Леброн Џејмс е позитивен на коронавирус, иако бил целосно вакциниран

ЛА Лејкрс дојде до победа над Сакраменто Кингс од 117:92 без Леброн Џејмс, кој влезе во здравствениот и безбедносен протокол на НБА лигата. Во превод, најголемата кошаркарска ѕвезда на денешницата има коронавирус.

Според правилата за оваа сезона, вакцинираните играчи влегуваат во протоколот за ковид само во случај на позитивен тест, а невакцинираните дури и ако биле во контакт со заразено лице. Лејкерси официјално не соопштиле зошто Џејмс е под протокол, но доколку е вакциниран, како што рече, причината е јасна.

Џејмс ќе биде надвор од тимот најмалку 10 дена помеѓу позитивен тест и најмалку два негативни, направени со разлика од 24 часа.

Лејкерси се договориле за безбеден транспорт на нивната ѕвезда назад во Лос Анџелес, а Ентони Дејвис објавил дека Леброн му рекол дека е асимптоматски.

За нивна среќа, Лејкерси следат оскуден распоред, па освен синоќа, Џејмс ќе ги пропушти само натпреварите против ЛА Клиперс, Бостон и Мемфис, а би можел да се врати за пресметката со Оклахома Сити.

Оваа сезона Џејмс веќе отсуствувал на 11 натпревари поради повреди на стомачниот ѕид и зглобот и суспензија поради инцидентот во Детроит. Лејкерси се мачат со него и без него. Со сооднос 12-11 го држат осмото место на Запад.

Во отсуство на Џејмс до победата синоќа ги предводеше Ентони Дејвис со 25, Расел Вестбрук со 23 и Малик Монк со 22 поени.

Србија: Над 17.000 нови случаи со Ковид-19, починале 28 лица

Во последните 24 часа се регистрирани уште 17.318 новозаразени со коронавирусот во Србија.

Од последиците на Ковид-19 починале 28 лица.

На респиратори се наоѓаат 112 пациенти.

Како што е наведено, во последните 24 часа се анализирани 36.434 примероци а 2.619 лица се наоѓаат на болничко лекување.

„Intel“ планира да произведува чипови за рударење на Биткоин

„Intel“ најави дека следната генерација на системи за рударење на Биткоини би можела да се испорачува со „Intel Inside“ налепници.

Компанијата ги најави плановите за тоа дека на нивната претстојна конференција ќе се дискутира за „Bonanza Mine“ чип за рударење на Биткоин.

„Bonanza Mine“ е опишан како ефикасен, „ASIC“ за рударење на Биткоин со ниска потрошувачка, според податоците и документацијата кои се потпишани од страна на тројца претставници на „Intel“.

Засега, програмата не укажува на тоа дали „Intel“ навистина планира да го испорача „Bonanza Mine“ како завршен производ или само како истажувачки проект.

„Intel“ претходно објави планови за блокчеин, како и дека тие нема да вклучваат стандардни процесори или графички карти. Тоа не претставува изненадување, со оглед на тоа дека Биткоин рударењето одмана е преминато на „ASIC“.

„Intel“ нема објавено информации за моќноста за рударање на новиот уред ниту дали ќе биде оптимизиран само за Биткоин.

Американските телекомуникациски компании ги одложуваат услугите во 5G мрежата

Извршните директори на големите американски авиокомпании предупредија на непосредна „катастрофална“ воздухопловна криза откако „AT&T“ и „Verizon“ ќе воведат услуги на 5G мобилните мрежи.

Американските телекомуникациски компании „AT&T“ и „Verizon Communications“ се согласија да го одложат воведувањето услуги во 5G мрежата, одложувајќи го вклучувањето на базните станици во близина на клучните аеродроми за да се спречат прекини во сообраќајот.

Извршните директори на големите американски авиокомпании предупредија на непосредна „катастрофална“ воздухопловна криза откако „AT&T“ и „Verizon“ ќе воведат услуги на 5G мобилните мрежи.

„Ќе има хаос меѓу авиокомпаниите“

Новата услуга би можела да направи значителен број авиони со широки трупови неупотребливи, оставајќи „десетици илјади Американци заробени во странство“ и „хаос“ на летовите во Соединетите Држави, соопшти здружението „ Airlines for America“.

Федералната управа за авијација (FAA) предупреди дека потенцијалните пречки може да влијаат на чувствителните инструменти во авионот, како што се висиномерите, и значително да го попречат летањето со слаба видливост.

Поради тоа, „Verizon“ одлучи да го одложи вклучувањето на петстотини базни станици во близина на аеродромите, помалку од 10 отсто од планираниот број, додека не се најде трајно решение, изјавија извори во вторникот. Деталите за договорот за одложување не се објавени и не се знае кога ќе бидат вклучени базните станици.

притисни ентер