Легендата на Цитроен го слави 75. роденден (ФОТО)

Citroen слави 75 години од легендарниот модел кој и денес има многу фанови.

Од почетокот на производството во 1949 година, произведени се 5.114.969 примероци, а дел од нив се произведени во фабриката во Копер, Словенија. Автомобилот остана во производство до 1990 година, кога последниот примерок беше произведен во Португалија, но и денес често можеме да ги видиме на патиштата низ светот, вклучително и кај нас.

Citroen започна да го развива TPV („Toute Petite Voiture“ или „многу мал автомобил2“) во средината на 1930-тите, со цел да произведе разновиден, сигурен и пред сè евтин автомобил. За прв пат бил претставен како прототип во 1939 година во Париз до кога беа произведени 250 примероци, но вистинската премиера на истото место ја имаше дури во 1948 година.

Го придвижуваше мал двоцилиндричен мотор со воздушно ладење со зафатнина од 375 кубика со само 9 КС. Можеше да вози до 50 km/h, што се покажа како доволно за да започне моторизација на француските семејства со пониски примања кои никогаш порано не можеа да си дозволат автомобил.

2CV беше вистински хит, па веќе во 1950 година клиентите чекаа и до шест години за него. Во меѓувреме пристигнаа и комбињата за испорака, како и Сахара со два мотори од 12 КС. Подоцна светлината на денот ја видоа бројни верзии, но и поцивилизирани модели како Ами и Дајана.

За да го одбележи својот 75-ти роденден, Citroen одлучи да направи снимање со неколку специјални модели, вклучувајќи и прототип од 1939 година. Врвот на обележувањето ќе се случи на 7. октомври, кога Citroën ќе изложи 75 примероци на 2CV во Конзерваториумот Citroën во предградието на Париз, Aulnay-sous-Bois.

Четворица рудари загинаа во рудник во Полска

Четири лица загинале во рудникот Собиески во Јаворжно, јужна Полска, објави денеска портпаролката на државната агенција за рударство WUG.

Несреќата во рудникот за јаглен се случила во 15:30 часот по локално време кога пукнала цевка, јавуваат полските медиуми. Повредени се уште две лица.

„Додека цевката се полнела со вода, таа неконтролирано пукнала, при што три лица загинале на лице место“, изјави за новинската агенција ПАП, Пјотр Стрзода од WUG. Четвртото лице починало во 17:10 часот, додаде тој. Рудникот Собиески е во сопственост на полската државна енергетска компанија Таурон.

Вучиќ се судри со неговиот двојник: Ти рече ништо да не потпишуваш (ВИДЕО)

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, речиси секој ден објавува видеа на социјалната мрежа TikTok.

Вучиќ, речиси секој ден објавува видеа на социјалната мрежа TikTok, а едно од најгледаните е она во кое преку видео повик разговара со својот doppelgänger, односно со човек кој се претставува на истата мрежа под прекарот „дневна доза на претседателот“.

Нивното прво видео има повеќе од 1,4 милиони прегледи, а решија да снимат уште едно, но овој пат во живо, објави српски Курир.

Видеото започнува така што двојникот на Вучиќ стои на говорница и им се обраќа на публиката и на медиумите со: „Добро попладне, дами и господа“, а потоа кадарот се менува во претседателот кој го прашува: „Извинете, а вие сте?“.

Тогаш неговиот двојник се претставува како претседател на Србија и вели дека има многу важна најава.

Во следниот момент двајцата играат шах, а Вучиќ го проверува.

Додека седи на масата и ги гледа хартиите, Вучиќ му приоѓа и му вели: „Што правиш овде? Тој рече ништо да не потпишуваш“.

@jasamaleksandar Lepo sam rekao da ništa ne potpisuješ. @dnevna.doza.predsednika #jasamaleksandar #srbija🇷🇸 #srbijanesmedastane #dnevnadozapredsednika #follow ♬ original sound - Ja sam Aleksandar

Инаку, човекот што го имитира претседателот се вика Далибор Голубовиќ.

Костовски: Да, како член на СДСМ го осудувам она што се случи во Сопот

Да створиш држава е привилегија на народи која што ја немаат сите во светот.

Да створиш држава е привилегија на народи која што ја немаат сите во светот, ние имаме држава и привилегија е да ја чуваме и негуваме, има дваесет милиони Курди, а немаат држава, ние со два милиони имаме држава. Треба да се почитуваме меѓу себе, да имаме социјалдемократски постулати на рамноправност, еднаквост и солидарност едни спрема други. Со ДУИ имаме коректна соработка, исти стратешки цели за кои се бориме,а тоа е отпочнување на преговорите со ЕУ, откако ја остваривме стратешката цел влез во НАТО и еден граѓански концепт на држава. Ако некој прави етнички тензии во поглед на прикривање на криминали тоа се добро познатите „дечки“ од ВМРО-ДПМНЕ. Дали прикривате нешто вие и вашиот коалиционен оартнер кога нема вода во Тетово. Дали кога вашиот потенцијален партнер вее знамиња на Голема Албанија дали прикривате нешто, бидејќи тоа е зовривање етнички тензии. Да, како член на СДСМ го осудувам она што се случи во Сопот, тоа се ретроградни процеси од пред 145 години, рече Мартин Костовски во вечерашната Само Вистина.

притисни ентер