Луис Хамилтон го урна рекордот на Бекам

Шесткратниот светски шампион во Формула 1, Луис Хамилтон е најбогатиот активен британски спортист во историјата на објавување на списокот на најбогати во изборот на „Сандеј Тајмс“.

Богатството на Хамилтон сега се проценува на 224 милиони фунти, што е за 37 милиони фунти повеќе од минатата година. Британскиот возач на Формула 1, кој живее во Монако, има договор со тимот на Мерцедес во вредност од 40 милиони фунти годишно, вклучително и бонуси, и голем број други профитабилни договори за спонзорство.

Хамилтон на тој начин го прегази поранешниот англиски интернационалец и член на Манчестер Јунајтед, Дејвид Бекам, кој во моментот кога се повлече од активното спортување во 2013 година, вредеше 200 милиони фунти и тогаш беше најбогатиот активен спортист во Велика Британија.

Продолжувањето на договорот со Мерцедес би можело да му донесе на Хамилтон уште 60 милиони фунти годишно.

притисни ентер