Музеј во Холандија претстави досега непознато дело од Ван Гог (ВИДЕО)

Музејот од Холандија го претстави досега непознатото дело на Винсент ван Гог - скица за еден од неговите најпознати цртежи - во која старец седи на стол со рацете на главата.

Ван Гог „навистина беше заинтересиран за обичните луѓе и сакаше да изрази емоции“, рече директорката на музејот Ван Гог, Емили Горденкер.

"Мислам дека сите ние излегуваме од чувството на ковид-периодот, па затоа е неверојатно што можеме да го споделиме тоа со нашите посетители. Отворени сме, среќни сме што сме отворени", додаде таа.

Откритијата од работата на познатиот уметник, кој почина во 1890 година, се исклучително ретки. Цртежот е во сопственост на приватен колекционер и досега не бил познат.

„Значи, кога сопственикот дојде во музејот, беше големо изненадување“, рече истражувачот Тејо Менендорп, додавајќи дека било релативно лесно да се провери автентичноста.

Делото со димензии 50 x 30 см е нацртано од омилената алатка за цртање на Ван Гог, столарски молив, во неговиот карактеристичен стил, на хартија од 1877 година.

Цртежот неверојатно потсетува на попознатото дело на Ван Гог, Тажниот старец, но перспективата е на ниво на очите на старецот, а не одозгора.

Делото може да се датира невообичаено точно во последните недели од ноември 1882 година, рече Менендорп, поради двете писма што Ван Гог ги напишал на 24 ноември истата година.

Тоа бил период на релативна стабилност во животот на уметникот кога живеел со жена му во Хаг.

Едно писмо било упатено до неговиот брат Тео, во кое Ван Гог наведува дека направил два цртежи на „старец со лакти на колената и главата во раце“.

Второто писмо е испратено до колега уметник и во него пишува дека тој планира да направи литографија со споменатата тема.

Холандскиот уметник имал проблеми со ментална болест и се самоубил со пиштол на 29 јули 1890 година.

На Британец му извадиле бубрези, тешки рекордни 35 килограми: Можам да дишам (ВИДЕО)

Ворен Хигс, 54, од Виндзор, Велика Британија, страда од полицистична бубрежна болест.

Тоа е наследна болест која предизвикува раст на цисти во бубрезите и може да доведе до откажување на бубрезите. Зафаќа едно лице од 1.000 и нема лек.Хигс бил опериран пред неколку месеци, а хирурзите велат дека неговите бубрези биле рекордно големи.

Имено, тежеле вкупно 35 килограми, а хирурзите му ги отстраниле двата бубрега.Се верувало дека стариот рекорд изнесувал 7,4 килограми, а тој бубрег е изваден од пациент во Индија.

Хигс се вратил во релативно нормален живот три месеци по операцијата и вели дека се чувствува многу подобро.

„Можам да дишам, можам да јадам“, вели тој, но сепак се бори со рамнотежата.

Сепак, тој редовно оди во теретана и тренира и планира да истрча 10 милји дневно.

Во Романија нема места на ооделите за интензивна нега, пациентите лежат на душеци на подот

Рекорден број на нови смртни случаи од коронавирус денеска се регистрирани во Романија, а болничкиот систем достигнал точка што нема повеќе слободни кревети на одделите за интензивна нега.

Во последните 24 часа, пријавени се повеќе од 18.800 нови инфекции со „Ковид-19“, а 574 луѓе починале. Романија е втората земја во Европа со најниска стапка на вакцинација, пишува Ројтерс.

Видеата од болниците во Букурешт покажуваат пациенти како лежат на душеци на подот или држат резервоари за кислород на преполните клупи во ходниците. Мртовечниците работат со полн капацитет.

"Нема доволно простор за сите случаи. Ако стапката на вакцинација беше 70 до 80%, сега ќе имавме десет пати помалку смртни случаи", рече Клаудио Русу, доктор во единицата за интензивна нега.

Во Романија, само 36% од возрасната популација е целосно вакцинирана, а просекот на Европската унија е 74%. Досега во октомври, едно лице на секои пет минути починува во земјата од последиците од инфекција со ковид.

Условите за избор на Мис на Франција ги шокираа кандидатките, подготвија тужба

Француските активистки за правата на жените поднесоа тужба против организаторите на изборот Мис Франција за дискриминација, пренесува порталот Франс инфо.

Групата Osez le féminisme (Осмели се за феминизмот) со три одбиени кандидатки ја обвинија Мис Франција и Ендемол за дискриминација на работа. Тие тврдат дека е неприфатливо условот за избор да е висината над 170 сантиметри, кандидатките да не се во брак и да се „претставнички на убавината“.

„Според францускиот закон, забранет е секаков вид дискриминација врз основа на возраста, моралот, физичкиот изглед и семејниот статус“, изјавила за АФП Виолан Де Филипис-Абате, адвокат на групата „Осез ле феминисме“.

Но, прашање е дали француските натпреварувачки можат да се третираат како вработени. Имено, тие потпишуваат договор, но тоа не е договор за вработување. Француските медиуми пишуваат дека тужителите сега се повикуваат на судската одлука од 2013 година, кога поранешниот кандидат за г -дин Франција ги тужел организаторите од слични причини.

притисни ентер