Лекција од една жена која секој од нас треба да ја научи!

Девојчиња малтретирале момче на улица...

Светот стана суров и денес ретко ќе видите некој некому да му укаже помош без да го познава. За жал, многумина кои минуваат по улиците не се осврнуваат на луѓето околу себе и го одвраќаат погледот доколку некому му е потребна помош. Повеќето се водат од идејата дека треба „да си ја гледаме својата работа и да не се мешаме во туѓите проблеми“. Сепак, некои настани не можат да останат незабележани, доколку се случат пред наши очи, а ние сме директни сведоци.

На Интернет кружи снимка со момче кое го задеваат две девојки, обидувајќи се да му го земат ранецот. Момчето сосема случајно се нашло покрај една клупа на која седат жена, маж и дете, па тоа не можело да помине незабележано. Гледајќи како девојчињата му го тргаат ранецот, жената веднаш скокнала да го одбрани момчето.

- Извини, што правиш? Твој е ранецот? – ѝ се обратила таа на една од девојките, потоа се свртела кон момчето да го праша дали е добро.

Откако го зела ранецот од девојката и му го вратила на момчето, жената згрозено повторно ја прашала зошто го направила тоа.

- Затоа што е чуден – рекла девојката исмевајќи го момчето.

- Не, ти си чудна. Не е добро да ги напаѓаш другите, во ред? Дојди и ти за момент! – ѝ се обратила жената на другата девојка.

- Зошто го направи тоа? Навистина немате друга работа? - им се обратила таа и потоа го остава момчето да си оди.

Се разбира, ова бил само социјален експеримент за да се утврди дали и колку луѓето помагаат кога некој е малтретиран на улица.

- Ве молам, не правете ги овие експерименти на мене бидејќи ќе завршам во затвор.

- Апсолутно мајка и учителка.

- Начинот на кој ја вклучи и другата девојка, неверојатно.

- На светот му требаат повеќе вакви жени!

- Мајчински инстинкт - беа дел од коментарите.

Како што се согласија сите, жената го положила тестот и покажала високо ниво на хуманост и совесност. Корисниците на Тикток се согласија дека ова е одлична лекција за многумина кои ги игнорираат другите на кои им е потребна помош. Иако станува збор за социјален експеримент, жената исто така им покажала на помладите како да се однесуваат кон послабите и немоќните лица, испраќајќи силна порака дека да се биде добар, не чини ништо, но може некому да му го разубави денот.

@matt.tv Would you help the boy? #foryou #foryoupage #experiment #awareness #kindness ♬ original sound - Matthew Bandeira

Канал 5 дознава: Се очекува Јован Митрески да биде предложен за Претседател на Собранието

Извори од вледејачката СДСМ брифираат дека денеска, додека се уште траел состанокот на ДУИ претседателот на партијата Димитар Ковачевски, за во недела закажал состанок на раководството на СДСМ. 

Неофицијално се дознава дека на овој состанок од страна на претседателот Димитар Ковачаевски се очекува Јован Митрески да биде предложен за Претседател на Собранието и потврден од страна на раководството и Извршниот одбор на СДСМ.

Туск може да стане премиер на Полска на 13-14 декември

Туск може да положи заклетва како нов полски премиер на 13 или 14 декември.

Според висок функционер во полската претседателска администрација, Доналд Туск, лидерот на Граѓанската коалиција, најголемата партија во коалицијата со парламентарно мнозинство, може да положи заклетва како нов полски премиер на 13 или 14 декември, објавија полските медиуми, пренесе БТА.

Војчех Коларски, државен секретар во претседателската администрација, вчера на Католичкото радио објави дека Доналд Туск, кандидатот за премиер предложен од парламентарното мнозинство, може да положи заклетва пред претседателот Анджеј Дуда на 13 или 14 декември.

Во согласност со програмата на долниот дом на полскиот парламент, на 11 декември, актуелниот премиер Матеуш Моравјецки ќе го одржи својот програмски говор пред комората. Неговиот предлог-кабинет потоа ќе биде подложен на гласање за доверба, кое се очекува да пропадне бидејќи мнозинството гласови во Парламентот и припаѓаат на опозицијата. Во таков случај, во текот на денот пратениците ќе предложат свој кандидат за премиер, а неговата кандидатура повторно ќе биде ставена на гласање.

Лидерите на трите опозициски партии кои освоија мнозинство во долниот дом на Парламентот на изборите на 15 октомври сакаат нивната влада да биде предводена од Туск и планираат тој да ја преземе функцијата што е можно поскоро. Нивниот кандидат ќе ја претстави својата програма на 12 декември. /МИА

Десетици слонови угинаа во националниот парк Хванге во Зимбабве поради климатските промени

Десетици слонови угинаа од жед во популарниот национален парк Хванге во Зимбабве, а заштитниците стравуваат дека повеќе ќе умрат бидејќи сушата, предизвикана од климатските промени и глобалната временска шема на Ел Нино, ги суши дупките за наводнување

Сезонскиот Ел Нино, кој предизвикува потопло и суво време во текот на целата година, е влошен од климатските дефекти, велат научниците, што е причина за загриженост на тековните разговори за климатски акции КОП28 во Дубаи.

-Се потпираме на вештачка вода, бидејќи нашата површинска вода се намали. Бидејќи слоновите зависат од вода, повеќе од нив умреа, изјави главниот еколог на Зимпаркс во националниот парк Хванге, Дафин Мадламото.

Во Хванге живеат 45 илјади слонови, а на возрасен слон му требаат 200 литри вода дневно. Но, како што изворите на вода се намалуваат, пумпите со соларна енергија во 104 бушотини или бунари не можат да црпат доволно вода./МИА

притисни ентер