Националниот ромски центар ги мотивираше младите Роми да продолжат со високо образование

Националниот ромски центар преку презентација на практични примери ги мотивираше младите Роми да продолжат со високо образование.

Националниот ромски центар организираше онлајн средба на млади Роми кои сакаат да продолжат високо образование на факултетите во државата и надвор од неа, соопштија денеска надлежните од граѓанската организација. Младите кумановци од ромска етничка заедница имаа можност да се информираат и да се поттикнат да го продолжат високото образование преку презентација на практични успеси.

Извршниот директор на НРЦ, Ашмет Елезовски ги повика младите да го продолжат образованието, да станат успешни граѓани на државата, да изберат образование.

– Оваа држава е богатство на млади Роми интелектуалци. Сите заеднички треба да продолжат со сериозна посветеност да ги мотивираат и да креираат услови за сите, вклучително и Ромите да имаат можност да го продолжат образованието, да се развиваат, да придонесат да ја градат оваа држава. Во оваа време на сеопшта криза Ромите редат успеси со извонредни оценки. Еден од нив е Бурхан Зекир, Ром од Скопје кој успешно го одбрани својот магистерски труд со наслов: на магистерска тема: „Компјутерска анализа на биометриско истражување на Меѓународниот славјански Универзитет, изјави Елезовски.

Како што информираа од НРЦ, пред неколку месеци дипломираше и девојка од ромска етничка заедница од Куманово на доктор по општа медицина на факултетот во Скопје со извонредни оценки.

Елезовски смета дека формулата за успехот на овие студенти е финансиска поддршка, волја, учење, фамилијарно развиено стебло на едуцирани Роми, факултети без присуство на расни и религиски форми на нетолеранција.

– Тој ја продолжи историјата хронолошки, семејно во која има извонредни мајстори на занаети, родител со високо образование и професионален и одговорен судски вештак дипломирал, сестри високо образовани, сопруга биохемиски инженер, кажа Елезовски пред младите Роми.

Магистерот Зекир рече дека успехот го посветува на неговите родители, семејството, на ромскиот интелектуалец кој е починат д-р Бајрам Берат на сите фондации кои го поддржуваат стипендирањето на Ромите, РЕФРЕФ, претходно Сорос, ФООМ, колеги, професори./МИА

Пијан Германец возел 12 километри во спротивна насока на автопат

Германската полиција во четвртокот вечерта запрела пијан возач кој возел во спротивна насока на автопатот во сојузната покраина Хесен повеќе од 12 километри.

Полицијата извести дека блокираната раскрсница Манхајм-Санхофен го навела 52-годишниот маж да погреши и да вози во спротивна насока.

Возачот бил запрен откако возел повеќе од 12 километри во правец на Франкфурт. За среќа, не предизвикал сообраќајна несреќа или инцидент. Од полицијата објаснија дека возачот згрешил бидејќи бил во алкохолизирана состојба, што било утврдено со земање крв.

Веднаш му била одземена возачката дозвола и против него е покрената кривична постапка. Очевидците се замолуваат да контактираат со полицијата, која ги следи сообраќајните услови во јужен Хесен.

Српски навивачи дивееле низ Виена со антиалбански пароли (ВИДЕО)

Навивачите на српската репрезентација синоќа маршираа низ главниот град на Австрија и извикуваа „Убиј, коли, додека Шиптар не постои“.

На социјалните мрежи се прошири видеото од српските навивачи како шетаат низ Виена по натпреварот меѓу Србија и Швајцарија на Светското првенство во Катар, на кој што Србија беше елиминирана од натпреварувањето.

Да потсетиме, синоќешниот натпревар во Катар не го одбележа само елиминацијата на Србија од Мундијалот, туку и вербалните и физички пресметки меѓу српската репрезентација и швајцарските репрезентативци со албанско потекло.

Украински гувернер: Ослободивме 13 населени места на истокот

Украинската армија ослободи 13 населени места во областа Луганск, најисточниот регион на Украина, изјави денеска шефот на регионалната администрација на мнозинскиот окупиран регион, Серхи Хајдај.

Гувернерот на Луганск наведува дека руските сили се уште ги гаѓаат ослободените села со артилерија. Најави и дека идната недела медицински екипи треба да ги посетат ослободените села, а властите организираат собирање огревно дрво за жителите, објави Хајдај на апликацијата Телеграм.

Оваа информација не е независно потврдена.

притисни ентер