Најбрзиот дрон на светот го следи Макс Верстапен со над 300 км/час (ВИДЕО)

Континуираната снимка (FPV) од целиот круг на Верстапен на Големата награда на Силверстоун е снимена со рачен дрон, што е специјално направен за таа цел.

Автомобилот од 2024 година за прв пат беше прикажан блиску до гледачите, снимен благодарение на успешниот лет на дрон со камера, единствен по својата брзина. „Никогаш не мислев дека ќе видам дрон толку брз“, рече Верстапен откако го виде во акција на патеката.

„Не знаев дека ме следи кога возев на влажно, а на некои места беше многу блиску“, продолжи трикратниот светски шампион во Формула 1. „Навистина бев изненаден колку брзо можеше да продолжи и колку блиску можеше да дојде во свиоците.Тоа дава малку поинаква перспектива за гледање Формула 1“, додаде тој.

Потребна е повеќе од една година за да се направи беспилотно летало кое може да забрза двојно побрзо од Ф1 болид, достигнувајќи 300 km/h за само 4 секунди со максимална брзина од над 350 km/h.

Холандските Drone Gods и пилотот Ралф Хогенбирк, познат и како Shaggy FPV, се подготвуваа за круг зад нивниот сонародник Верстапен со повеќекратни симулации на летот, а првите концепти за беспилотни летала се нацртани во нивната работилница во Ајндховен, на југот на Холандија.

Развојот е забрзан со пристап до холандски експерти за беспилотни летала и процеси од Red Bull Advanced Technologies, инженерската група со високи перформанси на тимот Oracle Red Bull Racing Формула 1. Компанијата дизајнира и произведе лесни аеродинамични облоги и структурни држачи за моторот за да ја намали вкупната тежина на дронот за приближно 10%.

Овој развој бил постојано тестиран на патеките во Формула 1 користејќи ги болидите RB8 и RB19, управувани од резервниот возач Лиам Лосон и 13-кратниот победник на Гран При, Дејвид Култхард.

„Кога ќе ги видите големите, широки снимки, ја губите перспективата за брзината на автомобилот. Има толку многу апликации кои им даваат на фановите вистинско чувство за тоа како е да се биде во еден од овие тркачки автомобили. Кога имате дрон толку блиску, вие сте нурнати во целото искуство. Сигурен сум дека во не многу далечна иднина ќе го видиме ова како дел од ТВ пренос“, рече Дејвид Култхард.

Пилотот управувал со дронот користејќи радио контролер кој ја набљудувал патеката на летот исклучиво преку очила кои обезбедуваат слика со ниска резолуција од гледна точка на дронот. Аголот на камерата е прилагоден истовремено со ножната педала, барајќи прецизност во координацијата рака-око за да се добие јасна снимка од Ф1 болид кој што вози со 300 km/h.

„Ова е специјален дрон бидејќи е единствениот со вградена камера и оди толку брзо. Целосно е направен по нарачка. Тоа е многу предизвикувачки проект да се создаде беспилотно летало кое е доволно брзо за да го следи и одржува автомобилот во целосна рамка додека снимање на интересен начин“, коментира пилотот на дронот Shaggy FPV. „Ова беше дефинитивно најлудото снимање што сум го направил.

Додека просечните потрошувачки беспилотни летала се движат со брзина од околу 60 km/h, со приближно траење на батеријата од 30 минути, овој нов дрон, дизајниран да го брка RB20, требало да лета со агилност на Ф1 болид. Ова значеше дека бара големи забрзувања и забавувања, кои значително го намалија животниот век на батеријата на околу 3 минути.

Верстапен бил свесен за овие предизвици додека ја гледал снимката од беспилотно летало кое заостанува зад неговиот автомобил.

„За пилотот има многу работи што треба да ги земе предвид, на пример избегнување мостови и предвидување точки на сопирање затоа што имаме педала за сопирачките, но во воздухот тоа функционира поинаку. Затоа мислам дека е многу стресно да се биде толку фокусиран“, коментира Макс Верстапен.

Жена дошла во банка со мртов човек за да подигне кредит: Тој е молчелив (Вознемирувачко видео)

Неверојатна приказна доаѓа од Рио де Жанеиро, каде жена била уапсена откако наводно се обидела да добие кредит од банка, во друштво на мртов човек?!

Приказната за прв пат ја објави ТВ Глобо од Бразил, а видеото се појави на социјалните мрежи.

На видеото гледаме жена која стои покрај блед постар маж во инвалидска количка. Се гледа како го држи за врат и го нарекува „чичко“.

Таа наводно се претставила како внука на мажот и побарала кредит од 3.400 долари.

