На плажа во Калифорнија пронајден древен заб од мастодонт

Жена шетајќи покрај морето во Калифорнија пронашла долг, древен заб од мастодонт.

Фосилот, сепак, по нејзиното откривање, бил покриен со песок, а по апел на социјалните мрежи повторно бил откриен, а потоа дониран во музејот во Санта Круз.

Џенифер Шух се шетала на плажата во округот Санта Круз, Калифорнија, за време на празничниот понеделник и забележала нешто необично како излегува од песокот, пишува Гардијан. Кога подобро го погледнала предметот, заклучила дека се работи за 30 сантиметри долги фосилизирани остатоци од древно животно, а по објавувањето на фотографиите на Фејсбук и било потврдено дека се работи за заб на изумрено животно - пацифички мастодонт, предок на слонот.

Одговорот на Фејсбук дојде од Вејн Томпсон, советник за палеонтолошки колекции во Природонаучниот музеј Санта Круз.

„Ова е исклучително важно откритие“, напишал Томпсон и ја поканил Шух заедно да одат на плажа, но кога стигнале на местото каде што бил пронајден забот, го немало.

Томпсон преку социјалните мрежи упати апел и побара помош за пронаоѓање на овој артефакт, а неговата молба се најде на насловните страници на светските медиуми.

Минатиот вторник, Џим Смит од блискиот Аптос се јави во музејот и рече дека најверојатно го нашол бараниот артефакт.

„Бев возбудена кога одговорив на тој повик. Џим ни кажа дека за време на едно од неговите редовни џогирања покрај плажата наишол на заб од мастодонт, но не бил сигурен што нашол додека не видел слика од заб на вестите“, рече Лиз Бротон, менаџер во Природонаучниот музеј.

Смит го донирал фосилот во музејот, каде што ќе биде изложен од петок до недела, но засега не е прецизно утврдена староста на забот. Еден музејски блог објави дека мастодонтите талкале во Калифорнија во периодот од пред 5 милиони до 10.000 години. /МИА

Нимиц: Луѓето кои се на власт треба да ги почитуваат договорите, не можеме да живееме во светот

Луѓето кои се на власт треба да ги почитуваат договорите, не можеме да живееме во светот на фантазијата.

Во Атина почна дводневна меѓународна конференција по повод шест годишнината од Договорот од Преспа, со кој земјава го смени уставното име во Северна Македонија, и така се реши долгогодишниот спор меѓу двете земји.

Конферецнијата е организирана од институтот Алексис Ципрас и фондацијата Зоран Заев, а присутни се актуелни и поранашни политичари и дипломати.

-До компромис е тешко да се дојде, но кога ќе дојдете до компромис, лесно е на другите луѓе од двете страни да кажат „ако бев јас таму ќе завршев подобра работа“ или „овој компромис повеќе и служи на другата страна“. Живееме во опасен период, живееме во реалниот свет, и во реалниот свет имаме договори, па луѓето кои се на власт треба да ги почитуваат тие договори. Не можеме да живееме во светот на фантазијата, не можеме да живееме во виртуелен свет, изјави Нимиц.

На Судан му се заканува најголемата глад во светот во последните 40 години

Хуманитарниот апел на Обединетите нации за земјата доби само 16 отсто од средствата кои и се потребни.

Судан се соочува со глад којa би можелa да биде најголема по таа која светот ја видел во Етиопија пред 40 години, предупредуваат американски официјални претставници, додека испораките на помош и натаму ги блокираат завојуваните армии, но снабдувањето со оружје за двете страни продолжува да се одвива.

Хуманитарниот апел на Обединетите нации за земјата доби само 16 отсто од средствата кои и се потребни.

„Потребно ни е светот да се разбуди за катастрофата што се случува пред нашите очи“, изјави за новинарите Линда Томас-Гринфилд, амбасадор на САД во ОН, пишува „Гардијан“.

Орбан разговараше со Мелони и Моравјецки во пресрет на состанокот на лидерите на ЕУ

Унгарскиот премиер Виктор Орбан денеска се сретна со италијанската премиерка Џорџа Мелони, со која разговараше за резултатите од изборите за Европскиот парламент, соопшти портпаролот на Орбан, Берталан Хаваши.

Хаваши рече дека Орбан и Мелони разговарале и за прашањата кои се однесуваат на европската десница и за задачите кои се пред Европскиот совет, кој ги собира лидерите на ЕУ, како и за претстојното претседавање на Унгарија со Советот на ЕУ, пренесува МТИ.

„Орбан во Брисел разговараше и со поранешниот премиер на Полска, Матеуш Моравјецки за обединување на европската десница“, додаде Хаваши.

притисни ентер