Надал направи гримаси на прашањето за Ѓоковиќ (ВИДЕО)

По првиот меч на Австралија опен, Рафаел Надал ја коментираше аферата со Новак Ѓоковиќ.

Тој во неделата беше депортиран од Австралија, а вчера слета во Белград. Надал неволно ја коментираше главната тема на прес-конференцијата по победата над Маркос Жирона. Медиумите многу ги интересираше што мисли еден од неговите два најголеми ривали за титулата најдобар тенисер на сите времиња и тенисер кој со него и Федерер е рекордер со по 20 Грен слема.

Надал во неколку наврати бараше од новинарот кој го праша за Ѓоковиќ да го повтори тоа што сака да го каже. Притоа, тој направи гримаси кои станаа вирални на социјалните мрежи. Неговите изрази на лицето се движеа од збунет или восхитен, преку запрепастен до благо насмеан.

Надал најпрвин изјавил дека му е доста од темата, а потоа даде краток коментар во кој не сакаше да открие дали ја бира страната на австралиските власти или на најдобриот тенисер на светот. На ист начин се постави откако за прв пат му беше одземена визата на Ѓоковиќ.

"Малку сум уморен од таа тема. Кога го доби првото судење, реков дека правдата зборува. Вчерашната одлука беше поинаква. Никогаш нема да бидам против тоа што го кажува правдата", изјави Надал и додаде:

"Отсекогаш сум имал добри односи со сите мои ривали. Животот е подобар така. Со Новак е така цел живот. Му посакувам се најдобро. Целата ситуација беше голем хаос, тој не е единствениот кој направи грешки, но и тој е делумно одговорен“.


Премиерот Ковачевски во Ватикан и Рим во чест на Денот на Светите Кирил и Методиј

Премиерот Ковечевски на тет-а-тет средба и аудиенција кај папата Франциск.

Денеска по повод одбележување на 24 мај – Денот на сесловенските просветители Светите Кирил и Методиј премиерот Ковачевски со владина делегација во рамките на посетата на Рим и Ватикан,релизираше тет-а-тет средба, а потоа и аудиенција кај Папата Франциск.

Како дел од работната посета, премиерот Ковачевски ќе се сретне и со премиерот на Бугарија Кирил Петков.

Во Рим е Тамара Стојкова .

Тамара каква е агендата за денеска ?

Во видеото погледнете го целиот извештај.

Одбиен предлогот Тајван да учествува на собранието на СЗО

Обидот на Тајван да учествува на годишното собрание на Светската здравствена организација, денеска е одбиен. Кина ги нарече, напорите на Тајпеј, да учествува, „политичка манипулација", јавија британски медиуми.

Водечкото светско здравствено тело одлучи да не се стави на дневен ред предлогот на 13 членки на СЗО, со што се бара Тајван да се приклучи на собранието како набљудувач.

ВМРО-ДПМНЕ: Ковачевски молчи за средбата на Џафери со луѓе на Путин

Ковачевски молчи за средбата на Џафери со луѓе на Путин, исто како што молчеше за пцуењето на вработени, уште што треба да се случи за да побара оставка?

Талат Џафери имал средба во собранието на Македонија со Абдул-Вајед Нијазов, поранешен пратеник во Думата и основач на здружението „Муслиманите во поддршка на Претседателот Путин". Истата средба Џафери не ја објавил на социјалните мрежи, ниту пак известил преку прес службата на собранието за неа.

Џафери ја криел оваа средба.

Џафери мора да каже, зошто криел за средбата и дали потоа ги известил службите дека има таква средба?

Активностите ма Џафери можат да бидат потенцијална опасност и за НАТО.

И сето ова Ковачевски го премолчува, само за да не му падне владата.

Ковачевски не смее да побара одговорност за Џафери, зошто знае дека така може да падне владата, а со тоа и тој повеќе никогаш нема да биде премиер, затоа што има рејтинг помал од стапката на инфлација.

Ковачевски не може вечно да се крие. Иако тој молчи, народот го гледа и се срами од срамот кој и го приредува Џафери на Македонија.

Со почит,

Центар за комуникации на ВМРО-ДПМНЕ

притисни ентер