Мајмун шета низ Белград, надлежните со апел: Не му приоѓајте, пренесува опасни болести (ВИДЕО)

Белграѓаните, како и сите луѓе ширум Србија, вчера биле шокирани кога на социјалните мрежи се појави видео од мајмун како се шета по покрив на Карабурма.

Снимката од мајмун како шета по покрив во Карабурма предизвика неверување кај граѓаните, а од каде дошол сѐ уште е мистерија. Никој од надлежните градски власти нема одговор на ова прашање, па се сомнева дека мајмунот е илегално донесен во Србија.

Само што на социјалните мрежи се појави оваа снимка од мистериозниот мајмун во Карабурма, никој не можеше точно да утврди каде се наоѓа. Десетици, ако не и стотици, па и илјадници луѓе немаа проблем да се организираат и да напишат во коментар каде може да биде мајмунот за да го фатат.

Со оглед на тоа дека првичната локација - Карабурма е потврдена, но треба да се запомни дека тоа е само еден мал дел од овој дел на Белград, единствена трага е куќата и соларните панели на една од куќите.

Така луѓето направиле Инстаграм и други групи каде пишуваат каде може да биде мајмунот.

Тие локации, според личноста која учествувала во оваа несекојдневна авантура за лов на мајмун, се Стара Карабурма, каде има многу куќи, но и улиците Драгослав Срејовиќ, Љубица Луковиќ, Гарсија Лорка и други каде што има претежно куќи со покриви, каде мајмунот можел да се шета.

- Моја претпоставка е дека мајмунот побегнал, а ако побегнал, сопственикот веројатно го нашол пред било кој друг. Проблемот овде и сега е веродостојноста на фотографијата. Денеска добив поплака за животно во зоолошката градина кое испадна дека има 10 години. Проблемот е да се следи сето тоа, а што е навистина точно - предупредува Кристијан Овари, биолог од зоолошката градина Беозоо.

Тој ги повика сите граѓани кои тврдат дека го виделе овој мајмун во Карабурма, да не му приоѓаат бидејќи може да биде многу опасен.

- Луѓето никогаш не треба да се обидуваат да го фатат, намамат или нахранат. Веднаш да ја известат полицијата, ПУК „Ветерина Београд“ или Институтот за заштита на природата. Како зоолошка градина можеме да излеземе и да ловиме животни само ако добиеме дозвола од властите - објаснува Овари.

- Варварската макака е единствениот европски претставник на мајмуни на планетата. Проблемот е што тие добро ја поднесуваат нашата клима, па во старо време меѓу другото се чувале и како домашни миленици. Меѓутоа, со текот на времето станаа загрозен животински вид - вели Кристијан Овари.

Според него, овој вид мајмуни лесно се размножуваат, а често се мета на илегални циркуси, но пренесуваат и ХИВ , како и хепатитис Б и Ц, пренесува српски Курир.

Наместо забава за откривање на полот, таткото завршил во болница- снимка со 32 милиони прегледи

Иако настаните за откривање на полот во повеќето случаи се возбудливо и посебно искуство за родителите и поширокото семејство и пријателите, понекогаш тие можат да тргнат наопаку.

Така, една трудница случајно му го скршила носот на својот сопруг и идниот татко кога дознала дека во нивното семејство ќе се приклучи девојче.

Видеото набрзо стана вистински хит на социјалните мрежи, а моментално има повеќе од 32 милиони прегледи и еден милион коментари.

Како што може да се види на видеото, воодушевената трудница среќно скокнала кога дознала дека носи девојче, но случајно со главата го удрила сопругот во носот и му го скршила. Сето ова, секако, го снимиле камерите и видеото набрзо се појави на TikTok.

@gender.reveal.tv Breaking my husband’s nose at our gender reveal 🙃🎀 #genderrevealfail #notactuallybroken #18weekspregnant ♬ Love You So - The King Khan & BBQ Show

НБА казни млад кошаркар - на жените им ги покажувал интимните делови на телото

Младиот канадски кошаркар Џошуа Примо (20) е суспендиран на четири натпревари без плата поради „непримерно и навредливо однесување кон повеќе жени“, објави НБА.

