Македонските ракометари подготвени за настап на шестиот Европски шампионат во низа

Најдобрата машка ракометна репрезентација на Македонија по седми пат во историјата ќе биде дел од едно Европско првенство.

Подмладениот тим на Македонија од синоќа е во Дебрецин Унгарија каде утре против фаворизираната Словенија од 18 часот ќе ја продолжи низата од шест последователни учество на еден континетален собир.

Црвено жолтите и покрај проблемите со корона вирусот во одлична атмосфера го очекуваат почетокот на Евро шампионатот и натпреварите во Групата А. Противници на македонскиот национален тим во групата во Дебрецин која ќе се игра во Фоникс арената покрај премиерниот ривал Словенија се уште и незгодата Црна Гора и првиот фаворит за трофејот светскиот шампион Данска. Само првите две селекции од групата обезбедуваат пласман во втората фаза од Евро шампионатот чии домаќини се Унгарија и Словачка.

Ракометната федерација на Македонија одлучи за евентуалниот пласман во втората фаза ракометарите да поделат награда од 50 000 евра.

Во текот на подготовките нашиот национален тим беше еден од ретките без проблеми со позитивни ракометри на корона вирус но се се промени на ден пред заминувањето за Унгарија, кога добивме пет позитини теста.

Селекторот и капитен Кире Лазаров поради проблеми со корона вирусот е принуден премиерната фаза од европскиот самит да ја одигра без првиот голман Никола Митревски, младиот Кизиќ, Ојлески и Младеновиќ. Во последен миг пред самиот пат за Дебрецин во селекцијата се приклучени голманите Чаневски и Трајковски кој треба да го надополна отсуството на првиот голман Митревски.

Без разлика на составот нашите најдобри ракометри и целиот македонскиот тим пред почетокот на новата европска бајка најавува дека се подготвени за надигрување со сите ривали на шампионатот.

Тринаесетгодишно куче пронајдено во пештера по два месеци потрага

Според експертите, според неговата возраст, изненадувачки е како кучето преживеало бидејќи било во темница на температура од 14 степени Целзиусови.

Џеф Бонерт го пронашол своето куче Аби, по два месеци потрага, во пештера недалеку од нивниот семеен дом во Мисури.

Тринаесетгодишното куче побегнало од дома на 9 јуни, по што семејството Бонерт постојано го барало. Џеф се откажал од потрагата кога му се јавил соседот кој му рекол дека луѓето кои истражувале блиска пештера пронашле куче и се посомневале дека е негово.

- Во пештерата најдоа куче. Можеби тоа би можело да биде Аби - стоело во пораката што ја добил од соседот.

Бенерт се сомневал во тоа, но бил љубопитен и отишол во пештера во близина на неговата куќа.

Кога ја видел сликата што му ја покажал еден од спасувачите, не можел да поверува.

- Им реков дека тоа е моето куче - изјави Боенрт за АП.

Средбата ја фотографирала неговата сопруга, а интересен е и податокот дека само неколку недели пред кучето да наполни 14 години. Според експертите, според неговата возраст, изненадувачки е како кучето преживеало бидејќи било во темница на температура од 14 степени Целзиусови.

Масивен хакерски напад врз естонската влада откако отстрани советски споменик

Канцелариите и компаниите на естонската влада беа погодени од бран сајбер напади што започнаа веднаш по отстранувањето на советски споменик во земјата.

Во средата, Естонија беше изложена на „најобемниот сајбер напад од 2007 година“, објави во четврток на Твитер државниот секретар за ИТ инфраструктура Лукас Кристјан Илвес.

Сепак, тој рече дека нападите биле „неефикасни“ и поминале „во голема мера незабележани“. Руската хакерска група „Killnet“, наводно, ја презеде одговорноста за нападите. „Дигитална Естонија работи многу“, напиша Илвес, бидејќи земјата која така се нарекува самата себе се гледа како пионир на дигитализацијата во Европа.

Граѓаните на Естонија, со население од околу 1,3 милиони луѓе, можат да ги направат речиси сите административни процедури онлајн. Во вторникот, Естонија отстрани советски тенк споменик во близина на естонско-рускиот пограничен град Нарве и го префрли во музеј. Големо руско малцинство живее во балтичката држава, пренесе Индекс.хр.

Салах обновува црква во Каиро: Донираше 150.000 евра за храмот во кој загинаа 41 лице

Минатиот викенд, најмалку 41 лице, меѓу кои најмалку десет деца, загинаа во пожар во коптска црква во Каиро.

Десетици луѓе беа повредени.

Еден од оние кои први дојдоа на помош со парична донација е Мохамед Салах, најдобриот египетски фудбалер. Напаѓачот на Ливерпул донираше 150.000 евра за реконструкција на опожарената црква Абу Сефеин.

Во пожарот изгоре црквата Абу Сефеин, која се наоѓа во густо населениот кварт Имбаба. Итната помош соопшти дека успеале да го изгаснат пожарот, кој избувнал за време на утринската литургија.

Нејзината причина се уште не е позната. Полицијата претходно соопшти дека првичната истрага констатирала дека пожарот можел да настанал од краток спој.

Коптските христијани сочинуваат околу 10 отсто од претежно муслиманското население во Египет.

Извор: Курур спорт

притисни ентер