На Фицо ќе му биде извршена уште една операција, атентаторот се соочува со доживотен затвор

По петте испукани куршуми, од кои најмалку два завршиле во телото на Роберт Фицо, словачкиот премиер е во стабилна, но се уште сериозна состојба.

Со повреди во стомакот и едната рака, останува на одделението за интензивна нега во болницата во Банска Бистрица.

-Операцијата траеше пет часа, на која беа вклучени два тима доктори. Хируршки и трауматолошки, пациентот има повеќе прострелни рани, чии последици ќе влијаат на неговото заздравување. , изјави Мириам Лапуникова, докторка во болницата.

Полицијата јавно не го соопштува ниту мотивот, ниту идентитетот на атентаторот, иако медиумите веќе го прогласија 71-годишниот словачки писател Јурај Цинтула за извршител. Проструи и наводна видео снимка од неговото сослушување во полициска станица, на која тој признава дека нападот е политички мотивиран.

-Не се согласувам со политиката на владата. Масовните медиуми се ликвидираат, зошто се напаѓа РТВС, зошто Мажак е сменет? , изјави Јурај Цинтула, наводно осомничен за атентатот.

Словачките власти алармираат да се смират политичките страсти. Миниситерот за внатрешни дури алармираше дека земјата е на праг на граѓанска војна, за што обвини дел медиумите и социјалните мрежи за ширење говор на омраза. Новоизбраниот претседател повика на разум.

-Како иден претседател, згрозен сум од степенот на омраза поради различно политичко мислење. Не смееме да одговараме на омраза со повеќе омраза, инаку ова зло никогаш нема да престане. Петер Пелегрини, новоизбран претседател на Словачка.

На удар на јавноста се најде и обезбедувањето на Фицо. Дел од експертите во Словачка избројаа неколку клучни грешки - од тоа дека бодигардите делувале некоординирано и никој од нив не скокнал да го заштити со што дозволиле напаѓачот да испука дури пет куршуми од непосредна близина. Ова уште повеќе што и самиот Фицо пред еден месец алармираше дека можеби ќе биде мета на напад.

-На улица грубо се навредуваат владините политичари, а јас само чекам оваа фрустрација, која толку интензивно ја продлабочуваат Деник Н, „Сме“ и „Актуалити“, да се претвори во убиство на еден од водечките владини политичари. Не претерувам ниту за милиметар. , изјави тогаш Роберт Фицо, премиер на Словачка (10 април).

Ова е и прв напад врз политички лидер во модерната историја на Словачка и во последните две децении во Европа. Последен пат жртва на атентат беше беше екс српкиот премиер Зоран Ѓинѓиќ во 2003-тата.

Протест за Палестина и на Оксфорд- десетици уапсени по судирот со полицијата (ВИДЕО)

Британската полиција денеска уапси десетина студенти на Универзитетот Оксфорд, а со некои од нив влезе во физичка пресметка за време на пропалестинскиот протест во кампусот.

Групата Оксфорд Акција за Палестина (ОА4П) соопшти дека администрацијата на универзитетот повикала полиција откако студентите почнале да протестираат во канцелариите на администрацијата, како што се случи во другите кампуси во Британија, САД и на други места во светот од почетокот на конфликтот во Газа.

Од полицијата велат дека се запознаени за настанот, а повеќе информации ќе дадат подоцна.

Администрацијата на универзитетот се уште нема официјален коментар, а претходно најави дека го почитува правото на слобода на изразување во форма на мирни протести.

Снимките објавени од ОА4П на социјалните мрежи покажуваат судири меѓу полицајци и студенти кои седеле на патот блокирајќи полициско комбе кое наводно превезувало приведени.

Демонстрантите бараа Универзитетот да ги прекине врските со компаниите поврзани со Израел, кој е во војна со палестинската милитантна група Хамас во Појасот Газа.

„Јасно е дека администрацијата претпочита да ги приведува, замолчи и физички да ги нападне своите студенти, наместо да се соочи со нејзиното олеснување на геноцидот што Израел го спроведува во Газа“, објави групата на X.

Демонстрантката Кендал Гарднер, студент по политички науки на Оксфорд, рече дека полицијата ги извлекла студентите од патот.

„Наидовме на екстремно насилство и непријателство“, изјави таа за Ројтерс.

