Манекенки облечени во фустани од чоколадо на саемот во Брисел (ВИДЕО)

Моделите облечени во чоколадни фустани се појавија денес на пистата во Брисел на модната ревија на која се собраа модни дизајнери и креатори на чоколади.

Една од 14-те креации на годинешниот Саем на чоколади беше шарен комбинезон со ливчиња чоколадо што се испакнати од ткаенината, пренесе Ројтерс.

„Тоа е мешавина од висока мода и белгиско чоколадо“, рече дизајнерката на моделите „Сикстин“, Ана де Молина, додавајќи дека поминала пет месеци работејќи на дизајнот кој вклучува илјадници парчиња чоколадо.

„Понекогаш е тешко да се каже кој дел од фустанот е всушност чоколадо, а кој дел е обоен“, рече таа.

Вториот фустан украсен со чоколади, кој, беше инспириран од карневалските маски, додека третиот имаше кафеави, беж и црвени ленти.

Со модната ревија беше отврен тридневниот саем за чоколади со работилници, дегустации и дискусии, за кои организаторот Жерар Паласоа проценува дека ќе привлече околу 25.000 посетители и учесници.

притисни ентер