МНД-Битола домаќин на научно-стручен собир за влијанието на пандемијата врз науката

Македонско научно друштво-Битола ќе го одбележи меѓународниот ден на науката со научно-стручен собир на тема „Влијанието на пандемијата врз науката, искуства и примери на професионални предизвици во општеството".

На прес-конференција во Битола, проф. д-р Невена Груевска, претседател на МНД-Битола, посочи дека на научно-стручниот собир учествуваат 28 автори со 17 научни трудови кои ќе бидат објавени во списанието „Прилози".

-Меѓународниот ден на науката годинава во светот се одбележува под мотото „Иднината на науката, технолoгиjата и иновациите: Влијание врз образованието, вештините и работата" и затоа МНД-Битола одлучи да организира научно-стручен собир на тема „Влијанието на пандемијата врз науката – искуства и примери на професионални предизвици во општеството". Трудовите се со широк опфат, а изборот на темата актуелен. Собирот содржи свечен, пленарен и работен дел. Во рамки на редовните активности, МНД-Битола викендов во Небрегово ќе одржи и академски час посветен на јубилејот – 100 години од раѓањето на академик Блаже Конески, истакна Груевска.

Според проф. д-р Лидија Стефановска, претседател на Организацискиот одбор, основната цел на научно-стручниот собир е да се согледа какво и колкаво е влијанието на пандемијата врз науката.

-Научните работници трагајќи по нови одговори на поставени прашања и дилеми, потребно е да се прилагодуваат кон диверзитетот во опкружувањето и неговите специфики, а таква различност донесе и пандемијата со Ковид-19. Токму тоа е и основната цел на овој научно-стручен собир, да се согледа какво и колкаво е влијанието на пандемијата врз науката. Трудовите се рецензирани и ќе бидат публикувани, со што МНД-Битола го продолжува континуитетот на организација на научно-стручни собири посветени на актуелни случувања во науката и опкружувањето, нагласи Стефановска.

Светскиот ден на науката за мир и развој е прогласен од Организацијата за образование, наука и култура на ОН (УНЕСКО) во 2001 година.

-Меѓународниот ден на науката ја нагласува значајната улога на науката во општеството и потребата да се вклучи пошироката јавност во дебатите за новите научни прашања. Со поблиско поврзување на науката со општеството, Светскиот ден на науката за мир и развој има за цел да обезбеди граѓаните да бидат информирани за развојот на науката. Но, исто така ја нагласува улогата на научниците во проширувањето на нашето разбирање за извонредната, кревка планета што ја нарекуваме дом и во правењето на нашите општества поодржливи, посочи проф. д-р Сашо Кочанковски, потпретседател на МНД-Битола.

Македонско научно друштво-Битола секоја година 10 Ноември – Светскиот ден на науката го одбележува со своите членови и академски институции со кои соработува. /МИА

Фото: Се соблече Елена Китиќ и покажа зошто е сон на секој маж

Таа е многу активна на социјалните мрежи и често ги почестува своите фанови со провокативни фотографии.

Елена Китиќ, ќерката на фолкерот Миле Китиќ, важи за една од најатрактивните пејачки на естрадата. Таа е многу активна на социјалните мрежи и често ги почестува своите фанови со провокативни фотографии.

Таа моментално престојува на егзотична дестинација и објавува фотографии од плажа на кои се гледа нејзиното извајано тело.

„Каква риба“, „Убавица“, „Леле“, „Најубава си“, „Преубава, прубава“ - ова се само дел од многуте коментари на фановите.

УЕФА исфрла неколку клубови од евро-натпреварите?!

Шест клубови се под закана од тригодишна суспензија во евро-куповите од страна на УЕФА поради финансиски долгови.

Порто, ЦСКА Софија, Бетис, Санта Клара, Спортинг и Монс Калпе од Гибралтар имаат рок да ја избегнат суспензијата до јануари идната година. Најдолжен е Порто со 300 000 евра, Спортинг и Бетис мораат да платат по 250 илјади, ЦСКА и Санта Клара по 75.000 а Монс Калпе 15. Сериозна парична казна но без закана за суспензија имаат и Астана со 150.000 евра и романски Клуж со 200.000.

Џорџ Клуни одбил 35 милиони долари - сопругата го поддржала

Актерот Џорџ Клуни изјави дека еднаш му биле понудени 35 милиони долари за еден ден работа, но тој ја одбил понудата откако заклучил дека не вреди.

Оскаровецот и продуцент ја раскажа анегдотата откако еден новинарот за време на интервјуто за „Гардијан“ го праша дали некогаш помислил дека има доволно пари.

„Па, да. Ми беа понудени 35 милиони долари за еднодневна работа за снимање на реклама за авиокомпанија“, рече тој, додавајќи дека се консултирал со Амал, неговата сопруга, и одлучиле дека не вреди. Авиокомпанијата била поврзана со како што вели тој, „земја која иако е сојузник, понекогаш е дискутабилна“.

„Си помислив: Па, ако ми одзема една минута сон, не се исплаќа“, изјави оскаровецот.

Покрај неговата повеќедецениска кариера во Холивуд, Клуни има и големо деловно портфолио, тој има заработено над 40 милиони долари за својата рекламна работа со една швајцарска компанија. Неговата компанија за текила „Casamigos“ беше продадена пред четири години за 1 милијарда долари, објави „Инсајдер“.

притисни ентер