнаа танкер со нафта со цел да фатат шверцувани патни

​Се појавија нови детали за драматичната рација на Британските специјални сили вчера на Островот Вајт. 

Седум лица беа приведени по инцидентот на „Нејв Андромеда“, чиј екипаж во неделата наутро објави сигнал за тревога по стравот од обидот за киднапирање од страна на шверцувани патници. Извештаите сугерираат дека Специјалната служба за бродови (СБС) ја презела контролата во рок од девет минути по влегувањето во храбар воздушен и поморски напад. Четири хеликоптери се обиделе да им помогнат на 22-цата членови на екипажот, при што 16 лица се качиле на бродот од воздух, велат извештаите. Една фрегата, за која се веруваше дека е „ХМС Ричмонд“, исто така беше во состојба на готовност. Рацијата беше овластена од министерот за одбрана Бен Валас и министерот за внатрешни работи Прити Пател во неделата вечерта по 10-часовниот тензичен метеж. За екипажот се вели дека е „безбеден и здрав“.

Во неделата, „Тајмс“ објави четири воени хеликоптери - за кои се претпоставува дека два од нив се „Мерлин Мк 4“, „Дива мачка“ и „Чинук“ – тие ги довеле 40-те лица на местото каде се смета дека бил киднапиран бродот „Нејв Андромеда“. Весникот цитираше извор од одбраната, кој рече дека околу 16 членови на Специјалната бродска служба се качиле на бродот со поддршка на воздушни снајперисти и го обезбедиле за девет минути. Новите слики исто така покажуваат дека танкерот со нафта безбедно пристигнува во Саутемптон во понеделникот наутро, неколку часа по редовното време на пристигнување во 10.30 часот. СБС е елитна поморска единица за борба против тероризмот на Кралската морнарица, а најголем дел од eкипажот се Кралски поморски командоси кои, како што се вели „се специјализирани за храбри ненадејни напади“.

Најдено новороденче на аеродром,сите патнички завршиле во притвор (ВИДЕО)

Катарските власти ги информирале властите во Австралија дека извадиле тринаесет патнички од авион на аеродромот во Доха, каде што им бил извршен детален преглед за да се утврди дали се поврзани со оставањето на новороденче на аеродромот.

Австралија денеска ги осуди катарските власти за соблекување и пребарување на 13 патнички на летот кон Сиднеј кои биле подложени на детален преглед за да се утврди дали се поврзани со раѓањето на тоа бебе.

Патничките на „Катар ервејс“ на летот 908 до Сиднеј биле подложени на детален медицински преглед на аеродромот „Хамад“ во Доха и затоа летот бил одложен.

Еден од патниците рекол дека во авионот слушнале порака во која жените биле повикани да го напуштат авионот.

Австралиското Министерство за надворешни работи ги опиша постапките на катарските власти како несоодветни.

"Инцидентот е многу вознемирувачки и насилен. Никогаш не сум чул за сличен случај во мојот живот. Ние недвосмислено им го пренесовме нашиот став на катарските власти", изјави австралискиот министер за надворешни работи Мариз Пејн, потврдувајќи дека очекува детален извештај од катарските власти оваа недела, за да донесе одлука за следните чекори, објави АП.

По враќањето во Австралија, патничките од Катар заминале во карантин, каде ја добиле целата неопходна медицинска нега и психијатриска помош.

Новороденчето, патем, сè уште не е идентификувано, но е предадено на надлежните медицински и социјални служби, објавиле властите на аеродромот во Доха.

притисни ентер