ЛеБрон Џејмс е прв кошаркар во историјата со 40.000 поени во НБА лигата (ВИДЕО)

ЛеБрон Џејмс стана првиот кошаркар во историјата на НБА кој постигнал 40.000 поени, не сметајќи го плејофот.

До јубилејниот кош стигна во втората четвртина од натпреварот помеѓу ЛА Лејкерс и Денвер Нагетс, но бранителот на титулата ја расипа празничната атмосфера во Лос Анџелес победувајќи со 124:114.

На Џејмс му беа потребни девет поени на овој натпревар за да дојде до својот јубилеј, а до 40.000 стигна во втората минута од втората четвртина кога го мина Мајкл Портер Јуниор. издигна за леј-ап, ги смени рацете и постигна кош по левата страна. За разлика од минатогодишниот натпревар во кој тој стана најдобар стрелец на сите времиња, минувајќи го Карим Абдул-Џабар, овојпат играта не беше прекината за да се одбележи историскиот момент.

Иако Лејкерси имаа осум поени предност на полувремето, таа се стопи до крајот на третата четвртина, а Нагетс го прекина натпреварот со серија од 9-0 во последните минути. Покрај Никола Јокиќ, кој постигна 35 поени со 10 скока и седум асистенции, најголема заслуга за победата има Портер, кој без ниту едно промашување стигна до 25 поени и 10 скока, шутирајќи 10/10 од поле, вклучително и 5/5 за тројки.. Џамал ​​Мареј додаде 24 коша и 11 асистенции.

Тоа е шеста последователна победа за Нагетс по Ол-стар паузата и осма последователна победа над Лејкерси, вклучувајќи го и ланскиот плеј-оф, во кој ги победија со 4:0 во финалето на Западот.

Џејмс заврши со 26 поени и девет асистенции, а го следеше Руи Хачимура со 23 поени, додека Ентони Дејвис остана на 17 и 11 скока откако гостите од Денвер ја сменија одбраната и му ги затворија приодите кон кошот.

Со оваа победа Денвер остана трет на Западот, но со скор 42-19 е веднаш зад Минесота (42-18) и Оклахома Сити (41-18), додека Лејкерси останаа десетти со 33-29. Иако не им се заканува опасност да ја загубат последната позиција која води во плеј-ин, тешко ќе одат директно во плеј-офот бидејќи шестопласираниот Њу Орлеанс Пеликанс е на три и пол натпревари (36-25 ).

Жена дошла во банка со мртов човек за да подигне кредит: Тој е молчелив (Вознемирувачко видео)

Неверојатна приказна доаѓа од Рио де Жанеиро, каде жена била уапсена откако наводно се обидела да добие кредит од банка, во друштво на мртов човек?!

Приказната за прв пат ја објави ТВ Глобо од Бразил, а видеото се појави на социјалните мрежи.

На видеото гледаме жена која стои покрај блед постар маж во инвалидска количка. Се гледа како го држи за врат и го нарекува „чичко“.

Таа наводно се претставила како внука на мажот и побарала кредит од 3.400 долари.

„Вујко, слушаш ли? Треба да го потпишете договорот за заем. Ако не потпишеш, нема шанси, бидејќи не можам да го сторам тоа за тебе“, вели таа.

Вработената во банката, која ја снимила снимката, одговара: „Изгледа не му е добро, неговата боја“.

Жената возврати: „Таков е тој. Тој не зборува ништо“.

Вработените во банката набрзо повикале полиција.

„Тој веќе беше мртов во банката. Главната работа е да се продолжи со истрагата за да се пронајдат членовите на семејството и да се дознае повеќе за случајот“, изјавил началникот на полицијата Фабио Луиз за ТВ Глобо.

Ако се покаже дека жената е виновна, таа може да биде одговорна за обид за измама.

Надлежните ги истражуваат околностите под кои мажот починал, а неговото тело е пренесено во Институтот за судска медицина.

