Македонија прв ден живее во кризна состојба на целата територија

Македонија од денеска живее со прогласена 30-дневна кризна состојба на целата територија на државата.

По воведувањето се очекуваат првите одлуки на главниот Kризен штаб во насока на спречување на ширење на вирусот и менаџирање на сите достапни капацитети за лекување на болните.

Кризната состојба се прогласува во моменти кога во државното здравство има се помалку кревети за болните од ковид, каква е денешната состојба со капацитетите и има ли веќе појаснување како приватните болници ќе се вклучат во лекувањето.

Пред Центарот за управување со кризи од каде се очекуваат одлуките е Мирјана Мирчевска Јовановиќ .

Од Понеделник - САМО ВИСТИНА и САМО ИНТЕРВЈУ повторно во потрага по вистинољупците

ОД ПОНЕДЕЛНИК ВО 18:30 

​Најдобрите, најгледаните, и највлијателните, се враќаат на медиумскиот "Вембли"!!!

Започнува новата сезона на САМО ВИСТИНА И САМО ИНТЕРВЈУ!!!

САМО ЗА ВАС, ВИСТИНОЉУПЦИТЕ, уште во првата недела, на жешките столчиња ќе ги седнеме : Христијан Мицкоски, Сашо Ордановски, Солза Грчева, Илија Димовски, Љупчо Зиков, Горан Милевски, Борислав Крмов и Зоран Димитриовски.

Фаќајте место пред телевизор!!!

Унгарија прва во ЕУ купи руски вакцини

Унгарија потпиша договор за купување на два милиони дози од руската вакцина Спутник V, прва во Европската унија, изјави пред новинарите во Москва унгарскиот министер за надворешни работи, Петер Сијарто.

„Според договорот, купуваме доволно за да вакцинираме милион луѓе“, рече Сијарто по разговорите со рускиот колега Сергеј Лавров.

Сијарто рече дека вакцината ќе биде доставена во три транши.

„Тоа се два милиона дози во три транши. Распоредот за вакцинирање е 300.000 луѓе во првиот месец, половина милион во вториот месец и 200.000 во третиот.“

Унгарскиот регулатор на лекови ја одобри руската вакцина, како и онаа произведена од AstraZeneca во соработка со Оксфорд. Русија тврди дека Спутник V е 92 проценти ефикасен.

Сијарто најави дека ќе разговара со руски официјални лица и за снабдувањето со бензин.

Уапесени се соработниците на Навални, утре најавуваат големи протести

Руските власти уапсија блиски соработници на опозицискиот лидер Алексеј Навални, кој беше уапсен на аеродромот во Москва во неделата, откако се вратил од Германија каде се лекувал по обидот за труење.

Портпаролката на Навални, Кира Јармиш беше приведена преку ноќ откако повикала на протести, објави на Твитер, додавајќи дека ќе остане во притвор девет дена. Приведени се и координаторите на приврзаниците на Навални во Владивосток, Краснодар и Калининград.

Утре треба да се одржат протести против притворањето на Навални и државната репресија во околу 70 руски градови. Портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков ги предупреди граѓаните да не учествуваат во овие незаконски протести.

Навални мора да остане во притвор 30 дена. Руското правосудство го товари за кршење на условната слобода со одење во Германија на лекување.

Претседателот на Европскиот совет Шарл Мишел денес го повика рускиот претседател Владимир Путин да го ослободи Навални и да спроведе транспарентна истрага за неговиот обид за атентат.

притисни ентер