Млади од Македонија ја посетија Софиската митрополија

Група македонски православни младинци од Кичевско ја посетија Софиската митрополија. Ги предводеа монаси и монахињи, духовни чеда на игуменот на Бигорскиот манастир, епископот Антаниски Партениј, објави веб-страницата на Бугарската православна црква.

Како што јави дописникот на МИА од Софија, младите учат црковно пеење во школата за црковно пеење во Кичево, под духовна грижа и водство на монахињите од манастирот „Пресвета Богородица – Пречиста".

Во салонот на Софиската митрополија гостите ги пречека епископот Белоградчишки Поликарп, викар на митрополитот Софиски и бугарски патријарх Неофит. Владиката Поликарп ги поздрави гостите од негово и од името на патријархот Неофит. Тие од своја страна го поздравија епископот со духовна песна за Рождеството Христово.

Епископот Поликарп ги благослови младите и ги замоли да му пренесат поздрав и почит на нивниот духовен отец, епископот Партениј, како и на сите монаси од Бигорскиот манастир и женските метоси на манастирот.

Гостите беа почестени со слатко, а сите добија торба со подарок, благослов од неговата светост патријархот Неофит.

Младите од Кичевско пред да дојдат во Софија беа на поклонение во Рилскиот манастир, каде што учествуваа на неделната света Литургија и беа пречекани од игуменот и монасите на манастирот. Во Софија ги посетија митрополитскиот храм „Света недела", древната христијанска црква „Св. Софија", руската црква „Св. Никола" изградена во 1914 година и патријаршискиот храм „Св. Александар Невски".

Српските власти идентификуваа19 адреси на електронска пошта од кои се праќани дојавите за бомби

Српските власти  досега идентификуваа локации на вкупно 19 адреси на електронска пошта од кои се праќани дојавите за наводно поставени бомби на различни места низ србија, соопшти синоќа српското МВР.

Според објавата од српското МВР, утврдено е дека осум од дојавите стигнале од Полска, четири од Гамбија, две од Иран и Нигерија и по една од Украина, Словенија и Русија.

За да се идентификуваат испраќачите на овие пораки, а со оглед дека се странски државјани кои не живеат во Србија, српските власти ќе спроведат меѓународна размена на податоците преку Европол и Интерпол со останати држави, како и со компанијата „Гугл“.

Според објавените податоци, за четири дена МВР процесуирало осум лица, српски државјани.

Двајца од нив се уапсени, а против шест малолетници се поднесени кривични пријави.

Од 11 март до денеска телефонски или преку електронска пошта, до различни институции во Србија стигнаа стотина дојави за наводно поставени бомби на јавни места и во објекти, како трговски центри и бројни училишта, мостови, плоштади итн.

За брзо возење казнети 147 возачи на територијата на цела држава

Во текот на вчерашниот ден во спроведената засилена акциска контрола за санкционирање на возила кои се движат со брзина поголема од дозволената на територијата на државата, казнети се 147 возачи.

Од МВР информираа дека од нив осум возила се движеле со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а две возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволеното. Притоа, 31 возач ја пречекорил брзината во населено место, а 116 надвор од населено место.

Засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови.

Приведени двајца крадци во Скопје, одземеното вратено на сопственикот

Службеници од Полициската станица Центар вчера во 17.40 часот на улица „Македонија" во Скопје ги лишија од слобода скопјаните Д.К.(19) и А.А.(28).

Како што денеска соопштија од МВР, тие биле затекнати при извршување „тешка кражба" во објект на улица „Македонија". Двајцата биле приведени во полициска станица и во службен разговор го признале делото. Кај нив биле пронајдени одземените предмети и биле вратени на сопственикот.

За настанот бил запознаен јавен обвинител и по целосно документирање на случајот против нив ќе биде поднесени пријава по член 236 од Кривичниот законик.

притисни ентер