Макрон: Посетата на Хрватска е многу важна за темата Западен Балкан

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска во Загреб изјави дека соработката меѓу Франција и Хрватска е „исклучително важна“ за темата за Западен Балкан и оти, како што рече, знае дека хрватските врски со регионот ќе помогнат во тоа.

Тој оцени дека оваа посета е „секако ново поглавје“ во односите меѓу двете земји.

„Оваа соработка што ќе ја зајакнеме е исклучително важна за темата пред нас, за темата за Западен Балкан, тоа е она што ќе ни овозможи да создадеме нова етапа на Западен Балкан. Знам дека вашите врски во Западен Балкан и ќе ни помогнете во тоа“, рече Макрон по разговорот со шефот на хрватската држава во обраќањето до новинарите, каде што немало прашања.

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска ја започна официјалната посета на Хрватска со средба со неговиот хрватски колега Зоран Милановиќ во Пантовчак, каде по формалниот пречек следеше разговор лице в лице.

Потоа, Макрон на сопствено барање положи венец на плоштадот Стјепан Радиќ кај Споменикот на Татковината.

Францускиот претседател и хрватскиот премиер Емануел Макрон и Андреј Пленковиќ во Загреб потпишаа Декларација за стратешко партнерство, а министрите за одбрана на двете земји потпишаа договор за купување на 12 француски бомбардери од типот Рафал.

На заедничката прес-конференција, Макрон рече дека Франција ги поддржува напорите на Хрватска за влез во Шенген зоната како дел од планираната Шенген-реформа, а Пленковиќ рече дека разговорите што ги имале го означиле почетокот на нова фаза во односите меѓу Хрватска и Франција.

Според претходната изјава на хрватскиот министер за финансии, зделката со авионите е во вредност од 1,1 милијарда евра.

Разбојници ја убиле сопругата на легендарен музичар

Сопругата на легендарниот музичар Кларенс Авант е убиена во вторникот во нејзиниот дом во елитната населба Трусдејл Естејтс во Лос Анџелес.

Имено, таа била убиена од крадци кои упаднале во нивната семејна куќа.

Полицијата на Беверли Хилс била повикана во куќата во Трусдејл Естејтс во вторникот вечерта околу 2.30 часот по полноќ, откако на телефонскиот број 911 добиле повик дека некој бил застрелан и убиен.

Сопругата на Авант, Жаклин Авант, итно била пренесена во болница, каде што подоцна починала. Таа имала 81 година.

Семеен извор изјавил за ТМЗ дека разбојниците пукале додека влегле во куќата и ја погодиле сопругата на Авант.

Авант (90) во тој момент бил дома, но не е јасно дали е повреден во нападот.Легендарниот музичар беше примен во Куќата на славните во октомври, а покрај него беше неговата сопруга.

Нивната ќерка Никол Авант е во брак со извршниот директор на Нетфликс, Тед Сарандос.

СЗО: За неколку дена ќе знаеме колку е заразен омикрон

Светската здравствена организација очекува за неколку дена да има повеќе информации за тоа колку е заразен новиот сој на корона, омикрон, изјави денеска техничкиот директор на СЗО Марија ван Керхове.

Во соопштението се посочува дека СЗО ќе има податоци за омикрон многу побрзо од предвиденото, бидејќи Женева претходно соопштила дека ќе бидат потребни недели за да се добијат податоците, пренесе Ројтерс.

Некои од главните прашања се дали сојот е позаразен или отпорен на заштитата од вакцини, а одговорите треба да се почекаат, се додава.

Софија Вергара на луда латино забава во кругот на семејството (ВИДЕО)

Софија Вергара (49) изгледа сензационално на прославата на американскиот Ден на благодарноста, а актерката на социјалните мрежи се пофали со фотографии и видеа од забавата на која присуствуваа членовите на нејзиното семејство.

На ѕвездата од ТВ серијата „Модерно семејство“ и` се придружија помладата сестра, музичарката Вероника (21) и внуката Клаудија (29). Веселото трио танцува пред огледалото, а на Софија подоцна во танцовите чекори и се придружила и нејзината баба.

Се чини дека на споменатата забава не присуствувал актерот Џо Манганиело (44) за кого заносната американско-колумбиска дива се омажи во 2015 година.

- Среќна шеста годишнина од бракот, љубов моја! Уште многу години заедно! Те сакам – напишала Софија на Инстаграм во вторникот.

Двојката се свршила на Божиќ за време на романтичен одмор на Хаваи во 2014 година, само шест месеци откако Вергара раскинала со Ник Лоеб. Тие се венчале во 2015 година во Палм Бич, Флорида. Заедно немаат деца, а Софија е мајка на 27-годишниот син Манол, кој го доби со поранешниот сопруг Џо Гонзалес.

притисни ентер