„Вујко, слушаш ли? Треба да го потпишете договорот за заем. Ако не потпишеш, нема шанси, бидејќи не можам да го сторам тоа за тебе“, вели таа.

Вработената во банката, која ја снимила снимката, одговара: „Изгледа не му е добро, неговата боја“.

Жената возврати: „Таков е тој. Тој не зборува ништо“.

Вработените во банката набрзо повикале полиција.

„Тој веќе беше мртов во банката. Главната работа е да се продолжи со истрагата за да се пронајдат членовите на семејството и да се дознае повеќе за случајот“, изјавил началникот на полицијата Фабио Луиз за ТВ Глобо.

Ако се покаже дека жената е виновна, таа може да биде одговорна за обид за измама.

Надлежните ги истражуваат околностите под кои мажот починал, а неговото тело е пренесено во Институтот за судска медицина.

Јонуз: Полека но сигурни влегуваме во „бугарско“ сценарио

„За година и пол до две сум сигурен дека ќе имаме предвремени избори“

Тоа што некој е помудар од тебе и тоа што подобро игра од шах од тебе, не значи дека ги надминал границите. Легитимно право, законско право е да се поставува услов. Алал да им е на Албанците 100:0 тепаат наспроти Македонците. Полека но сигурни влегуваме во „бугарско“ сценарио. За година и пол до две сум сигурен дека ќе имаме предвремени избори. На овие избори тврдам дека ВМРО-ДПМНЕ ќе „растури“ на овие избори затоа што имаат доследност, кичмата крива ли е, ја држат, другите се камелеон. Во Македонија овде кога би не оставиле сами да го делиме парчето торта, очите ќе си ги извадиме. Албанците тоа што го имаат, Македонците го немаат, а тоа е едиство, рече Агим Јонуз во Само Вистина.

Нарко босот „Ел Чапо“ се жали дека во затворот не му дозволувале никаков контакт со семејството

Мексиканскиот нарко бос Хоакин „Ел Чапо“ Гузман, поранешен водач на картелот Синалоа, тврди дека не смее да прима телефонски повици или посети во максимално безбедниот американски затвор во Колорадо, каде што издржува доживотна затворска казна.

Гузман, кој неколкупати бегаше од затворите во Мексико, на крајот на март му напиша писмо на судијата на Окружниот суд на САД, Брајан М.

Тој е осуден за водење на операција за шверц на дрога од индустриски размери и отслужува казна во затвор со максимална безбедност во Флоренс, Колорадо, според АП.

„Во мај 2023 година, објектот престана да ми ги пренесува повиците на моите ќерки, а јас седум месеци немав повици од нив. Прашав кога ќе ми дозволат да разговарам со моите ќерки и вработените ми кажаа дека агентот на ФБИ кој ги надгледуваше повиците не одговара“, напиша Гузман.

Ел Чапо смета дека е изложен на „дискриминација без преседан“ и дека официјалните лица го казнуваат со тоа што не му дозволуваат контакт со семејството.

Гузман, исто така, побарал од судијата да ја посети неговата сопруга Ема Коронел, но не кажа кога последен пат му било дозволено да ја види.

Коронел, исто така, се изјаснила за виновна за обвиненијата за трговија со дрога во 2021 година, но подоцна беше ослободена.

„Ве молам на Коронел да ѝ дозволите да ме посети и да ги донесете моите ќерки да ме посетат, бидејќи тие можат да ме посетат само кога се на одмор, бидејќи студираат во Мексико“, додаде Гузман во писмото до судијата. .

Судијата Коган одговори минатата недела, велејќи дека по изрекувањето на пресудата на Гузман, сè е на американското биро за затвори и дека нема моќ да интервенира.

Во декември, 95-годишната мајка на Гузман почина во северната мексиканска држава Синалоа, а таа наводно не го видела својот син откако беше испратен во затвор во Колорадо во 2019 година.

Гузман го предводеше картелот Синалоа во борбата против нарко бандите, во кои загинаа илјадници Мексиканци.

Тој двапати избегал од мексиканските затвори, еднаш преку тунел долг километар ископан низ ќелијата во која престојувал.

Откако беше екстрадиран во Њујорк, неговото тримесечно судење вклучуваше приказни за убиства, политички исплати, кокаин скриен во лименки халапења и пиштоли со скапоцени камења.

Во 2023 година, Мексико екстрадираше еден од синовите на Ел Чапо, Овидио Гузман Лопез, во САД за да се соочи со обвиненија за трговија со дрога и перење пари.

Се вели дека Гузман Лопез го водел картелот Синалоа за време на операциите за производство и извоз на фентанил во САД, за кој се верува дека предизвикува 70.000 смртни случаи годишно.

притисни ентер