Мајка ги затворила своите деца од раѓањето - излегле од дома на 20 години, кога таа починала

Ова им се случило на Марко и Маријана Станковиќ кои растеле како заробеници во својот дом во Пожаревац.

Марко денеска има 23 години а Маријана 21. Децата не ја обвинуваат својата мајка за она што им го направила. Веруваат дека го сторила тоа од огромна љубов и грижа кон нив, во околности во кои таа грижа се претворила во болест.

Таа била бремена со Маријана кога сопругот ја напуштил, а Марко добил здравствени компликации од примена вакцина - пишува Вечерњи лист.

- Со мојата болест и заминувањето на татко ни, кај мајка ни почна патолошкиот страв дека може да не стигне и поголемо зло. Не чуваше меѓу 4 ѕида. Кога сега мислам на тоа, причината е во нејзината преголема грижа и љубов која прешла во болест. Не ми е лесно ова да го зборувам бидејќи мама ни беше единствена потпора.И жртва. А ние двајца - жртви на таквата состојба.

Децата и верувале на нивната мајка кога им велела дека мора да бидат затворени бидејќи надвор има секакви опасности, некој може да ги киднапира, да ги одземат социјалните служби. Се дружеле еден со друг, си играле тивко да слушнат соседите дека има деца, а мајката на соседите им велела дека децата се кај татко им во Црна Гора. Не оделе на школо. Бабата и дедото ја пријавиле неколку пати мајката во социјалните служби но таа успешно ги сокрила децата - тоа се ретките можности за нив да го напуштат домот, само да се скријат од службите за кусо време. Кога мајка им пред 3 години починала биде сосема изгубени. Но, ги зеле бабата и дедото и ги пуштиле децата да живеат слободно.

- Наутро одвај чекам да станам. За мене е доживување да шетам на улица, да одам на училиште. За негоко тоа се мали работи но мене сето тоа ми е ново, уживам во секој ден - вели Марко.

Најмалку петмина уапсени пред белоруската амбасада во Москва

Најмалку пет лица се уапсени за време на вечерашниот протест пред белоруската амбасада во Москва.

По двочасовните мирни протести против резултатите од претседателските избори во Белорусија, руската полиција растури група од 200 демонстранти и уапси најмалку пет лица, јавува ТАСС.

По објавувањето на резултатите од претседателските избори во Белорусија, на кои сегашниот претседател Александар Лукашенко освои повеќе од 80 проценти од гласовите, избувнаа протести во целата земја.

За време на тридневните протести во Минск и другите белоруски градови, едно лице загина, а повеќе од 6.000 лица се уапсени.

Малолетната ќерка на Моника Белучи стана заштитен лик на Долче и Габана

Познатиот бренд Dolce & Gabbana има нова муза - тоа е 15-годишната Дева Касел, ќерка на италијанската актерка Моника Белучи и францускиот актер Винсент Касел, која се чини дека има светла иднина во светот на модата.

Тинејџерката, која очигледно ја наследи безвременската убавина од нејзината убава мајка, деновиве снимаше кампања за новиот парфем „D&G“ Shine на бреговите на италијанското езеро Комо во провинцијата Ломбардија.

Секако, присуството на Дева предизвика голем интерес кај папараците и медиумите, а нејзината благосостојба и безбедност внимателно ги следеа грижливите родители - иако се разведоа во 2013 година, Моника и Винсент учествуваат подеднакво во воспитувањето на 15-годишната Дева и нејзината петгодишна сестра Леони.

\

Дева дефинитивно се обидува да ја заштити својата приватност во секое време и е многу внимателна со објавите на социјалните мрежи, но за жал, и таа неодамна се најде под оган од злонамерните интернет тролови кои почнаа да шират озборувања за тоа како таа се подложува на козметичка хирургија, т.е. ја обвинија дека ги зголемила усните.

- Ве молам, јас сè уште немам 16 години ... Нормално е тинејџерите да поминат низ физички промени, особено на оваа возраст. Никогаш не размислував за каква било постапка и знам дека моите родители никогаш не би го дозволиле тоа. Човечкото тело се менува, затоа ве молам уште еднаш, размислете пред да започнете да ширите бесмислени, глупави и лажни вести за младите – им одговори Дева.

Шпанија забрзано гради болница поради зголемениот број заболени од корона

Бројот на нови случаи на коронавирус во Шпанија денеска се зголеми за скоро 1.700, а во овие бројки не е опфатен Мадрид, кој не даде информации заради технички проблеми.

Од укинувањето на строгите рестриктивни мерки пред шест недели, Шпанија се обидува да го спречи ширењето на коронавирусот.

Иако просечниот дневен број на заразени лица бил помалку од 150 во јуни, околу 1.500 нови случаи се регистрираат секој ден во првите 12 дена од август.

Како резултат, војската брзо гради нова полска болница во Сарагоса, главниот град на Арагон, регион кој сега е жариште на коронавирусот.

притисни ентер