Мразот околу Антарктикот со рекордно ниско ниво: Ова е неверојатно

Мразот во морето што го опкружува Антарктикот е далеку под секое претходно регистрирано зимско ниво, покажуваат сателитски податоци, поставувајќи загрижувачки нов репер за регионот кој некогаш изгледаше имун на глобалното затоплување.

„Ова е полошо од сè што сме виделе, речиси е неверојатно“, рече Валтер Мајер, кој го следи морскиот мраз во американскиот национален центар за податоци за снег и мраз.

Нестабилен Антарктик може да има далекусежни последици, предупредуваат експертите. Огромното пространство на мраз на Антарктикот ја регулира температурата на планетата бидејќи белата површина ја рефлектира сончевата енергија назад во атмосферата и ја лади водата под и околу неа, пишува Би-Би-Си.

Без мразот што ја лади планетата, Антарктикот од ладилник на Земјата би можел да се претвори во радијатор, истакнуваат експертите. Мразот што лебди на површината на Антарктичкиот океан сега е помалку од 17 милиони квадратни километри - 1,5 милиони квадратни километри помалку од просекот во септември и далеку под претходните зимски рекордни ниски вредности.

д-р. Мејер не е оптимист дека морскиот мраз ќе закрепне во некоја значајна мера. Научниците сè уште се обидуваат да ги идентификуваат сите фактори кои доведоа до овогодинешното ниско ниво на морски мраз, но проучувањето на трендовите на Антарктикот историски претставувало предизвик.

Во годината во која беа соборени неколку глобални рекорди за топлина и температура на океаните, некои научници инсистираат дека ниското ниво на мраз е мерка на која треба да се внимава. „Можеме да видиме колку е поранливо“, вели др. Роби Малет од Универзитетот во Манитоба, кој работи на Антарктичкиот Полуостров.

Покрај изолацијата, екстремниот студ и силниот ветер, овогодинешниот тенок морски мраз им ја отежна работата на неговите соработници. „Постои ризик ледената покривка да се откине и да исплива во морето заедно со нас“, вели др. Малет.

Морскиот мраз се формира во зима (март до октомври) пред главно да се стопи во лето, и е дел од меѓусебно поврзан систем кој исто така се состои од санта мраз, копнен мраз и џиновски ледени плочи - пловечки проширувања на копнениот мраз. Морскиот мраз делува како заштитна ледена покривка која го покрива копното и го спречува затоплувањето на океанот.

д-р. Керолин Холмс од Британското Антарктичко истражување објаснува дека влијанијата од намалувањето на морскиот мраз би можеле да станат видливи како што се приближува летото, кога постои потенцијал за незапирливо и неповратно топење на мразот.

Како што исчезнува повеќе морски мраз, темните области на океанот се изложени, кои почнуваат да ја апсорбираат сончевата светлина наместо да ја рефлектираат, што значи дека топлинската енергија делува на водата и се топи уште повеќе мраз. Научниците ова го нарекуваат ефект на мраз албедо.

Тоа може да донесе многу повеќе топлина на планетата и да ја наруши вообичаената улога на Антарктикот како регулатор на глобалните температури. „Би било апсолутна катастрофа за светот да го разбуди антарктичкиот гигант“, вели проф. Мартин Зигерт, глациолог од Универзитетот во Ексетер.

Постојат индикации дека она што веќе се случува со ледените плочи на Антарктикот е на скалата на најлошото сценарио, смета проф. Ана Хог, научник од Универзитетот во Лидс.

Од 1990-тите, губењето на копнениот мраз од Антарктикот придонесе за зголемување на нивото на морето за 7,2 мм. Дури и скромното зголемување на нивото на морето може да резултира со опасно високи бранови на бури што би можеле да ги уништат крајбрежните заедници. Доколку значителни количества копнеен мраз почне да се топи, последиците би биле катастрофални за милиони луѓе ширум светот.

Како независен континент опкружен со вода, Антарктикот има свој климатски систем. До 2016 година, зимскиот мраз на Антарктикот всушност растеше. Но, во март 2022 година, екстремен топлотен бран го погоди источен Антарктик, придвижувајќи ги температурите до -10 степени Целзиусови кога требаше да бидат околу -50.

„Кога почнав да го проучувам Антарктикот пред 30 години, не мислевме дека таму може да се случат екстремни временски настани“, вели професорот Зигерт.

Летниот мраз го надмина рекордното ниско ниво во три од изминатите седум години, вклучително и февруари 2023 година. Некои научници дури веруваат дека рекордно нискиот мраз може да значи фундаментална промена на континентот -- промена на условите што го држеле регионот до сега изолиран. Оддалеченоста на Антарктикот и недостатокот на историски информации значат дека многу сè уште е непознато.

„Оваа област е сè уште „Дивиот Запад“ во научна смисла“, вели др. Роби Малет. Научниците знаат до каде се протега морскиот мраз, но не и колку е дебел. Решавањето на таа загатка може радикално да ги промени климатските модели во регионот.

Во научната база на Ротер, др. Малет користи радарски инструменти за проучување на дебелината на морскиот мраз во меѓународниот истражувачки проект наречен Defiant. Тој и другите научници сè уште се обидуваат да откријат зошто зимскиот мраз исчезнува.

„Постои шанса ова да е навистина чуден израз на природна варијабилност“, вели Малет, што значи дека многу природни фактори можеле да создадат и да влијаат на регионот во исто време.

Овогодинешните рекордни топли океани веројатно се фактор кој придонесува, сугерираат научниците - топлата вода нема да замрзне. И можеби имало промени во океанските струи и ветрови кои влијаат на температурите на Антарктикот.

