Мајк Тајсон е обвинет за силување, жената бара отштета од 5 милиони долари

Една жена го обвинила поранешниот боксерски шампион во тешка категорија Мајк Тајсон дека ја силувал во раните 1990-ти во тужбата поднесена во Њујорк.

Жената, која бара отштета од 5 милиони долари, вели дека Тајсон ја силувал во лимузина откако го запознала во ноќен клуб во Њујорк и дека претрпела „физичка, психолошка и емоционална траума“ во годините потоа.

Во изјавата на жената не е даден датум н а нападот, само се вели дека тоа се случило на почетокот на 1990-тите, во исто време кога Дезире Вашингтон изјави дека Тајсон ја силувал во Индијанаполис. На 10 февруари 1992 година, Тајсон беше осуден за силување и одлежа три години затвор.

Тужбата во Њујорк е поднесена според Законот за возрасни жртви.

Жената во својата изјава изјавила дека влегла во лимузината на Тајсон и дека боксерот веднаш почнал да ја допира и да се обидува да ја бакне.

"Неколку пати му реков не и го замолив да престане, но тој продолжи да ме напаѓа. Потоа ми ги соблече панталоните и насилно ме силуваше", рекла жената.

Таа сакала да ја задржи својата анонимност бидејќи, како што рече, објавувањето на нејзиното име „сигурно би претставувало ризик за мене од дополнителна психолошка штета, малтретирање, потсмев и личен срам“.

Адвокатот што ја застапува рече дека неговата канцеларија не го прифатила зборот на жената само за тоа, туку ги истражила нејзините наводи и утврдила дека се „многу веродостојни“.

Адвокатската канцеларија денеска соопштила дека не може дополнително да коментира за случајот.

56-годишниот Тајсон, роден во Бруклин, беше неприкосновен светски шампион во тешка категорија од 1987 до 1990 година, но неговиот живот надвор од рингот беше турбулентен.

Полицијата покрена истрага против Расел Бренд: „Добивме бројни обвинувања“

Лондонската полиција соопшти дека покренала истрага против британскиот комичар Расел Бренд (48), откако неколку жени го обвинија за сексуално вознемирување и злоупотреба, пишува Си-Ен-Ен.

„По истрагата на „Channel 4's Dispatches“ и „The Sunday Times“ полицијата прими голем број наводи за сексуални престапи во Лондон. Исто така примени се и бројни обвинувања за сексуачни престапи сторени на други места во земјата и ќе ги истражиме. Сите прекршоци не се неодамнешни“, се вели во полициското соопштение објавено во понеделникот.

Да потсетиме дека Бренд беше обвинет за силување, напад и емоционална злоупотреба помеѓу 2006 и 2013 година. Тогаш беше на врвот на својата слава, работејќи за Би-Би-Си, Канал 4 и глумејќи во холивудски филмови. Обвинувањата ги објави на социјалните мрежи. „Тоа беше неверојатно напорна недела и благодарам на сите вас кои се сомневавте во информациите што ги добивате“, рече тој во видеото.

Една од жртвите која го обвини Расел имала само 16 години кога актерот ја малтретирал. Полицијата ги охрабрува другите потенцијални жртви да се јават. Инаку, Бренд моментално е во брак со писателката Лаура Галачер. Двојката се венчаше во 2017 година, а тој претходно беше во брак со пејачката Кети Пери.

Извор: Индекс.хр

САД и нудат на Полска заем од 2 милијарди долари за модернизација на нејзината војска

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден денеска објави дека нуди заем од две милијарди долари на Варшава за да помогне во модернизацијата на одбраната на Полска, објавија американските медиуми.

Во соопштението на Стејт департментот се вели дека Полска е „решителен“ сојузник на САД, чија „безбедност е од витално значење за колективната одбрана“ на источното крило на НАТО и дека таквото финансирање е резервирано за најважните безбедносни партнери на Вашингтон.

-Владата на САД и дава на Варшава до 60 милиони долари за покривање на трошоците за заемот во форма на странско воено финансирање, кое ќе поддржи „итни набавки на американски одбранбени производи и услуги“, соопшти Стејт департментот.

Овие 60 милиони долари се субвенција за заем наменета да се осигура дека Варшава ќе може да обезбеди поволни услови за заемот. /МИА

Дијамантската лига стартува во Ксиамен во април

Организаторите на Дијамантската лига го објавија вечерва календарот на атлетски митинзи во 2024 година.

Воведниот митинг ќе се одржи на 20 април во кинескиот град Ксиамен, додека финалето е закажана за 13 и 14 септември во Брисел.

Идната година на програмата се Олимписките игри во Париз, од 26 јули до 7 август., а последниот митинг од Дијамантската лига пред почетокот на најголемиот спортски настан ќе се одржи на 20 јули во Лондон.

Дијамантска лига – календар на митинзи во 2024:

20. април Ксиамен (Кина)

27. април Шангај (Кина)

10. мај Доха (Катар)

19. мај Рабат (Мароко)

25. мај Јуџин (САД)

30. мај Осло (Норвешка)

2. јуни Стокхолм (Шведска)

7. јули Париз (Франција)

12. јули Монте Карло (Монако)

20. јули Лондон (Велика Британија)

22. август Лозана (Швајцарија)

25. август Вроцлав (Полска)

29. август Рим (Италија)

5. септември Цирих (Швајцарија)

13/14 септември Брисел (Белгија). /МИА

притисни ентер