Јонуз: Полека но сигурни влегуваме во „бугарско“ сценарио

„За година и пол до две сум сигурен дека ќе имаме предвремени избори“

Тоа што некој е помудар од тебе и тоа што подобро игра од шах од тебе, не значи дека ги надминал границите. Легитимно право, законско право е да се поставува услов. Алал да им е на Албанците 100:0 тепаат наспроти Македонците. Полека но сигурни влегуваме во „бугарско“ сценарио. За година и пол до две сум сигурен дека ќе имаме предвремени избори. На овие избори тврдам дека ВМРО-ДПМНЕ ќе „растури“ на овие избори затоа што имаат доследност, кичмата крива ли е, ја држат, другите се камелеон. Во Македонија овде кога би не оставиле сами да го делиме парчето торта, очите ќе си ги извадиме. Албанците тоа што го имаат, Македонците го немаат, а тоа е едиство, рече Агим Јонуз во Само Вистина.

Нарко босот „Ел Чапо“ се жали дека во затворот не му дозволувале никаков контакт со семејството

Мексиканскиот нарко бос Хоакин „Ел Чапо“ Гузман, поранешен водач на картелот Синалоа, тврди дека не смее да прима телефонски повици или посети во максимално безбедниот американски затвор во Колорадо, каде што издржува доживотна затворска казна.

Гузман, кој неколкупати бегаше од затворите во Мексико, на крајот на март му напиша писмо на судијата на Окружниот суд на САД, Брајан М.

Тој е осуден за водење на операција за шверц на дрога од индустриски размери и отслужува казна во затвор со максимална безбедност во Флоренс, Колорадо, според АП.

„Во мај 2023 година, објектот престана да ми ги пренесува повиците на моите ќерки, а јас седум месеци немав повици од нив. Прашав кога ќе ми дозволат да разговарам со моите ќерки и вработените ми кажаа дека агентот на ФБИ кој ги надгледуваше повиците не одговара“, напиша Гузман.

Ел Чапо смета дека е изложен на „дискриминација без преседан“ и дека официјалните лица го казнуваат со тоа што не му дозволуваат контакт со семејството.

Гузман, исто така, побарал од судијата да ја посети неговата сопруга Ема Коронел, но не кажа кога последен пат му било дозволено да ја види.

Коронел, исто така, се изјаснила за виновна за обвиненијата за трговија со дрога во 2021 година, но подоцна беше ослободена.

„Ве молам на Коронел да ѝ дозволите да ме посети и да ги донесете моите ќерки да ме посетат, бидејќи тие можат да ме посетат само кога се на одмор, бидејќи студираат во Мексико“, додаде Гузман во писмото до судијата. .

Судијата Коган одговори минатата недела, велејќи дека по изрекувањето на пресудата на Гузман, сè е на американското биро за затвори и дека нема моќ да интервенира.

Во декември, 95-годишната мајка на Гузман почина во северната мексиканска држава Синалоа, а таа наводно не го видела својот син откако беше испратен во затвор во Колорадо во 2019 година.

Гузман го предводеше картелот Синалоа во борбата против нарко бандите, во кои загинаа илјадници Мексиканци.

Тој двапати избегал од мексиканските затвори, еднаш преку тунел долг километар ископан низ ќелијата во која престојувал.

Откако беше екстрадиран во Њујорк, неговото тримесечно судење вклучуваше приказни за убиства, политички исплати, кокаин скриен во лименки халапења и пиштоли со скапоцени камења.

Во 2023 година, Мексико екстрадираше еден од синовите на Ел Чапо, Овидио Гузман Лопез, во САД за да се соочи со обвиненија за трговија со дрога и перење пари.

Се вели дека Гузман Лопез го водел картелот Синалоа за време на операциите за производство и извоз на фентанил во САД, за кој се верува дека предизвикува 70.000 смртни случаи годишно.

притисни ентер