Mercedes-AMG C63: Четири цилиндри се доволни за статус „најсилен“ (ВИДЕО)

Оние кои некогаш се запрашале што се добива кога ќе се спојат најмоќниот дволитарски мотор и електричната енергија, одговорот е Mercedes-AMG C63 S E Performance.

Токму така, зад името што некогаш го носеше моќниот V8, сега се крие дволитарски 4-цилиндричен мотор кој со турбина и електрична асистенција дава многу, според Мерцедес, и доволно да го замени моќниот V8.

Иако производителите се фокусираат на една иновација при претставувањето на новите генерации, Mercedes одлучи да направи два, па дури и три големи скока. Покрај новиот концепт на мотор, кој се спушти два скалила, сега има и погон на сите тркала - ова е промена што треба да се случи низ три генерации.

Сега веќе добро познатиот 2.0 бензински мотор од серијата M139L со помош на уште поголема турбина дава уште повеќе. Да потсетиме, кај SL43 се искачува до 381 КС, кај C43 до 408 КС, а сега кај C63 дава неверојатни 476 КС. Ајде да додадеме 545 Nm вртежен момент на статусот на најсилниот сериски 4-цилиндричен во историјата на автомобилскиот свет.

А сега на сè да се додадат електричните 204 КС што ја придвижуваат задната оска со помош на електронски контролиран диференцијал со ограничено лизгање. Има две брзини, а при возење на струја оди до 125 km/h и поминува до 13 km. Не звучи убедливо, што јасно покажува дека целта на AMG била моќта, а не ефикасноста.

Батеријата од 6,1 kWh може да му даде на погонот максимални 150 kW за цели 10 секунди и секогаш дава минимум 95 КС. Префрлува во втора брзина со 140 km/h, односно при 13.500 врт/мин.

Комбинираната испорака вклучува 680 КС и 1020 Nm. Мерцедес вели дека 100 km/h стигнува за само 3,4 секунди, а максималната брзина сепак е ограничена на 250 km/h, односно 280 km/h со посебно барање. Просечната потрошувачка е само 6,9 l/100 km.

Покрај погонот на сите тркала, новиот C63 за прв пат добива и ротирачка задна оска, а листата на стандардна опрема вклучува адаптивна суспензија, композитни сопирачки и AMG Dynamics селектор за погон со опција за повторно управување со „Bear“.

Автомобилот доби спортска иконографија однадвор со особено видливи продолжетоци напред, но и одвнатре со дигитален AMG кокпит и спортски седишта. Но, заборавете дека инсталирањето помал мотор ќе ја намали масата. Напротив, поради вградувањето на хибриден склоп, погон на сите тркала и поголема каросерија, порасна од 1680 на 2111 kg, повеќе дури и од Mercedes S500 (2045 kg)!

Да, верзијата AMG е поголема од C-Class, 8,3 cm во должина и 7,6 cm во ширина. Друга интересна работа е имплементацијата на караван во понудата, но само за Европа.

Цената е непозната, но се претпоставува дека нема да биде многу повисока од значително послабиот BMW M3. Во секој случај би требало да биде над 100.000 евра.

Ноќ на вештерките: Не можеле да поверуваат што гледаат во дворот на соседот (ВИДЕО)

Едно американско семејство кое прави реквизити одлучиле да ја реинкарнираат легендарната сцена од серијата Stranger Things кога Макс лебди над гробишта за Ноќта на вештерките.

Но изгледа тоа не му се допаднало на нивниот сосед, кој бара да се отстрани инсталацијата, пишува Полигон.

Видеото од оваа сцена, кое тие го споделија на нивниот TikTok, собра 14,5 милиони прегледи и многу лајкови, а луѓето најмногу ги интересирало како успеале да го подигнат.

@horrorprops ♬ Stranger Things - Kyle Dixon & Michael Stein

Оваа инсталација привлече многумина, па корисниците на TikTok и обожавателите на Ноќта на вештерките споделија видеа. Сцената секако привлекува внимание бидејќи нема видливи жици или потпори и изгледа реално.

Семејството Епл соопшти дека им биле потребни 1.500 часа за да го реинкарнираат сетот Upside Down во нивниот двор, а користеле различни материјали за верно да ја прикажат сцената, како и да го украсат остатокот од дворот. Освен Макс, во дворот се и Alien, Predator и Pennywise.

Изложбата ја отвориле за јавноста за да ја затворат два дена подоцна бидејќи добиле критики и обвинувања од соседите дека „привлекуваат негативно внимание кон соседството и ги загрозуваат децата“.

Двојката пред два дена се огласи на својот Фејсбук и кажа дека планирале да ги отстранат реквизитите, но дека поради огромната поддршка што ја добиле, моментално паузираат и преговараат со полицијата и останатиот дел од населбата да ја задржат инсталацијата.

