Лидерите на ЕУ: Крим, Херсон, Запорожје, Доњецк и Луганск се Украина

Лидерите на 27-те земји-членки на ЕУ „недвосмислено ја отфрлаат и осудуваат“ нелегалната анексија на четирите украински територии окупирани од Русија.

„Тоа е безопасно и не произведува никакви правни ефекти“, велат тие.

„Цврсто ја отфрламе и недвосмислено ја осудуваме илегалната руска анексија на украинските региони Доњецк, Луганск, Запорожје и Херсон“, се вели во изјавата на членовите на Европскиот совет, односно шефовите на држави или влади на 27 земји-членки.

„Со намерно поткопување на меѓународниот поредок заснован на правила и бесрамно кршење на основните права на Украина на независност, суверенитет и територијален интегритет, основните принципи содржани во Повелбата на ОН и меѓународното право, Русија ја става на ризик глобалната безбедност“, се додава во извештајот.

Лидерите на ЕУ нагласуваат дека никогаш нема да ги признаат псевдореферендумите што Русија ги дизајнираше како изговор за натамошно кршење на независноста, суверенитетот и територијалниот интегритет на Украина.

„Овие одлуки се безопасни и не можат да произведат никакви правни ефекти. Крим, Херсон, Запорожје, Доњецк и Луганск се Украина. Ги повикуваме сите држави и меѓународни организации недвосмислено да ја отфрлат оваа незаконска анексија“, се вели во соопштението на европските лидери.

Лидерите додаваат дека цврсто стојат покрај Украина и нејзиниот народ, кој има право да ги ослободи окупираните територии во меѓународно признатите граници.

„Нуклеарните закани на Кремљ, воената мобилизација и стратегијата да се обиде погрешно да ја претстави територијата на Украина како руска и да тврди дека војната сега се одвива на руска територија нема да ја разнишаат нашата решителност“, се вели во соопштението.

Лидерите додаваат дека ќе ги зајакнат санкциите против Русија и ќе продолжат да обезбедуваат силна економска, воена, социјална и финансиска помош за Украина.

До неодамна членка на Унијата, Британија, им се приклучи посебно. Премиерката Лиз Трус рече дека Велика Британија ќе ги прифати регионите Доњецк, Луганск, Херсон и Запорожје исклучиво како делови од украинска територија и додаде дека рускиот претседател Владимир Путин го прекршува меѓународното право.

„Не може да му се дозволи на Путин да ги менува меѓународните граници со брутална сила. Ќе дадеме сѐ од себе да ја загуби оваа нелегална војна. Тој уште еднаш постапи спротивно на меѓународното право, игнорирајќи го украинскиот народ иако тврди дека го застапува“, рече британската премиерка.

Жена дошла во болница окована во синџири, на полицијата ѝ открила детали за ужасот

Неименуваната 40-годишна жена успеала да се оттргне од претходно осуден педофил од Шпанија и се појавила во болница со модринки на лицето и синџири околу вратот.

Лекарите од болницата „Свети Јаков“ останале во шок кога здогледале жена на која рацете и вратот ѝ биле врзани со синџири, објави Дејли Меил.

Имено, жената на полицијата ѝ рекла дека била во болница за да посети хоспитализиран пријател, а откако заминала, мажот ѝ понудил да ја повози до дома. По пат ѝ рекол дека мора да застанат кај неговата куќа за да ги земат потребните работи.

Ја повикал да влезе во неговата куќа, а откако ја затворил влезната врата, ја претепал до смрт, пишува Олив прес.

Исто така, жената изјавила дека се онесвестила од тепањето, а кога дошла на себе видела дека има синџири околу вратот и рацете. Напаѓачот се обидел да ја удави, а кога не успеал, почнал да ја навредува и тепа.

Жената успеала да побегне низ прозорецот кога оценила дека напаѓачот не гледа. За помош се обратила кај член на семејството кој веднаш ја однел во болница.

Осомничениот маж, претходно осуден педофил, по пријавата веднаш е уапсен, а моментално се наоѓа во притвор каде ќе го чека натамошна истрага за случајот.

Осомничениот и претходно бил осуден за киднапирање и малтретирање на деветгодишно девојче во Бургалеса, објавија локалните медиуми.

Ѝ посветил бизарна тетоважа на девојката, сите му се смеат- снимката има 13 милиони прегледи

Момче стана вирална сензација откако на TikTok се појави видео на кое се тетовира во студиото Betty Zoo Tattoo Studio во Копенхаген.

Момчето решило да направи уникатна тетоважа како почит кон својата девојка, а видеото е прегледано повеќе од 13 милиони пати.

На видеото може да видите како девојката го гризе за рака, а тетоважата потоа со мастило ги црта трагите од нејзиниот гриз. Резултатот е, хм, што е, и не требало многу време за луѓето да почнат да се потсмеваат во коментарите.

@bettyzootattoo Bite Mark tattoo #fyp #bf #tattoo #bitemarktattoo #foryou #trending #onthisday #fypviralシ ♬ My Love Mine All Mine - Mitski

„Која е најглупата тетоважа што можете да ја смислите? прашал тиктокер, а друг додал: „А што кога ќе раскинете?“

„Најглупавата идеја за тетоважа...сакам таква“, „Ова е навистина лоша идеја“, „Не можам да замислам полоша тетоважа“, „Едвард Кален би го сакал ова“, „Зошто?“, се некои од коментарите. Сепак, имало и такви на кои овој потег им бил „сладок“.

Иги Азалеа годинава заработи рекордни 48 милиони долари од разголени снимки на OnlyFans (ФОТО)

Од Бела Торн и Карди Би, до Кети Прајс и Дри де Матео од серијата Sopranos, има многу ѕвезди на OnlyFans, еротска платформа која беше основана во 2016 година.

Но, кој заработи најмногу оваа година? Можеби ќе бидете изненадени од она што го откри извештајот на LELO.

Поранешната девојка на Канје Вест, Амбер Роуз моментално е на петтото место и досега има заработено импресивни 26 милиони долари на платформата (каде што наплаќа месечна претплата од 5 долари).

Поранешната ѕвезда на Дизни, Торн заработи 32 милиони долари.

На третото место е Блек Чајна, која откако наплатуваше 19,99 долари месечно за гледање содржини, заработи 35 милиони долари - но ја деактивираше својата сметка во март.

На второ место е раперката Карди Би, која неодамна заработи дополнителни 10 милиони долари, со што нејзината вкупна заработка достигна неверојатни 45 милиони долари.

На прво место е австралиската раперка Иги Азалеа - која две години нема издадено нова музика.

Раперката досега заработила 48 милиони долари на OnlyFans, а тоа го направила за помалку од една година откако го отвори својот профил. 33-годишната раперка се приклучи на платформата дури во јануари, додека, на пример, Карди Б е на OnlyFans од 2020 година.

Други познати личности кои се на врвот на листата богати на OnlyFans се Тајга, Крис Браун и Остин Махон.

Зборувајќи за тоа кога се приклучи на OnlyFans претходно оваа година, Иги (вистинското име Аметист Амелија Кели) рече дека не знаела дека може да биде толку креативна на платформата. „Да се ​​признае, никогаш не знаев дека OnlyFans е место каде што можам да бидам креативна, па не очекував дека ќе работам со нив на мојот најголем проект досега“, изјави таа за Variety.

„Откако навлегов подлабоко во тоа што значи да се има OnlyFans, сфатив дека тоа е совршена платформа за лансирање на мултимедијален концепт“, додаде таа.

притисни ентер