Медиуми: Хрватскиот дипломат во Белград протеран поради „мрежа на агенти“

Според медиумите, наводно се работи за документирана шпионажа од страна на Шнајдер и регрутирање на лица да работат за хрватската служба.

Министерството за надворешни работи на Србија за персона нон грата го прогласи Хрвоје Шнајдер, прв секретар во Амбасадата на Република Хрватска во Белград, а како што пренесуваат српските медиуми, Шнајдер е протеран поради шпионажа, јави дописникот на МИА од Белград.

Според медиумите, наводно се работи за документирана шпионажа од страна на Шнајдер и регрутирање на лица да работат за хрватската служба.

Како што пишува во образложението на српското МНР, одлуката за протерување на Шнајдер е донесена во согласност со членот 9 од Виенската конвенција, кој ги регулира дипломатско-конзуларните односи.

Од друга страна, Министерството за надворешни и европски работи на Хрватска изрази жалење поради одлуката на Србија да го прогласи Хрвоје Шнајдер, прв секретар во Хрватската амбасада во Белград за персона нон грата, со оценка дека ова е чекор кон влошување на меѓусебните односи меѓу двете земји, како и дека го задржува правото да одговори на овој потег „во време и на начин кое самата ќе го избере“.

-Целосно ја отфрламе основата за протерување на акредитираниот хрватски дипломат, соопштија од хрватското Министерство во врска со протерувањето на хрватскиот дипломат.

Провладиниот белградски таблоид Ало, наведува дека српската агенција БИА (Агенција за безбедност и информации) „разоткрила хрватски дипломат кој се обидел да создаде агенциска мрежа во Белград“, како и дека „контактирал со луѓе од политиката, бизнисот и медиумите“.

-Српската служба долго време ги следеше неговите активности и кога ги најде сите релевантни докази беа преземени сите мерки за да се запрат неговите непријателски активности, пишува Ало.

Хрватскиот Телеграм пишува дека односите меѓу Хрватска и Србија прилично ескалирале за само неколку часа, како и дека Загреб жестоко реагирал на протерувањето на дипломатот.

-Речиси во исто време, идентични неофицијални информации објави и српското издание на руски Спутник, кој, ја додаде прилично неверојатната теза дека поради овој случај „во западните моќни кругови се инсистирало на смена на Александар Вулин“ од позицијата шеф на српската разузнавачка служба БИА, пишува Телеграм.

Додаваат дека Вулин, „како што е познато, неодамна самиот поднесол оставка од таа функција со прилично луда објава дека ја дал својата главата за Србија за да Америка и ЕУ не и воведат санкции“.

Хрватски Јутарњи лист во текст со наслов „Србија протера хрватски дипломат; Белградските медиуми тврдат: „Се работи за шпионажа!“, посочи дека амбасадорот на Република Хрватска во Србија, Хидајет Бишчевиќ изјавил дека нема коментар за оваа ситуација.

„Јутарњи лист“ го пренесува соопштението од МНР во кое се наведува дека Шнајдер „грубо отстапил од рамката на дипломатските норми“ и ја прекршил Виенската конвенција, и по тој повод била доставена дипломатска нота до хрватскиот амбасадор Хидает Бишчевиќ.

Жена дошла во болница окована во синџири, на полицијата ѝ открила детали за ужасот

Неименуваната 40-годишна жена успеала да се оттргне од претходно осуден педофил од Шпанија и се појавила во болница со модринки на лицето и синџири околу вратот.

Лекарите од болницата „Свети Јаков“ останале во шок кога здогледале жена на која рацете и вратот ѝ биле врзани со синџири, објави Дејли Меил.

Имено, жената на полицијата ѝ рекла дека била во болница за да посети хоспитализиран пријател, а откако заминала, мажот ѝ понудил да ја повози до дома. По пат ѝ рекол дека мора да застанат кај неговата куќа за да ги земат потребните работи.

Ја повикал да влезе во неговата куќа, а откако ја затворил влезната врата, ја претепал до смрт, пишува Олив прес.

