На денешен ден

20 април

570.- Во Мека е роден Мухамед, основач на исламот, според муслиманското верување – „Последниот пророк“. Во 40 година почнал да проповеда нова вера во еден Бог, но во почетокот имал малку приврзаници. Бидејќи не успеал во Мека, по 10 години отишол во Талф, а подоцна во Медина, каде што ја основал првата општина на новите верници.

1653.- Водачот на Англиската револуција Оливер Кромвел го распуштил Парламентот и вовел лична диктатура како лорд-протектор на Англија.

1657.- Англиската флота, под команда на адмиралот Роберт Блејк ги нападнала и потопила сите 16 шпански воени бродови во пристаништето Санта Круз на Тенерифе, а потоа го уништила градот.

1768.- Умрел италијанскиот сликар Каналето, еден од најдобрите сликари на пејзажи во 18 век. Најмногу ја сликал Венеција, нејзините канали и палати.

1808.- Роден е францускиот цар Шарл Луј Наполеон Трети Бонапарта. Надевајќи се на успех, ја започнал војната против Прусија. Неговата цел била да го спречи обединувањето на Германија, но на 1 октомври 1870 година во битката кај Седан бил заробен и тргнат од престолот, а Франција на 4 октомври 1870 година повторно станала република. По склучувањето на мирот со Прусија, во 1871 година емигрирал во Велика Британија, каде умрел во 1873 година.

1889.- Во Браунау, Австрија е роден Адолф Хитлер, водачот на Третиот рајх и на нацистичка Германија, еден од најголемите злосторници во историјата во човештвото. Откако на Радио Москва ја слушнал веста дека единиците на Црвената армија истакнале црвено знаме на Рајстагот, на 30 април 1945 година, изврши самоубиство во својот бункер, во Берлин.

1893.- Роден е каталонскиот сликар и вајар Хуан Миро, еден од најголемите надреалистички уметници. Тој студирал во родната Барселона, а од 1919 година живеел во Париз. Кратко творел под влијание на кубизмот, но од 1924 година го изградил неповторливиот личен стил заснован на крајно спонтано регистрирање на формата и знаците кои ги евоцираат потсвесните претстави на примарните и елементарните витални состојби.

1893.- Роден е американскиот филмски актер Харолд Лојд, еден од најголемите комичари на немиот филм. Филови: „Сигурноста на последно место“, „Бруцош“, „Чувај се, професоре“, „Луда среда“.

1936.- Трупите на Италија кои во почетокот на октомври 1935 година без објавување војна влегле во Етиопија, презеле решавачка офанзива против етиопските сили и успеале да го скршат нивниот отпор и да ја колонизираат земјата.

1948.- Во близина на селото Богацко, Костурско, Егејска Македонија, во борба против грчките монархофашисти загинал Јани Лукаров, истакнат борец во македонското националноослободително движење и на Демократската армија на Грција. Роден бил во селото В'мбел, Костурско во 1922 година.

1972.- Американското вселенско летало „Аполо 16“ се спуштило на површината на Месечината.

1984.- Велика Британија соопштила дека нејзината администрација во Хонгконг ќе престане да функционира во 1997 година.

1994.- Израел и Палестинската ослободителна организација постигнале Договор за пренесување на власта на Палестинците во областа Газа и во градот Ерихон на Западниот Брег.

2006.- Романските власти наредиле евакуација на 1.000 луѓе поради рекордно високиот водостој на Дунав. Своите домови претходно ги напуштиле околу 7.000 луѓе во 129 населени подрачја, повеќе од 700 куќи беа потопени, а 75.000 хектари земја се нашле под вода.

2020.- На 95-годишна возраст почина легендарниот аниматор и режисерот на цртаните филмови „Том и Џери“ и „Попај“, Џин Дајч. Многу генерации деца израснаа со јунаците од овие цртани филмови, а честопати од нивните мајки беа поттикнувани да јадат спанаќ „за да бидат силни како Попај“. Легендарниот аниматор Дајч, покрај Попај, исто така е режисер и на 13 епизоди на цртаниот филм „Том и Џери“, кој и денес е омилен цртан филм на децата. /МИА

Зиков: Изборите поминаа, мора да се оладат главите

„ Проблемот е во политичката волја на владата дали сака да го реши и временски кога сака да го реши прашањето со уставните измени“

