Кулеба: Ова е најголемата технолошка катастрофа во Европа во последните децении

Шефот на украинската дипломатија, Дмитро Кулеба, го нарече уништувањето на браната Нова Каховка „најголемата технолошка катастрофа во Европа во последните децении.

„Русија ја уништи браната Каховка и на тој начин ја предизвика веројатно најголемата технолошка катастрофа во Европа во последните децении. Илјадници цивили се во опасност. Ова е сериозно воено злосторство. Единствениот начин да се запре Русија, најголемиот терорист на 21 век, е целосно протерување од Украина“, напиша Кулеба на Твитер.

Да потсетиме, горниот дел на хидроцентралата Каховка, на југот на Украина, беше уништен со гранатирање, но самата брана на резервоарот не е уништена, изјави Владимир Леонтиев, шеф на управата на Новокаховскиот градски округ.

Бројни канали на Телеграм вечерва објавија дека хидроцентралата Каховка, која е под контрола на руските сили, наводно е целосно уништена, а некои објавија и снимки од урнатата брана./МИА

Мицкоски за кадровските решенија во владата од коалицијата „Твоја Македонија“

Изјава на мандатарот за состав на влада и лидер на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски за кадровските решенија во новата влада од коалицијата „Твоја Македонија“, што вечерва беа потврдени од Извршниот и Централниот комитет на партијата. 

Гордон Ремзи имал тешка сообраќајна несреќа со велосипед,ги покажа модринките

Светски познатиот готвач Гордон Ремзи објави видео на Инстаграм во кое откри, како што самиот вели, „лоша несреќа“ додека возел велосипед во Конектикат.

Во видеото, Ремзи се „пофали“ со своите модринки добиени во велосипедската несреќа.

„Доаѓа Денот на татковците и имам важна порака за сите татковци... Носете кацига! рече тој, додавајќи дека се чувствува добро и дека не се здобил со сериозни повреди, но дека телото му е покриено со модринки, поради што изгледа „како виолетов компир“. На крајот им се заблагодари на персоналот во болницата каде што престојува, но и рече дека е среќен што носел кацига.

„Да не носев кацига, искрено немаше да бидам овде во моментов“, порача Ремзи.

Мицкоски ги соопшти имињата на министрите на ВМРО-ДПМНЕ во новата влада

ВМРО ДПМНЕ вечерва ги потврди кадровските решенија во идната влада.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и мандатар за состав на идната влада Христијан Мицкоски вечерва по седниците на Извршниот и Централниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ ги соопшти имињата на министрите во новата влада..

притисни ентер