Левица: Пробугарската Влада ги жртвува Македонците и Албанците за да остане на власт

Политичките елити нема да успеат да ги вперат еден против друг Македонецот и Албанецот .

На петтиот ден од сенародниот протест, на кој македонскиот народ кажува НЕ за наметнатиот бугарски ултиматум преку „францускиот предлог“ - со кој се омаловажува македонската посебност, историја и јазик, пробугарскиот СДС и терористичката ДУИ се обидоа да исценираат инцидент за подгревање на меѓу-етнички тензии.

Политичките елити нема да успеат да ги вперат еден против друг Македонецот и Албанецот - бидејќи знаеме дека е сценарио кое постојано го наметнуваат кога народот се крева против нив. Сево ова се случува, само за да останат на власт и да ги задржат своите фотељи! Пробугарскиот СДС и терористичката ДУИ се обединети во својот интерес, за нивните политичари да продолжат да се луксузираат и да живеат удобно додека народот секој ден, се повеќе губи! За да можат да продолжат да го угнетуваат народот, да бидат заштитени од институциите - и да ја втурнат полицијата да удира врз нас. Да ги исполнат барањата на Бугарија - и секој кој сака да се поткусурува со Македонија. Тие тргуваат со македонските национални интереси, како и со етничките чувства на народот!

Наметнувањето на инциденти од овој вид врз народниот протест, е со цел да се дефокусира јавноста - од кукавичкото претседателство на Стево Пендаровски - кој ветуваше писмени гаранции од Бугарија за понатамошниот тек на преговори, за подоцна да се демантира себеси. Од неспособната Влада на Димитар Ковачевски и предавничкото МНР на Бујар Османи - кои учествувале во изготвувањето на францускиот предлог иако ја лажат и манипулираат јавноста за неговата содржина. Дефокус од општата воља на народот да каже НЕ на разнебитувањето.

Затоа, време е мудро да се потсетиме за патот кој одбравме да го одиме. Да ги увидиме сите предизвици со кои ќе се соочиме и кои ќе ни ги наметнат. Да ги одредиме средствата со кои ќе стигнеме до целта - да ја турнеме предавничката власт, и да го обединиме народот во заштита на државните интереси.

Сегашниот државен врв, знаеме дека не само што не сака да ги заштити државните интереси, туку сака да ги распродаде - и ќе се користи со сите средства да ја изврши оваа задача. Повторно ќе наметнуваат меѓуетнички тензии, ќе уфрлуваат провокатори на протестот и ќе се користат со сите расположливи средства. Затоа, нашата борба за слобода треба да биде целосна против вољата на тиранијата!

Нашата сила е тоа што сме обединети во вистината наспроти лагите на елитите, а нашата слабост е што сега сетта злоба врз нас ќе се втурне!

Но, ние ќе победиме!

Смрт за фашизмот, слобода на народот!

Левица

Руската амбасада во САД бара визи за Лавров и за руската делегација за седницата на ГС на ОН

Руската амбасада во САД побара од Белата куќа и Стејт департментот да му издадат визи на рускиот министер за надворешни работи Сергеј Лавров и на сите членови на руската делегација за учество на Генералното собрание на ОН во септември. 

Ова го изјави рускиот амбасадор во САД, Анатолиј Антонов.

„Амбасадата веќе се обрати до Белата куќа и Стејт департментот со барање да ги исполни обврските на една земја на територијата на која е седиштето на ОН и веднаш да му издаде виза на министерот и на сите членови на руската делегација“, рече амбасадорот во изјава за руски медиуми.

Заменик портпаролот на ОН Фархан Хак изјави дека генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш е во близок контакт со САД и Русија за прашањето за издавање визи за руската делегација за учество во неделата на политички дебати на високо ниво на сесијата на Генералното собрание на ОН во септември.

Спасовски: Во сабота гласајте за број 1, за модерно и европско Тетово

Советничката листа на СДСМ и колацијата е најдобрата понуда за идниот совет на општина Тетово, составена од чесни и одговорни луѓе, кои Тетово го носат во срцето и знаат како да го направат модерно и европско.

Ова го порача членот на ЦО на СДСМ Оливер Спасовски на средба со граѓаните.

Спасовски ги повика граѓаните во сабота на 20-ти август да гласаат за бројот 1, за кандидатите за советници на СДСМ и Коалицијата, бидејќи тие се гаранција за развојот, но и луѓе кои ќе бидат коректив на работата на градоначалникот.

СДСМ се грижи за сите граѓани без разлика на нивната етничка припадност, затоа општина Тетово денес сега е пример за соживот, место каде живее концептот едно општество за сите, каде граѓаните се сплотени и единствени во визијата за нови успеси за ваше и наше модерно, европско Тетово, за Тетово, какво што сакаме да му го оставиме на идните генерации, нагласи Спасовски.

Во сабота вие одлучувате! Со заокружување на бројот 1, вие го бирате Најдоброто. Вие бирате модерно, европско Тетово, порача членот на ЦО на СДСМ Оливер Спасовски, се наведува во партиското сооштение.

Џенифер Анистон во бикини го запали Инстаграм (ФОТО)

Џенифер Анистон на Инстаграм ги покажа резултатите од својот здравствен и фитнес режим со серија фотографии во бикини, пишува Daily Mail.

Вчера таа се појави на Инстаграм за да сподели фотографии од нејзиниот последен одмор на плажа со пријателите, вклучувајќи го и колегата од „Horrible Bosses“ Џејсон Бејтман и неговата сопруга Аманда Анка.

На фотографиите, 53-годишната ѕвезда на „Пријатели“, позната по тоа што се залага за секојдневно вежбање и медитација, е снимена со група пријатели на непозната локација на плажа.

На една фотографија се гледа како актерката се релаксира на песокот, правејќи селфи додека лежи на стомак, додека на други го покажува нејзиното затегнато тело.

притисни ентер