Медицинските сестри се три пати поизложени на зараза со коронавирусот

Болничарките и болничарите се три и пол пати повеќе изложени на ризик од развој на ковид- 19, од останатото население, според студијата објавена денеска, која исто така покажа зголемен ризик кај етничките малцинства.

Студијата, објавена од стручното списание Лансет, ги анализира податоците внесени од корисниците на специјалната апликација „Ковид“ на паметните телефони во Велика Британија и САД од 24 март до 23 април, а потоа се споредува ризикот од заболување кај медицинскиот персонал и другите корисници на апликацијата.

Меѓу 100.000 медицински персонал во болниците што ја користеле апликацијата, 2.747 биле заразени со ковид- 19, додека меѓу 100.000 други корисници, имало 242.

Имајќи ја предвид разликата во достапноста на тестирање на коронавирус кај медицинските сестри и остатокот од населението, авторите проценуваат дека постои 3,4 пати поголема веројатност за заболување од коронавирус кај медицинските сестри.

Ризикот е дури пет пати поголем кај оние кои изјавиле дека се припадници на етничките малцинства, црнците или Азијците, дури и кога ќе се земе предвид нивната претходна медицинска состојба, додаваат авторите.

"Нашите резултати ја потврдуваат структурната нееднаквост. Медицинските сестри кои припаѓаат на малцинствата почесто работеле во поризично клиничко опкружување, со пациенти за кои се сомневаше или е потврден коронавирусот, а заштитната опрема им беше подостапна", изјави д-р. Ерика Ворнер од Медицинскиот факултет Харвард и општата болница на Масачусетс.

Нееднаквоста во достапноста на заштитни маски, нараквици, облека и друг заштитен материјал е исто така важен фактор на ризик.

Меѓу медицинските сестри кои користеле несоодветен материјал, ризикот е 1,3 пати поголем отколку кај оние кои располагаат со задоволителна опрема, велат авторите, истакнувајќи дека студијата е спроведена за време на период на недостиг на заштитна опрема.

Студијата исто така покажа дека за секоја трета медицинска сестра, припадник на малцинството, соодветна заштитна опрема не и била достапна (или морало повторно да се користи), додека, меѓу другите, била достапна за секој четврти.

Студијата првично вклучува 2.6 милиони корисници на апликации во Велика Британија и 182.408 во САД. Кога луѓето кои ја користеле апликацијата помалку од 24 часа и оние кои претходно биле позитивни за коронавирус биле елиминирани, во студијата учествувале 2,1 милиони луѓе, од кои 99.995 од нив рекле дека се старатели со директен контакт со пациенти.

Со комбинација на лекови, кубанските лекари ги излекувале болните од корона

Голема група кубански научници и лекари објавија студија која сè уште е препринт (не ја поминала т.н. стручна рецензија) што укажува на многу ветувачки резултати во лекувањето на САРС-КоВ-2 .

Заразените со коронавирусот се лекувале со комбинација на интерферон алфа-2б и гама и интерферон алфа-2б.

Според сознанијата на кубанските научници, интерферон-терапијата „негативно“ делува на РНК во вирусите. Стапките на успех за брзо решавање на инфекцијата со вирусот САРС-КоВ-2 се навистина импресивни, но ова е релативно мала студија во која биле вклучени 79 пациенти на возраст од 19 до 82 години заразени со коронавирус. Во едната група, испитаниците добиле комбинација од 3,0 интерферон алфа-2б и 0,5 интерферон гама двапати неделно. Во втората, добиле инјекција од 3,0 интерферон алфа-2б три пати неделно. Покрај тоа, пациентите добиле стандардна кубанска терапија на лопинавир-ритоавир со хлорокин.

Во првата група, вирусот бил „негативен“ кај 78,6 проценти од пациентите за само 4 дена, а во втората кај 40,6 проценти од пациентите. RT-PCR-испитувањата се користеле за верификација и било откриено дека времето потребно за неутрализација на виралноста е помеѓу три до пет дена.

Влошување на респираторните симптоми е забележано кај 6,6% од пациентите во првата група и 3,3% од пациентитево втората група. Ниту еден пациент не развил тешка форма на болеста.

По 14 дена од третманот, тестовите со РТ-ПЦР покажале негативен резултат кај едната група кај 100 проценти од пациентите и во 91% во другата. Кубанците го припишуваат успешното елиминирање на виралноста на значителното зголемување на лимфоцитите, како и на значително намалување на CRP во рок од седум дена.

И во двете групи, сите пациенти закрепнале за 14 дена и нивните лабораториски наоди се вратиле во нормала.

Најчестите несакани ефекти со овој третман биле главоболки, а кај две групи се забележани кај околу 30% од случаите.

Запленет имотот и две телевизии на албански бизнисмен поради шверц со дрога

Албанските обвинители заплениле огромни средства што му припаѓале на бизнисмен и медиумски магнат, осомничен за изградба на неговата империја од трговија со дрога.

Специјалното јавно обвинителство за борба против корупцијата и организираниот криминал, познато како СПАК, соопшти дека властите заплениле имот во кој биле вклучени неколку станови, земјиште, шуми, возила, вклучувајќи Ролс Ројс и две телевизиски станици РТВ Ора и Канал Еден, врз основа на основано сомнение, потврдени со докази дека Или Ндроки, познат и како Џамал Пасмациу, бил вмешан во криминални активности.

Ндроки е виден како одел во полициската станица, но не бил приведен, пренесе АП.

Ндроки претходно бил уапсен во Турција и Италија под сомнение за припадност на криминални организации вклучени во трговија со дрога, но бил ослободен и во двата случаи.

Адвокатите на Ндроки изјавија дека ќе поднесат жалба против запленувањето, а самиот Ндроки изјавува дека запленувањето се случило затоа што тој е во кавга со градоначалникот на Тирана.

Голем пораст на новозаразени со коронавирус во Британија

Денеска во Британија се регистрирани 938 нови случаи на коронавирус, втора највисока дневна бројка од јуни, соопшти британското Министерство за здравство.

Вкупниот број на заразени со коронавирус во земјата сега изнесува 305.623, објави Ројтерс.

Последниот врв на епидемијата беше на 29 јули, кога беа регистрирани 995 лица заразени со корона, најголем број од 16 јуни.

притисни ентер