Исто така, жената изјавила дека се онесвестила од тепањето, а кога дошла на себе видела дека има синџири околу вратот и рацете. Напаѓачот се обидел да ја удави, а кога не успеал, почнал да ја навредува и тепа.

Жената успеала да побегне низ прозорецот кога оценила дека напаѓачот не гледа. За помош се обратила кај член на семејството кој веднаш ја однел во болница.

Осомничениот маж, претходно осуден педофил, по пријавата веднаш е уапсен, а моментално се наоѓа во притвор каде ќе го чека натамошна истрага за случајот.

Осомничениот и претходно бил осуден за киднапирање и малтретирање на деветгодишно девојче во Бургалеса, објавија локалните медиуми.

Ѝ посветил бизарна тетоважа на девојката, сите му се смеат- снимката има 13 милиони прегледи

Момче стана вирална сензација откако на TikTok се појави видео на кое се тетовира во студиото Betty Zoo Tattoo Studio во Копенхаген.

Момчето решило да направи уникатна тетоважа како почит кон својата девојка, а видеото е прегледано повеќе од 13 милиони пати.

На видеото може да видите како девојката го гризе за рака, а тетоважата потоа со мастило ги црта трагите од нејзиниот гриз. Резултатот е, хм, што е, и не требало многу време за луѓето да почнат да се потсмеваат во коментарите.

@bettyzootattoo Bite Mark tattoo #fyp #bf #tattoo #bitemarktattoo #foryou #trending #onthisday #fypviralシ ♬ My Love Mine All Mine - Mitski

„Која е најглупата тетоважа што можете да ја смислите? прашал тиктокер, а друг додал: „А што кога ќе раскинете?“

„Најглупавата идеја за тетоважа...сакам таква“, „Ова е навистина лоша идеја“, „Не можам да замислам полоша тетоважа“, „Едвард Кален би го сакал ова“, „Зошто?“, се некои од коментарите. Сепак, имало и такви на кои овој потег им бил „сладок“.

Иги Азалеа годинава заработи рекордни 48 милиони долари од разголени снимки на OnlyFans (ФОТО)

Од Бела Торн и Карди Би, до Кети Прајс и Дри де Матео од серијата Sopranos, има многу ѕвезди на OnlyFans, еротска платформа која беше основана во 2016 година.

Но, кој заработи најмногу оваа година? Можеби ќе бидете изненадени од она што го откри извештајот на LELO.

Поранешната девојка на Канје Вест, Амбер Роуз моментално е на петтото место и досега има заработено импресивни 26 милиони долари на платформата (каде што наплаќа месечна претплата од 5 долари).

Поранешната ѕвезда на Дизни, Торн заработи 32 милиони долари.

На третото место е Блек Чајна, која откако наплатуваше 19,99 долари месечно за гледање содржини, заработи 35 милиони долари - но ја деактивираше својата сметка во март.

На второ место е раперката Карди Би, која неодамна заработи дополнителни 10 милиони долари, со што нејзината вкупна заработка достигна неверојатни 45 милиони долари.

На прво место е австралиската раперка Иги Азалеа - која две години нема издадено нова музика.

Раперката досега заработила 48 милиони долари на OnlyFans, а тоа го направила за помалку од една година откако го отвори својот профил. 33-годишната раперка се приклучи на платформата дури во јануари, додека, на пример, Карди Б е на OnlyFans од 2020 година.

Други познати личности кои се на врвот на листата богати на OnlyFans се Тајга, Крис Браун и Остин Махон.

Зборувајќи за тоа кога се приклучи на OnlyFans претходно оваа година, Иги (вистинското име Аметист Амелија Кели) рече дека не знаела дека може да биде толку креативна на платформата. „Да се ​​признае, никогаш не знаев дека OnlyFans е место каде што можам да бидам креативна, па не очекував дека ќе работам со нив на мојот најголем проект досега“, изјави таа за Variety.

„Откако навлегов подлабоко во тоа што значи да се има OnlyFans, сфатив дека тоа е совршена платформа за лансирање на мултимедијален концепт“, додаде таа.

притисни ентер