Кулеба за прекинот на американската помош: Toa беше изолиран инцидент

„Toa беше изолиран инцидент, САД разбираат што е во прашање во Украина“.

Украинскиот министер за надворешни работи Дмитро Кулеба рече дека верува оти прекинот на американската помош за Украина, откако Конгресот не ја вклучи во привремен закон, всушност е изолиран инцидент, а не е системски одговор.

„Прашањето е дали тоа што се случи во американскиот Конгрес минатиот викенд е инцидент или е систематски“, рече Кулеба на маргините на состанокот со министрите за надворешни работи на Европската унија, а пренесува Си-Ен-Ен.

„Мислам дека тоа беше инцидент. Имаме многу детални разговори со двата дела на Конгресот, републиканците и демократите. Тие ја донесоа оваа одлука земајќи ја предвид позадината, односно можната блокада на работата на американската Влада. Но, ние не сметаме дека поддршката на САД е разнишана, затоа што САД разбираат што е во прашање во Украина. Проблемот е многу поголем од Украина, се работи за стабилноста на светот“, додаде Кулеба.

Да потсетиме, претседателот на Претставничкиот дом на американскиот Конгрес, Кевин Мекарти, не вклучи помош во висина од шест милијарди долари во привремениот закон што требаше да ја спречи блокадата на работата на американската Влада./МИА

Дивата од модните писти слави 58 роденден: Се трудам да бидам добра

Познатата манекенка Синди Крафорд го прслави својот 58 роденден.

- Благодарна за уште еден сет роденденски свеќички - порача таа на Инстаграм.

Жената која упадна на модните писти во деведесеттите продолжува да плени со својата природна убавина. Длабоко во шестата деценија од животот без никаква пластика на себе, таа сè уште се колне во убавина.

Покрај редовните вежби, врвниот изглед го постигнува и со посебен режим на исхрана.

Избира здрава храна и признава дека се труди „80 проценти од времето да биде 80 отсто добра“.

Денот започнува со смути направено од кокосово млеко, третина од замрзната банана, шолја свеж спанаќ, 10 листови нане, една лажичка протеини и малку зрна какао. За ручек најчесто јаде салата со пилешко, а за вечера подготвува ќофтиња од мисирка со салата и зеленчук.

Извор: Аваз

Милитао би можел да се врати на фудбалските терени во март

Одбранбениот фудбалер на Реал Мадрид, Едер Милитао е блиску до враќање во тимот.

Како што пренесе „Relevo“ Бразилецот ќе има време да закрепне навреме за четвртфиналето на Лигата на шампионите доколку мадридскиот клуб стигне до оваа фаза.

Четвртфиналето во елитното фудбалско натпреварување ќе се одржи во средината на март.

Во август 2023 година, во 1. коло од Ла Лига против Атлетик (2:0), Милитао ги скина вкрстените лигаменти на коленото.

За тренерот на Реал Мадрид со евентуалното враќање на Милитао ќе биде големо олеснување пред завршниот дел од сезоната. /МИА

Паолини го освои трофејот во Дубаи

Италијанската тенисерка Јасмине Паолини е победничка на ВТА 1000 турнирот во Дубаи, ОАЕ.

Паолини во денешното финале беше поуспешна од Русинка Ана Калинскаја во три сета. Мечот траеше 2 часа и 16 минути и заврши со резултат 4:6, 7:5, 7:5 во корист на италијанската претставничка.

Дваесет и петгодишната Русинка двапати сервираше ас, направи четири двојни грешки и реализираше шест брејк топки од осум шанси. Паолини немаше ниту еден ас, направи една двојна грешка и седум брејк топки реализира од девет можности.

Паолини го освои својот втор ВТА трофеј во сингл. Пред тоа таа стана победничка и на три турнири во двојки.

Од друга страна, Калинскаја не успеа да ја освои својата прва ВТА титула во сингл. Сепак, за време на турнирот во Дубаи, Русинката победи три претставнички на Топ 10 – Ига Швјонтек (1), Елена Остапенко (9) и Коко Гоф (3). /МИА

притисни ентер