Расте бројот на жртви при уривање на бина на изборен митинг во Мексико, загина и дете (ВИДЕО)

Најмалку девет лица, меѓу кои и едно дете, загинаа, а 50 други се повредени откако се урна бина на предизборен митинг во северната мексиканска држава Нови Леон, изјави локалниот гувернер.

Инцидентот се случил додека претседателскиот кандидат на левиот центар Хорхе Алварез Мајнез држел говор во градот Сан Педро Гарза Гарсија, во близина на Монтереј.

Мајнез беше неповреден во уривањето и е виден како зборува со приврзаниците по инцидентот. Неколку членови на неговиот тим се повредени, рече тој.

Уривањето на бината беше предизвикано од ненадеен налет на ветер, рече Мајнез во објавата на X.

Се појавија снимки кои го покажуваат моментот кога се урна светлосната структура додека неколку луѓе беа на сцената.

На видеото објавено на социјалните мрежи се гледа како Мајнез им мавта на своите поддржувачи, а потоа трча додека дел од структурата се урива.

Гувернерот на државата Самуел Гарсија ги повика локалните жители да останат дома поради грмотевици и силни ветрови во областа.

„Ако можете, избегнувајте да излегувате бидејќи има бури и необични ветрови. Ќе ве известувам“, напиша тој на X.

Реагирајќи на веста за инцидентот, мексиканскиот претседател Андрес Мануел Лопез Обрадор рече дека испраќа „прегратка до членовите на семејствата, пријателите на жртвите и политичките поддржувачи“.

По тешка болест, девојка си го врати гласот со помош на вештачка интелигенција

Додека гласовното клонирање со помош на вештачка интелигенција (ВИ) е причина за загриженост, употребата на новата OpenAI технологија може да им помогне на луѓето погодени од мозочни удари и тумори.

Пред да ја направи операцијата која требаше да ѝ го спаси и промени животот, гласот на младата Американка Алексис Лекси Боган беше полн со енергија.

Таа сакаше да пее балади додека вози, секогаш насмеана и беше сопран во хорот на училиште.

Преку ноќ, тој глас исчезна.

Месечната рехабилитација ѝ помогна на Лекса да се опорави, но нејзиниот говор сè уште е нарушен, па дури и нејзиното семејство и пријатели се борат да ја разберат.

Сепак, Лекси си го врати стариот глас во април. Нејзината способност да зборува не се подобрила, но таа доби клон на нејзиниот глас генериран со вештачка интелигенција од производителот ChatGPT OpenAI, кој може да го користи преку апликација на нејзиниот телефон.

Создадена користејќи 15 секунди од нејзиниот тинејџерски глас преземен од видеото што го снимила за училишен проект, нејзиниот синтетички глас сега може да каже речиси сè што сака и звучи исклучително реално и автентично.

Таа внесува неколку зборови или реченици во нејзиниот телефон и апликацијата веднаш ги чита гласно, презентирајќи го нејзиниот клониран глас.

Експертите предупредија дека брзото подобрување на технологијата за клонирање глас со помош на вештачка интелигенција може да го зголеми ризикот од телефонски измами, да ги наруши демократските избори и да го поткопа достоинството на луѓето, живи или мртви, кои никогаш не се согласиле да им се регенерираат гласовите за да кажат работи што никогаш не ги кажале.

Голема грижа е употребата на оваа технологија за создавање на таканаречена длабока фејк содржина, која може да биде многу штетна. Енциклопедија Британика го дефинира длабок фејк како „синтетички медиуми, вклучувајќи слики, видео и аудио, генерирани од технологијата на вештачка интелигенција што прикажува нешто што не постои во реалноста или настани што никогаш не се случиле“.

Технологијата, на пример, беше искористена за создавање лажни повици до гласачите во Њу Хемпшир кои се претставуваа како американскиот претседател Џо Бајден.

Во американската сојузна држава Мериленд, властите неодамна обвинија спортски директор во средно училиште дека користел вештачка интелигенција за да генерира лажен аудио клип од директорот на училиштето кој дава расистички коментари.

Сепак, Лекси и нејзиниот тим лекари мислат дека нашле примена на оваа технологија која го оправдува ризикот, пренесува Еуроњуз.

Боган е една од првите луѓе - единствената со нејзината состојба - која повторно создаде изгубен глас користејќи OpenAI.

Некои други даватели на вештачка интелигенција, како што е стартапот ElevenLabs, тестираа слична технологија за луѓе со пречки во говорот и губење на говорот - вклучително и адвокатка која сега користи свој гласовен клон во судницата.

притисни ентер