Со инаугурацијата на претседателката на Македонија, почнато е со „дур“, ќе видиме понатаму како ќе се даваат и заклетвите од страна на министрите и како ќе се одвива тоа. Мора да се корегираат некои позиции. Мора да го фатиме патот со ЕУ, Албанија е спремна за преговори, Србија и Црна Гора веќе преговараат и тоа мора да почне сега. Не смеат да се прават грешки, мора да се оладат главите, изборите поминаа. Претходно ние требаше да се качиме на возот што стоеше за Европа, а сега возот се движи кон Европа а ние трчаме и треба да се качиме. Доколку партиите од Албанскиот блок не останат на висината на задачата и тоа што го ветиле тогаш ќе им паѓа рејтингот, а ВМРО-ДПМНЕ ќе мора да го реши тоа што не сакаше 4 години претходно да го реши, само да најде начин како да го „спакува“. Проблемот е во политичката волја на владата дали сака да го реши и временски кога сака да го реши прашањето со уставните измени. Едно сценарио е да се почекаат локалните избори и да го решат по нив за да не им падне рејтингот, друга опција е по нова година, тоа ќе биде исто така на почеток на мандатот, а паметни влади такви поркупни прашања решаваат на почеток на мандатот, трета опција е можеби заедно со локалните да има и предвремени избори па така ВМРО-ДПМНЕ да си го зголеми бројот на пратениците, од 58 на 62 и така да има стабилно мнозинство да ги усвои уставните измени, рече Љупчо Зиков во Само Вистина.

Неверојатно: Октопод влече нуркач на дното на океанот за да му покаже чуден предмет (ВИДЕО)

Познато е дека октоподот е исклучително интелигентен и сака да се дружи со луѓе.

Во средата, на 17 април, Weather Channel сподели видео од нуркач кој имал интересно искуство со октопод кој сакал да го предупреди за нешто што сметал дека е потенцијално опасно.

Октоподот го фатил нуркачот за рака и го одвел до нешто што тој го нашол, пренесува Pethelpful.

Австралискиот нуркач Џулс Кејси сретнал октопод со кого што претходно имал интеракција, но не на овој начин. Октоподот го фатил за рака и го одвел до нешто што според негово „мислење“ не припаѓа на морското дно.

Гледајте како октоподот ја покажува мистериозната структура што ја пронашол!

@weatherchannel An Australian diver was “shocked” when a friendly octopus led her by the hand to show her an underwater mystery. #TheWeatherChannel #fyp #animal #animals #octopus #nature #ocean #humans #friends #discovery ♬ original sound - The Weather Channel

Нуркачот рекол дека бил шокиран кога пријателски октопод го одвел до нешто што изгледало како надгробна плоча со слика на човек и неговото куче.

Коментарите на оние кои го погледнале видеото се исти: сите велат дека октоподот е многу паметен.

„Колку повеќе учам за нив, толку повеќе сум заљубен во видот“, вели еден гледач.

„Октоподот знаеше дека е туѓ предмет и сакаше да го покаже. Неверојатно е!“

Познато е дека октоподите се срамежливи и обично пријателски настроени кон луѓето.

Кина објави симулација од напад врз Тајван: Да го уништиме крвотокот на независноста (ВИДЕО)

Источната команда на Народноослободителната војска на Кина објави видео симулации на нејзините ракетни сили кои во петокот извршиле масовен напад врз Тајван.

Симулацијата од 70 секунди е создадена со комбинација на анимација и снимка и прикажува воени бродови, копнени ракетни фрлачи и ловци кои лансираат проектили на островот, објави Бизнис Инсајдер.

„Уништете го столбот на независноста на Тајван! Удри ја основата на независноста на Тајван! Пресечете го протокот на крв на независноста на Тајван!“ стои во видеото.

Видеото е објавено додека Кина спроведува воени вежби „Заеднички меч-2024А“ околу Тајван. Борбени авиони целосно го опколија Тајван за време на вежбите.

Вежбите дојдоа откако новиот претседател на Тајван, Лаи Чинг-те положи заклетва и веднаш ја нападна владејачката партија во Кина во неговиот инаугуративен говор. Пекинг ги осуди неговите забелешки како „признавање на независноста“ и ги распореди своите сили како „силна казна за сепаратистичките акти на силите кои се борат за независност на Тајван“.

Кина постојано го критикуваше Лаи како „сепаратист“. Тој ги отфрла тврдењата на Пекинг за суверенитет и вели дека само народот на Тајван може да одлучи за својата иднина. Неколку пати се понудил да разговара, но бил одбиен. Говорејќи на состанокот на неговата владејачка Демократска прогресивна партија (ДПП) во јужниот град Таинан, Лаи ја повика Кина „да сподели голема одговорност за регионалната стабилност со Тајван“.

притисни ентер