Мајкрософт вложува 10 милијарди долари во развој на вештачка интелигенција

Microsoft инвестираше околу 10 милијарди долари во OpenAI, истражувачка компанија фокусирана на развој на вештачка интелигенција.

Партнерството ќе се фокусира на развој на нови технологии за вештачка интелигенција и подобрување на платформата за пресметување на облакот Azure на Microsoft.

Инвестицијата е дел од планот на Мајкрософт да ги прошири своите можности за вештачка интелигенција и да обезбеди понапредни услуги за вештачка интелигенција за бизнисите и програмерите, пишува Блумберг.

Компаниите ќе работат заедно за да создадат нови алатки за развивачите на софтвер и бизнисите да користат вештачка интелигенција во нивните операции, со што ќе им биде полесно да ја интегрираат технологијата на вештачка интелигенција во нивните производи и услуги. Тие, исто така, ќе соработуваат на нови производи и услуги со вештачка интелигенција на пазарот.

Партнерството ќе вклучува и развој на новата суперкомпјутерска платформа Azure AI, која на компаниите ќе им обезбеди моќ и ресурси потребни за изградба и обука на софистицирани модели со вештачка интелигенција, како и пристап до напредни алгоритми и модели со вештачка интелигенција. Платформата за суперкомпјутери се очекува да биде достапна кон крајот на оваа година.

Оваа инвестиција е значаен потег за Мајкрософт бидејќи продолжува да ги проширува своите способности за вештачка интелигенција и да ја зајакне својата позиција на пазарот. Партнерството со OpenAI ќе им овозможи на компаниите пристап до најновите технологии за вештачка интелигенција, со што ќе им биде полесно да ја интегрираат вештачката интелигенција во нивниот бизнис и да добијат конкурентска предност.

Бонмати и Ѓоковиќ добитници на спортските оскари за 2023

Шпанската фудбалерка Аитана Бонмати и српскиот тенисер Новак Ѓоковиќ се добитници на наградата Лауреус, таканаречените Оскари за најдобра спортистка и спортист во 2023 година.

Минатата година Бонмати беше избрана за најдобар играч во изборот на ФИФА, а беше прогласена и за најкорисен играч (МВП) на Светското првенство на кое Шпанија ја освои шампионската титула.

Новак Ѓоковиќ ја освои наградата Лауреус по петти пат во кариерата, откако минатата година освои три од четирите грен - слем турнири (Австралија Опен, Ролан Гарос, УС Опен) и играше во финалето на четвртиот (Вимблдон).

Спортистите за наградата Лауреус се номинирани од претставници на светските медиуми, а победниците ги избираат 69 членови на Светската спортска академија Лауреус. Наградата е основана во 2000 година.

Добитници на наградата Лауреус за 2023 година:

Спортистка на годината: Аитана Бонмати

Спортист на годината: Новак Ѓоковиќ

Тим на годината: Шпанска женска фудбалска репрезентација

Најголем напредок: Џуд Белингем

Повратничка на годината: Симон Белс

Најдобра спортистка со попреченост: Диде де Грот

Спортистка на година во акциски спортови: Ариса Трев

Награда за хуманитарна работа: Фондација Рафа Надал. /МИА

Гласањето на болните и изнемоштените во десетте општини од Југоистокот почна без проблеми

Најмногу болни и изнемоштени се пријавени во Општина Струмица - 356.

Вкупно 1.547 болни и изнемоштени лица денеска гласаат во првиот круг од претседателските избори во десетте општини во Југоисточниот плански регион - Струмица, Радовиш, Василево, Босилово, Ново Село, Конче, Богданци, Гевгелија, Дојран и Валандово. Гласањето се одвива без проблеми и според општинските изборни комисии се очекува да заврши во попладневните часови.

Најмногу болни и изнемоштени се пријавени во Општина Струмица - 356, а заедно со нив гласат и затвореници од Затворот во Струмица. Утрово од 07:30 почна подигањето на избирачкиот материјал и процесот тече без проблеми.

Претседателите на изборните комисии од другите општини, исто така, информираат дека гласањето се одвива нормално и без пробеми.

Во Општина Ново Село се пријавени 299 болни и изнемоштени лица, Босилово-172, Гевгелија-175, Валандово-78, Василево-186, Радовиш-123, Конче-48, Дојран-44, Богданци-66 избирачи.

Во избирачкиот список во десетте општини вкупно се запишани вкупно 147167 граѓани со право на глас, кои ќе гласаат на 273 избирачки места.

ЈСП: Јавниот превоз утре по неделен возен ред, жичницата на Водно нема да работи

Јавното сообраќајно претпријатие Скопје соопшти дека утре јавниот превоз ќе функционира по неделен возен ред, а жичницата на Водно нема да работи.

Како што се појаснува во соопштението, дежурни од седум до 14 часот ќе бидат билетарниците на Транспортен центар и таа во Ѓорче Петров.

притисни ентер