Мексикански научник е осуден на 4 години затвор поради шпионирање во корист на Русија

Федералниот суд во Мајами го осуди мексиканскиот научник Хектор Кабреро Фуентес (36) на четири години затвор поради вршење надзор над доушник на американската влада кој живеел во Мајами во корист на Русија.

Научникот водел двоен живот и имал две семејства на два различни континенти. Поточно, тој имал едно семејство во Мексико, друго во Русија. Според АП, научникот се изјаснил за виновен во февруари затоа што дејствувал во САД во име на странска влада.

Кабрера бил уапсен во 2020 година на меѓународниот аеродром во Мајами кога тој и неговата сопруга Мексиканка се враќале во нивниот дом во Мексико Сити. Еден ден претходно, чуварите ја забележале двојката на снимката од надзорната камера од зграда во Мајами каде што ги фотографирале регистарските таблички на доушникот на американската влада.

Бизарната приказна за шпионажата на научникот за Русите започнала во 2019 година кога неговата сопруга Русинка и нејзините две ќерки отпатувале од Германија во Русија за да средат некои бирократски работи. Агент на ФБИ изјавил дека на жената не ѝ било дозволено да ја напушти Русија. Кабрера потоа отпатувал во Русија за да се види со своето семејство и наводно бил контактиран од руски функционер.

Службеникот, кој не бил идентификуван во поднесоците на судот, го советувал Кабрера дека неговото семејство не треба да патува во Европа или да аплицира за американска виза. Отприлика во тоа време, Кабрера почнал да верува дека лицето работело за руската разузнавачка агенција ФСБ, според ФБИ.

Подоцна, на следниот состанок во Москва, истиот службеник објавил стари мејлови од сметката на Кабрера во кои се чини дека мексиканскиот научник бара недвижен имот во Мајами. Рускиот функционер рекол дека е запознаен со семејната ситуација на научникот и му рекол дека можат да си помогнат. По наредба на службеното лице, Кабрера отпатувал за Мајами и, користејќи го името на соработникот, изнајмил стан во истиот комплекс каде што живеел доушникот на американската влада.

Не е јасно дали научникот знаел зошто Русите сакале тој да изнајми стан, но често разузнавачите се обидуваат да се изолираат со регрутирање други луѓе за извршување на различни задачи. Ретко кој почетник има целосно познавање на целата тајна мисија. Информаторот следен од Кабрера не бил именуван во судските документи и бил опишан како доверлив извор на американската влада. Како што е наведено, тој претходно дал информации за активностите на руското разузнавање кои влијаат на интересите на националната безбедност на САД.

Пред неговото апсење, Кабрера работел во Сингапур како вонреден професор во медицинското училиште кое го воделе Универзитетот Дјук и Националниот универзитет во Сингапур.

Тој исто така бил назначен за директор на Центарот за биотехнологија FEMSA во 2018 година на Технолошкиот институт Монтереј во северно Мексико. Докторирал молекуларна микробиологија во Русија и молекуларна кардиологија во Германија.

Во неговиот роден град Ел Еспинал, во јужната мексиканска држава Оахака, Кабрера е нешто како локален херој. Тој е познат по тоа што работи на промовирање на научни истражувања, лекување на дијабетес и помагање во обновата на домовите по разорните земјотреси.

ФИФА ја полни касата со пари што ќе им ги одзема на криминалците

Меѓународната фудбалска асоцијација (ФИФА) ќе добие дополнителни 92 милиони долари како компензација за загубите предизвикани од корупциски скандали во последните години, одлучи американското Министерство за правда.

Во август минатата година, судот веќе донесе одлука да ѝ плати 201 милион долари на ФИФА, а тие пари ќе бидат земени од луѓе кои биле вмешани во корупциски скандали, од кои повеќе од 50, меѓу кои и поранешни челници на Северноамериканската фудбалска асоцијација. (КОНКАКАФ) и Јужноамериканската фудбалска конфедерација (КОНМЕБОЛ).

„Во таа корупциска шема во игра беа големи суми пари. Парите што ќе им бидат одземени на криминалците ќе бидат наменети за развој на женскиот фудбал“, најави помошникот директор на ФБИ во Њујорк, Мајкл Дрискол.

Остин: Војната на Путин е најголемата закана за Европа по Втората светска војна

Американскиот секретар за одбрана Лојд Остин попладнево ја опиша руската војна во Украина како „најголемата закана за европската безбедност од крајот на Втората светска војна“.

„Војната што ја започна Владимир Путин без никаква причина го загрозува не само суверенитетот на Украина“, додаде американскиот министер за одбрана.

Тејлор Свифт се верила во тајност, објавија британските таблоиди

Пејачката Тејлор Свифт наводно е тајно свршена со своето момче Џо Алвин, со кого е повеќе од пет години во врска.

Како што пишува The Sun, пејачката носи голем веренички прстен „зад затворени врати“, а славниот пар за свршувачката само го известиле семејството и најблиските пријатели. Свифт и Алвин почнале да се забавуваат кон крајот на 2016 година, откако наводно се сретнале на Мет Гала во Њујорк.

„Тејлор и Џо се неверојатно среќни и многу, многу заљубени. Тие всушност се свршени веќе неколку месеци, но им кажале само на својот најблизок круг на луѓе - буквално само на семејството и старите доверливи пријатели. Сите се заколнале на тајност“, рекол извор близок на парот и додал дека сакаат да ја држат својата љубов подалеку од очите на јавноста и од папарацо камерите.

„Ако и кога ќе ги разменат своите завети, сигурно нема да има никакво списание „Вог“, „Ролинг Стоун“ или „Хело!“. Ќе биде едноставно и елегантно - исто како нив“, вели изворот. Пред нејзината врска со Алвин, Тејлор Свифт се забавуваше со Том Хидлстон, Хари Стајлс и Калвин Харис, врски што беа доста јавни.

притисни ентер