Метеоролошкиот феномен Ел Нињо, кој моментално се развива на Пацификот, исто така може суптилно да придонесе за намалување на морскиот мраз, иако тој сè уште е слаб. д-р. Малет вели дека има многу добри причини за загриженост: „Тоа е потенцијално алармантен знак за климатските промени на Антарктикот што го немало веќе 40 години. И дури сега се појавува“.

Наместо забава за откривање на полот, таткото завршил во болница- снимка со 32 милиони прегледи

Иако настаните за откривање на полот во повеќето случаи се возбудливо и посебно искуство за родителите и поширокото семејство и пријателите, понекогаш тие можат да тргнат наопаку.

Така, една трудница случајно му го скршила носот на својот сопруг и идниот татко кога дознала дека во нивното семејство ќе се приклучи девојче.

Видеото набрзо стана вистински хит на социјалните мрежи, а моментално има повеќе од 32 милиони прегледи и еден милион коментари.

Како што може да се види на видеото, воодушевената трудница среќно скокнала кога дознала дека носи девојче, но случајно со главата го удрила сопругот во носот и му го скршила. Сето ова, секако, го снимиле камерите и видеото набрзо се појави на TikTok.

@gender.reveal.tv Breaking my husband’s nose at our gender reveal 🙃🎀 #genderrevealfail #notactuallybroken #18weekspregnant ♬ Love You So - The King Khan & BBQ Show

НБА казни млад кошаркар - на жените им ги покажувал интимните делови на телото

Младиот канадски кошаркар Џошуа Примо (20) е суспендиран на четири натпревари без плата поради „непримерно и навредливо однесување кон повеќе жени“, објави НБА.

Американските медиуми пренесуваат дека Примо, кој моментално е без клуб, им ги покажувал интимните делови на голем број жени.

„Примо тврди дека неговото однесување не било намерно, а лигата не најде докази дека тој учествувал во сексуално или друго недолично однесување надвор од овие кратки изложувања“, се вели во соопштението на НБА. „Сепак, ваквото однесување не е во согласност со стандардите на лигата и бара казна“, се додава.

Сан Антонио Спарс го раскина договорот со Примо на 31 октомври минатата година, а младиот кошаркар моментално е без клуб. Тој ќе ја одлежи суспензијата доколку потпише договор со друг тим од НБА.

д-р. Хилари Котен, поранешниот терапевт на Примо, првпат се појави со обвинувања против него минатата есен, велејќи дека тој „се изложил во девет одделни прилики“. Бидејќи Спарс не направија ништо, Каутен го тужел клубот, а тужбата била решена надвор од судот.

Примо одиграл вкупно 54 натпревари во дресот на Спарс, а имал просек од 5,9 поени и 1,8 асистенции по натпревар. Набргу откако бил отпуштен од Спарс, Примо рече дека се бори со своето ментално здравје.

„Побарав помош да се справам со претходната траума што ја претрпев и сега ќе го одвојам ова време за да се фокусирам поцелосно на третманот за моето ментално здравје. Се надевам дека ќе можам да разговарам за овие прашања во иднина за да можам да им помогнам на другите кои претрпеле на сличен начин. Ја ценам приватноста во овој момент“, изјави тој неодамна.

Цените на нафтата надминаа 96 долари за барел

Цените на нафтата денеска се искачија над 96 долари на меѓународните берзи, поттикнати од индициите за слаба понуда во САД и очекувањата за зголемена побарувачка за гориво во Кина за време на празничната сезона.

На лондонската берза цената на барел со датуми на испорака во ноември беше за 88 центи повисока попладне отколку на крајот на вчерашното тргување и изнесувала 96,26 долари. Поактивно се тргувало со барели со датум на испорака во декември, по 97 центи повисока цена од 94,07 долари.

На американскиот пазар барелот поскапе за 1,31 долари и се тргува за 93,02 долари.

Трговците се фокусираа на знаците на тесна понуда во САД на крајот на неделата. Залихите во резервоарите во Кушинг, од каде се испорачува нафта купена со форвард договори на американскиот пазар, веќе се на најниско ниво од јули минатата година.

„Понатамошниот пад би ги спуштил на критично ниво, што би можело да го отежне нивното извлекување (од резервоарот - op.ed.)“, објаснува Карстен Фрич од Комерцбанк.

Цените се поддржани и од проценките дека побарувачката за гориво во Кина ќе се зајакне за време на седумдневниот одмор што започнува денеска.

„(Зголеменото) патување во странство за време на празникот Златна недела ја поттикнува кинеската побарувачка за нафта“, напишаа аналитичарите на ANZ во белешката до клиентите.

Се очекува и домашните патувања да ја поддржат побарувачката. Податоците од апликацијата за летови на Umetrip покажуваат дека просечниот број дневни резервирани летови е за петтина поголем отколку за време на Златната недела во периодот пред пандемијата 2019 година.

Во меѓувреме, Русија размислува за воведување квоти за извоз на гориво доколку привремената забрана за извоз не го постигне посакуваниот ефект и ако не паднат цените на домашниот пазар. Цените на рускиот бензин и на дизелот благо паднаа денеска на Меѓународната берза во Санкт Петербург.

Економистите прогнозираат дека барелот во Лондон ќе во просек ќе изнесува 89,85 долари во четвртиот квартал и 86,45 долари во 2024 година.

До крајот на годината на цените најмногу ќе влијае намалувањето на понудата од Саудиска Арабија и Русија, но нивниот раст кон 100 долари за барел може да биде забавен од неповолните макроекономски движења, пишуваат аналитичарите.

Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) одделно објави дека барел нафтена кошница на нејзините членки вчера поскапел за 40 центи на 97,48 долари.

притисни ентер