Маричиќ на Преспа форум: Ова лето ЕУ со јасен план да го приближи регионот кон членство

Заменик претседателот на Владата задолжен за европски прашања Бојан Маричиќ денеска на Преспа форум дијалог имаше воведно излагање .

Маричиќ денеска на Преспа форум дијалог имаше воведно излагање на сесијата со наслов: „Проширувањето на ЕУ во променливата геополитичка динамика“, на која рече дека мора да го обновиме ветувањето од Самитот во Солун и ова лето со јасен план ЕУ да го приближи регионот кон членство.

„Потребна е јасна визија кон Западен Балкан и потребна ни е поблиску Европската Унија. Нема време процесот на проширување да се одолговлекува, со проактивен и поефективен пристап и од ЕУ и од наша страна треба да дадеме шанса ветената перспектива да ја исполниме заеднички“, посочи вицепремиерот Маричиќ.

Тој додаде дека геополитичките околности отсекогаш влијаеле на динамиката на проширувањето на ЕУ и затоа руската агресија врз Украина го врати фокусот на Западот кон Западен Балкан, што Маричиќ го гледа како вистинска шанса што треба да се искористи мудро од земјите во регионот.

Соговорник на панел сесијата беше и ирскиот министер за Европа, Питер Бурк, кој кажа дека ЕУ е повеќе од заеднички пазар и дека претставува заеднички вредности и обединетост во различностите, посочуваји дека е силен поддржувач на проширувањето бидејќи членството во ЕУ донесе многу предности во ирското општество и дека тоа вреди.

Учеснички на панелот беа и министерката за евроинтеграции на Србија, Тања Мишчевиќ и главната преговарачка со ЕУ на Република Албанија, Мајлинда Дука, кои посочија дека е потребна забрзана интеграција во приоритетните области за да има опиплив напредок, за што како што рече Мишчевиќ потребно е да се премине од пријателски кон сојузнички однос помеѓу Западен Балкан и ЕУ.

„Домашните реформи во клучни области како правосудството придонесува за инвестирање во кредибилноста на процесот – мотивот за спроведување на тешки и болни реформите треба да е подобрување на животниот стандард на граѓаните, а не признанија“, смета Дука.

Симонида Кацарска, директорката на Институтот за европска политика рече дека „во последните десет години нема проширување во ЕУ, па се чини како домашниот капацитет и ангажманот од ЕУ е изгубен.

Анжеј Франгеш пак беше јасен дека е потребна позитивна условеност и јасна рамка за проширување, сè со цел овозможување на покредибилно и побрзо проширување на ЕУ.

„Национална кохезија и стратешки компас насочен кон ЕУ е прав начин за пристапување во Унијата. Словенија ќе продолжи да го поддржува регионот и да ги потенција достигнувањата на земјите од Западен Балкан кај европските партнери“, додаде словеничкиот дипломат, Франгеш.

На сесијата учествуваа и Мартин Дворак, Хелене Холм-Петерсен и Деа Елмаслари, под модераторство на Програмската директорка на Центарот за европска политика (CEP), Милена Лазаревиќ, соопштуваат од Владата.

Заврши драмата во Италија: По 44 часа закана, момче се откажа до намерата да скокне од балкон

Млад човек (23) од Пескара, Италија, кој се заканувал дека ќе скокне од терасата на својот стан, по 44 часа преговори се откажал под изговор дека е уморен.

„Доста ми е, уморен сум“, им рекол на полицајците и се симнал од оградата на терасата на која балансирал речиси два дена, објави АНСА.

Момчето од 28 февруари во 14 часот и 30 минути стоело на работ од оградата на терасата, а причините се уште не се познати.

Откако се симнал, влегол во куќата и им ја отворил вратата на специјалците на кои им рекол дека му е доста. Го завиткале во ќебе и заедно со кучето го извадиле од станот.

Екипата на итната помош му пружила соодветна нега и тој е префрлен во болница.

Георгина направи фустан од дресот на Роналдо и прошета по модната писта (ФОТО)

Георгина Родригез, партнерката на португалскиот фудбалер Кристијано Роналдо, привлече големо внимание на Модната недела во Париз поради изборот на облека во која прошета по пистата.

Оваа шпанска убавица вчера вечер беше на модната писта, на ревијата на Vetements, облечена во фустан од дресот на Роналдо со потпис и посебна посвета на актуелниот играч на Ал Наср.

Медиумите пишуваат дека овој фустан е пример за „блоккор“ кој комбинира спортска мода со урбана облека, а на задната страна пишувало:

- За љубовта на мојот живот, Георгина и Ветементс - потпишан од Кристијано Роналдо.

На Георгина, инаку, не и е непозната Модната недела, бидејќи претходно присуствувала на некои од најголемите модни ревии. Сепак, ова е прв пат да прошета со некој од брендовите. Сите се согласуваат дека нема да и биде последен настап.

Во сообраќајка кај Колари синоќа загина 46 годишник од Скопје, со возилото излетал од патот

Во сообраќајна несреќа вчера околу 18 часот на магистрален пат Кичево – Гостивар кај селото Колари животот го загуби 46 годишник од Скопје, откако со возилото што го управувал излетал од патот. 

Во сообраќајката со тешки повреди се здобила малолетна сопатничка во автомобилот.

-На 01.03.2024 во 18.20 часот во полициската станица Кичево, пријавено е дека на магистрален пат Кичево – Гостивар, кај селото Колари, патничко возило „форд“ со скопски регистарски ознаки, управувано од В.Н.(46) од Скопје, излетало од коловозот. Притоа, тој од здобиените повреди починал на местото на настанот, а смрт констатирал лекар од Итна медицинска помош. Со тешки телесни повреди се здобила малолетна сопатничка, констатирани во болницата во Кичево, информираше СВР Охрид.

Увид на местото извршила увидна екипа од Одделението за внатрешни работи Кичево.

притисни ентер