Македонија нема регистар на опасни раси кучиња

Земјава како опасни кучиња ги препознава само оние кои извршиле напад врз човек или друго животно, додека пак во регистарот ниту едно куче не се води како можна опасност без разлика на големината. 

Во поразвиените европски и светски земји кучињата како што се питбул, аргентиска дога, мастифите, па дури и шарпланинец, кои што можат да предизвикаат опасност се забранети.

Од Анима Мунди сметаат дека ваквиот закон треба да се примени и во Македонија.Велат дека треба да се формира стручна група, кој врз основа на експертиза ќе одреди кои кучиња се опасни и не треба да се чуваат како домашни миленици.

-Според тоа колкава сила има кучето за да нанесе штета, ако земеме една чивава, која може да покаже далеку поголема агресија од еден питбул, меѓутоа питбулот може да нанесе штета со само еден напад. Тие стручни лица направиле категорија на кучиња што може да предизвикаат голема штета доколку нападнат и тие кучиња едноставно се забранети за било какво размножување, чување, увоз, извоз значи се, такви кучиња во тие држави нема. Така треба да биде и тука, сите тие кои што моментално чуваат такви кучиња, треба да ги стерилизираат и кастрираат за да се сопре нивно размножување и да се забрани увоз на тие одредени раси.- Гизела Бошковска – Анима мунди.

Сепак, според Бошковска најголемите пропусти се институционални, а ахв ндма ниту капацитет да врши редовни контроли на терен

Треба да се контролира и дали секој што чува куче е одговорен сопственик, меѓутоа кај нас тоа е слаба страна, имплементацијата на законот за заштита и благосостојба е еднаква на нула, инспекторите на АХВ исклучиво постапуваат по пријави. Значи доколку граѓанин пријави ќе отидат на терен, меѓутоа да се прави редовна контрола, нема ништо од тоа. Само на територија на Скопје се тројца или четворица што треба за сите животни буквално, не збориме само за кучиња и за мачки, збориме и за овци и за коњи и за се што е животни тие ја спроведуваат така да и капацитетот на агенцијата е премал за да ги опслужи сите општини на Скопје. Гизела Бошковска – Анима мунди.

И во другите градови состојбата е поразителна, бидејќи според информациите, има по еден инспектор на 3 градови.... Дека треба да има построги регулативи за домашни миленици сметаат и кинолозите за да се избегнат несакани ситуации.

Фото: Поранешната мис на Шведска без долна облека на црвениот тепих

Поранешната мис на Шведска низ Канскиот филмски фестивал се прошета без долна облека.

Филсмкиот фестивал во Кан е местото каде многу светски ѕвезди сакаат да се продефилираат во скапа тоалета.

Фестивалот е синоним за престиж, мода, стил и елеганција. Но, не е секогаш така.

Поранешната Плејбој зајачица и поранешна мис на Шведска, Викторија Силвстед се појави во Кан во многу провокативен фустан.

Папараците покажаа дека атрактивната Вики под фустанот не носи долна облека.

Имено, поранешната мисица не носела долна облека, а немала поим дека фустанот може да ја „издаде“.

Викторија смело им позираше на папараците. Најмногу внимание сепакпривлече длабокиот шлиц на Викторија, буквално до половината, кој во еден момент откри повеќе отколку што треба .

Фото:Секси тенисерка

Убавата руска тенисерка Виталиј Дјаченко се почесто ги радува фановите на социјалните мрежи со фотки во бикини.

„Жешката“ бринета извесно време е надвор од терените поради повреда, и поради тоа патува низ Европа, во моментов е во посета на Белград.

Убавата тенисерка секојдневно ги информира своите следбеници за тоа што прави и каде се наоѓа.

- Белград во срцето, не сум љубител на селфи во огледало - напиша таа.

Руската убавица покрај коментарот објави и неколку фотки кои ги воодушевија фановите.

Виталија на фотките е во интересен стајлинг, скоро проѕирен фустан , бикини , мрежасто здолниште....

Макрон се согласи на дебата со Марин Ле Пен пред изборите за Европскиот парламент, таа одби

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изрази подготвеност за дебата со лидерката на екстремната десница, Марин Ле Пен, пред изборите за Европскиот парламент на 9 јуни, каде што „се доведува во прашање судбината на Франција“.

„Ако мислиме дека станува збор за избори на кои во прашање е дел од судбината на Франција, за што веруваме, јас сум на располагање“, рече Макрон во интервју за весникот „Паризиен“.

Марин Ле Пен минатата недела изјави дека со задоволство би имала дебата со Макрон, но под услов тој да поднесе оставка и да го распушти парламентот. Таа денеска го повтори тоа барање и додаде дека е подготвена за дебата, но дури по изборите, во септември.

притисни ентер