@horrorprops Tell me you like Stranger Things without telling me you like Stranger Things... I'll go first #halloweendiydecor #spookytok #strangerthings #vecnacurse #halloweenprops #horrorprops #halloweendiy #diyproject #upsidedown #halloween2022 #fyp ♬ Running Up That Hill (A Deal With God) - Kate Bush

„Нема да дозволиме еден луд сосед да им ја уништи забавата на неверојатните семејства и обожавателите на Stranger Things кои не посетија.“

Во САД се појави нов сериски убиец, понудени се 125.000 долари за информација

Полицијата во американскиот град Стоктон поврзала седум престрелки - шест фатални - со можен сериски убиец од Калифорнија, кој сè уште е во бегство.

Официјалните лица потврдиле дека бранот навидум случајни убиства започнал во април минатата година - повеќе од една година порано отколку што претходно се верувало - и предупредија дека може да има повеќе жртви.

Полицијата ги поврзала сите седум престрелки користејќи балистички докази и ги проверувале со националната база на податоци, како и видео-снимка од некои од местата на злосторството. „Значи, како што истрагата продолжува, дефинитивно постои можност да има повеќе“, изјавил портпаролот на полицијата во Стоктон, Џо Силва за NPR.

Тим детективи ги истражува постарите убиства за можни врски со неодамнешниот бран на насилство. Полицискиот оддел ги повикал и другите локални станици да ги разгледаат сопствените случаи и да откријат можни врски.

Минатата недела властите рекоа дека сериски убиец можеби е одговорен за неодамнешните престрелки што ги потресоа жителите на Стоктон, што се случија помеѓу 8 јули и 27 септември. Исто така, било објавено дека сите жртви се мажи од градот. Но, новите информации укажуваат дека и 40-годишниот Хиспанец кој бил смртно застрелан на 10 април 2021 година во Оукленд е поврзан со неодамнешните престрелки.

Тоа би било прво во оваа серија убиства надвор од Стоктон.

Покрај тоа, полицијата го поврзала осомничениот со ранувањето на 46-годишна црнка во Стоктон на 16 април 2021 година. За разлика од другите жртви, таа е единствената која ги преживеала повредите и единствената жена која била цел. „Нашите детективи работеа со неа за да дознаеме колку што можеме“, рече Силва, истакнувајќи дека е можно повеќе од еден сторител да е вмешан во низата убиства.

„Таа го опиша својот напаѓач како човек од непозната раса, тенок и висок од 177 до 182 см“, рече Силва. На денот на нападот, тој носел темна тренерка со навлечена качулка преку главата, темни панталони и црна маска. „Чудно е што работиме деноноќно и добиваме многу повици, но во моментов немаме никакви корисни информации“, додаде Силва.

Полицијата во Стоктон работи со неколку локални и федерални агенции за да ги идентификува и фати сторителите, вклучително и ФБИ, Калифорниската сообраќајна патрола, неколку локални одделенија на шерифот и Бирото за алкохол, тутун, огнено оружје и експлозиви.

Пет жртви кои биле убиени во последните месеци се идентификувани од Канцеларијата на медицинскиот преглед на округот Сан Хоакин: Пол Јав, 35, кој бил убиен на 8 јули; Салвадор Дебиди Џуниор (43), кој почина на 11 август; Џонатан Хернандез Родригез (21), кој починал на 30 август; Хуан Круз (52), жртва на 21 септември; и Лоренс Лопез (54), кој е убиен на 27 септември.

По прегледувањето на повеќечасовната видео снимка, инспекторите веруваат дека пронашле „лице од интерес“, се вели во соопштението, вклучувајќи зрнеста фотографија од неидентификувано лице облечено во темна маичка со качулка и темни панталони. Во вторникот, официјалните лица објавија кратко видео од истото лице чие лице не се гледа.

Во секој случај, вклучително и инцидентот во Оукленд и нападот врз жената минатата година, Силва рече дека сите жртви биле надвор доцна во ноќта или рано наутро, сами и во слабо осветлени области. „Тогаш им беше поставена заседа“, рече Силва. Ниту еден од случаите не се однесувал на грабеж, ниту се верува дека се поврзани со организирани банди.

Полицијата ги повикува граѓаните да се обратат во полиција со информации поврзани со убиствата. Од вторникот, е понудена награда од 125.000 американски долари за информација што ќе доведе до апсење.

Лукашенко: Ги забранувам сите поскапувања. Забрането!

Белорускиот лидер Александар Лукашенко со декрет го забрани зголемувањето на цените во неговата земја.

„Од 6 октомври се забранува секое поскапување. Забрането!“ рече тој на владиниот состанок, според државната новинска агенција Белта.

„Не од утре, туку од денеска“, додаде тој.

Целта на таа наредба е да се осигура дека никој не може да го искористи рокот за покачување на цените, рече 68-годишниот претседател.

Оние кои ќе го прекршат декретот „ќе бидат веднаш уапсени и кривично гонети“, рече тој.

Лукашенко не ја отфрли целосно можноста во иднина да биде неопходно зголемување на цените во некои области, доколку тие бидат официјално одобрени.

Според податоците на Државниот завод за статистика, инфлацијата во Белорусија во август била 17,9 отсто во однос на истиот месец лани.

Особено се зголемиле цените на храната. Според предвидувањата на белоруските економски експерти, стапката на инфлација би можела да се искачи на 19 отсто до крајот на годината.

притисни ентер