Американските медиуми пренесуваат дека Примо, кој моментално е без клуб, им ги покажувал интимните делови на голем број жени.

„Примо тврди дека неговото однесување не било намерно, а лигата не најде докази дека тој учествувал во сексуално или друго недолично однесување надвор од овие кратки изложувања“, се вели во соопштението на НБА. „Сепак, ваквото однесување не е во согласност со стандардите на лигата и бара казна“, се додава.

Сан Антонио Спарс го раскина договорот со Примо на 31 октомври минатата година, а младиот кошаркар моментално е без клуб. Тој ќе ја одлежи суспензијата доколку потпише договор со друг тим од НБА.

д-р. Хилари Котен, поранешниот терапевт на Примо, првпат се појави со обвинувања против него минатата есен, велејќи дека тој „се изложил во девет одделни прилики“. Бидејќи Спарс не направија ништо, Каутен го тужел клубот, а тужбата била решена надвор од судот.

Примо одиграл вкупно 54 натпревари во дресот на Спарс, а имал просек од 5,9 поени и 1,8 асистенции по натпревар. Набргу откако бил отпуштен од Спарс, Примо рече дека се бори со своето ментално здравје.

„Побарав помош да се справам со претходната траума што ја претрпев и сега ќе го одвојам ова време за да се фокусирам поцелосно на третманот за моето ментално здравје. Се надевам дека ќе можам да разговарам за овие прашања во иднина за да можам да им помогнам на другите кои претрпеле на сличен начин. Ја ценам приватноста во овој момент“, изјави тој неодамна.

Цените на нафтата надминаа 96 долари за барел

Цените на нафтата денеска се искачија над 96 долари на меѓународните берзи, поттикнати од индициите за слаба понуда во САД и очекувањата за зголемена побарувачка за гориво во Кина за време на празничната сезона.

На лондонската берза цената на барел со датуми на испорака во ноември беше за 88 центи повисока попладне отколку на крајот на вчерашното тргување и изнесувала 96,26 долари. Поактивно се тргувало со барели со датум на испорака во декември, по 97 центи повисока цена од 94,07 долари.

На американскиот пазар барелот поскапе за 1,31 долари и се тргува за 93,02 долари.

Трговците се фокусираа на знаците на тесна понуда во САД на крајот на неделата. Залихите во резервоарите во Кушинг, од каде се испорачува нафта купена со форвард договори на американскиот пазар, веќе се на најниско ниво од јули минатата година.

„Понатамошниот пад би ги спуштил на критично ниво, што би можело да го отежне нивното извлекување (од резервоарот - op.ed.)“, објаснува Карстен Фрич од Комерцбанк.

Цените се поддржани и од проценките дека побарувачката за гориво во Кина ќе се зајакне за време на седумдневниот одмор што започнува денеска.

„(Зголеменото) патување во странство за време на празникот Златна недела ја поттикнува кинеската побарувачка за нафта“, напишаа аналитичарите на ANZ во белешката до клиентите.

Се очекува и домашните патувања да ја поддржат побарувачката. Податоците од апликацијата за летови на Umetrip покажуваат дека просечниот број дневни резервирани летови е за петтина поголем отколку за време на Златната недела во периодот пред пандемијата 2019 година.

Во меѓувреме, Русија размислува за воведување квоти за извоз на гориво доколку привремената забрана за извоз не го постигне посакуваниот ефект и ако не паднат цените на домашниот пазар. Цените на рускиот бензин и на дизелот благо паднаа денеска на Меѓународната берза во Санкт Петербург.

Економистите прогнозираат дека барелот во Лондон ќе во просек ќе изнесува 89,85 долари во четвртиот квартал и 86,45 долари во 2024 година.

До крајот на годината на цените најмногу ќе влијае намалувањето на понудата од Саудиска Арабија и Русија, но нивниот раст кон 100 долари за барел може да биде забавен од неповолните макроекономски движења, пишуваат аналитичарите.

Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) одделно објави дека барел нафтена кошница на нејзините членки вчера поскапел за 40 центи на 97,48 долари.

притисни ентер