Маск на Твитер: Купив биткоин, етереум и догекоин, тоа е...

Илон Маск, извршен директор на Tesla, денеска откри во коли криптовалути неодамна инвестирал.

Маск, познат поборник за криптовалути, открил дека не инвестирал во меме криптовалута Shiba ina, иако неговите твитови за меме криптовалутите предизвикаа огромен пораст на цената во минатото.

Во серија твитови, тој ја повтори својата поддршка за dogecoin, нарекувајќи го „народна крипта“, како и многу од неговите вработени во Tesla и SpaceX.

Но, тој рече дека тоа нема никаква врска со непрофитната фондација Dogecoin. Тој рече дека ниту тој ниту неговиот соработник Џаред Бирчал не биле во советодавниот одбор на фондацијата која што работи на промовирање криптовалути преку патенти, застапување и заштита на трговските марки.

Во еден твит, тој открива дека купил биткоин и етериум, двете најголеми крипто -валути во светот, што е портфолио за кое претходно јавно зборуваше.

Догекоин скокна за 7,7 проценти по овие објави и се тргува по 0,27 американски долари (0,20 фунти) од утринава.

Вредноста на криптовалутата шиба ину пораснала за повеќе од 50 проценти и достигна рекорд од 0,000044 американски долари вчера, со што стана единаесетта најголема криптовалута на пазарот.

Но, кога корисникот на Твитер @ShibaInuHolder го праша Маск колку токени shiba inu поседува, неговиот одговор бил: „Ништо“.

До денеска наутро, вредноста на криптовалутата shiba inu паднала на 0,000039 долари.

Заедницата собрана околу криптовалутата shiba inu била вознемирена поради твитот на Маск, а еден корисник прашал: „Зошто Илон мора да поседува некој $ SHIB за да биде вреден? Фокусот треба да биде на неговата практична примена“.

На почетокот на овој месец, вредноста на криптовалутата shiba inu пораснала на 0,000013 долари, откако Маск објави фотографија од своето кученце, истата раса по која го добил името токенот, на Твитер. Постои уште една криптовалута меме, наречена Флоки, која го носи истото име како миленичето на Маск, Шиба Ину.

Твитовите на Маск често имаат значително влијание врз цената на криптовалутите. На пример, биткоинот нагло порасна кога напиша на Твитер дека Тесла ќе продолжи да го прифаќа биткоинот штом ќе стане поеколошки.

Аналитичарите се воздржани за реакциите на малите инвеститори на најавите на Маск.

„Како што видовме со dogecoin, а сега и со shiba inu, твитовите на тајкуните како Илон Маск го контролираат порастот и падот на дигиталните средства“, изјави за Yahoo! Мајкл Камерман, извршен директор на Skilling.

„Социјалните медиуми и финансиските инфлуенсери се одлични во контекст на воведувањето на концептот на криптовалути, но инвеститорите треба да проценат надвор од забавата што се случува онлајн и да погледнат подлабоко во самите криптовалути пред да донесат каква било одлука“, заклучува Камерман.

Видео-Фото: Ибра како вистински борец

Еден од најдобрите светски фудбалери во последните две децении, асот на Милан Златан Ибрахимовиќ покажа дека и со 40 години е вистински „ѕвер“.

Популарниот Ибра покажа дека со право не само што е мајстор со фудбалската топка дека е мајстор и во боречките вештини.

Шведскиот фудбалер со потекло од Балканот покажа и докажа зошто е носител и на црн појас.

Ибра како вистински ММА борец ја растури боксерската вреќа.

За Златан дефинитивно годините се само бројка.

Заради промоција на спортот, Златан има почесен црн појас во теквондо, кој во 2010 година му го додели олимпискиот шампион Мауро Сармиенто. Повеќе од десет години подоцна, Ибрахимовиќ се уште удира многу силно.

Најпродаваните автомобили во Европа

Со години првото место беше резервирано за „Volkswagen Golf“, а во октомври не е ниту меѓу првите десет во Европа, според „JATO Dynamics“.

Нарушувањата во производството на нови автомобили поради недостаток на чипови се веќе познати и поради тоа фаворитите во продажба од месец во месец изгледаат поинаку. Со години првото место беше резервирано за „Volkswagen Golf“, а во октомври не е ниту меѓу првите десет во Европа, според „JATO Dynamics“.

Првото место сега го има одличниот мал „SUV Peugeot 2008“ (18.109 продадени примероци), втор е „Renault Clio“ (14.639), потоа „Dacia Sandero“ (14.034), „Peugeot 208“ (13.978), на петтото место е „Ford Focus“. (12.704)…

Голфот испадна од првите десет - продадени се нешто повеќе од 11.000 возила. Поради недостиг на чипови, фабриката на Фолксваген во Волфсбург, Германија, работи на ниво кое не е забележано од 1958 година, пишува магазинот ХАК.

Санкционирани 78 возачи на автопат Велес – Скопје – Куманово

 На автопатот Велес – Скопје – Куманово при зајакната акциска контрола денеска се санкционирани 78 возачи кои возеле со брзина поголема од дозволената, информираат од Министерството за внатрешни работи.

Од нив, 22 возилa се движелe со брзина над 50 километри на час повеќе од дозволеното, а шест возила се движеле со дури над 70 километри на час повеќе од дозволената брзина.

Од МВР посочуваат дека засилените акциски контроли продолжуваат и во наредните денови и апелираат до сите учесници во сообраќајот да ги почитуваат сообраќајните правила и прописи со цел заеднички придонес за побезбедни патишта.

притисни ентер