Кучето на Бајден искаса уште еден агент на тајната служба

Семејното куче на американскиот претседател Џо Бајден каснало уште еден агент на тајната служба, пишува Би-Би-Си.

Двегодишниот германски овчар Командер синоќа нападнал агент и ова е 11-ти пат кучето да касне чувар во Белата куќа или домот во кој живее семејството Бајден.

Тајната служба објави дека агентот бил каснат од кучето и дека му е добро. Прес секретарот на Белата куќа претходно го посочи стресот од животот во Белата куќа за нападите. „Тоа е стресно за сите нас, а можете да замислите како е за домашните миленици“, вели тој.

Во јули, претставници на Белата куќа изјавија дека се обидуваат да искористат нови техники за поврзување и обука на кучето, по серијата напади врз персоналот, пишува Би-Би-Си.

Записите на Тајната служба, добиени од конзервативната група преку барање за Законот за слобода на информации во јули, откриваат детали за 10 други инциденти со каснување во кои е вмешан Командер. Еден од инцидентите се случил на 26 октомври 2022 година, откако првата дама Џил Бајден не успеала да го држи кучето под контрола, се вели во мејловите на агентот на Тајната служба.

„Додека бев на должност, Командандер ме нападна. Г-ѓа Бајден не можеше да го контролира кучето и продолжи да кружи околу мене. Верувам дека е само прашање на време кога ќе биде нападнат агент или вработен во Белата куќа“,напишал агентот во е-поштата.

Околу една недела подоцна, друг агент напишал дека кучето двапати го каснало. Агент кој бил сведок на нападот рекол дека едвај му се спротивставиле на кучето. Во декември 2022 година, агент бил нападнат пред Бајден. Командер му ги гризнал подлактицата и палецот.

Ниту една од повредите на агентите не била опишана како сериозна во записите на Тајната служба. Другото куче на Бајден, Мајор, исто така било вклучено во бројни инциденти со каснувања на агенти на Тајната служба.

Оттогаш тој се исели од Белата куќа и сега живее со пријателите на семејството Бајден. Командер пристигна во Белата куќа во 2021 година како кученце. Тоа беше подарок од братот на Бајден, Џејмс.

Покрај Командер, Бајденови имаат и мачка Вилоу.

Туск може да стане премиер на Полска на 13-14 декември

Туск може да положи заклетва како нов полски премиер на 13 или 14 декември.

Според висок функционер во полската претседателска администрација, Доналд Туск, лидерот на Граѓанската коалиција, најголемата партија во коалицијата со парламентарно мнозинство, може да положи заклетва како нов полски премиер на 13 или 14 декември, објавија полските медиуми, пренесе БТА.

Војчех Коларски, државен секретар во претседателската администрација, вчера на Католичкото радио објави дека Доналд Туск, кандидатот за премиер предложен од парламентарното мнозинство, може да положи заклетва пред претседателот Анджеј Дуда на 13 или 14 декември.

Во согласност со програмата на долниот дом на полскиот парламент, на 11 декември, актуелниот премиер Матеуш Моравјецки ќе го одржи својот програмски говор пред комората. Неговиот предлог-кабинет потоа ќе биде подложен на гласање за доверба, кое се очекува да пропадне бидејќи мнозинството гласови во Парламентот и припаѓаат на опозицијата. Во таков случај, во текот на денот пратениците ќе предложат свој кандидат за премиер, а неговата кандидатура повторно ќе биде ставена на гласање.

Лидерите на трите опозициски партии кои освоија мнозинство во долниот дом на Парламентот на изборите на 15 октомври сакаат нивната влада да биде предводена од Туск и планираат тој да ја преземе функцијата што е можно поскоро. Нивниот кандидат ќе ја претстави својата програма на 12 декември. /МИА

Десетици слонови угинаа во националниот парк Хванге во Зимбабве поради климатските промени

Десетици слонови угинаа од жед во популарниот национален парк Хванге во Зимбабве, а заштитниците стравуваат дека повеќе ќе умрат бидејќи сушата, предизвикана од климатските промени и глобалната временска шема на Ел Нино, ги суши дупките за наводнување

Сезонскиот Ел Нино, кој предизвикува потопло и суво време во текот на целата година, е влошен од климатските дефекти, велат научниците, што е причина за загриженост на тековните разговори за климатски акции КОП28 во Дубаи.

-Се потпираме на вештачка вода, бидејќи нашата површинска вода се намали. Бидејќи слоновите зависат од вода, повеќе од нив умреа, изјави главниот еколог на Зимпаркс во националниот парк Хванге, Дафин Мадламото.

Во Хванге живеат 45 илјади слонови, а на возрасен слон му требаат 200 литри вода дневно. Но, како што изворите на вода се намалуваат, пумпите со соларна енергија во 104 бушотини или бунари не можат да црпат доволно вода./МИА

Ердоган ја обвини Франција за обезбедувањето оклопни возила на Ерменија

Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган ја критикуваше Франција за обезбедување оклопни возила на јужнокавкаската земја Ерменија, опишувајќи го потегот како „провокативен“, објавија азербејџанските медиуми.

-Ова е провокација. Франција треба да знае дека не и прави добро на Ерменија, туку и штети, изјави Ердоган на новинарите на враќање од посетата на Грција.

Според него, „ерменската влада треба да учи од своето неодамнешно искуство и да не подлегнува на овие провокации“.

-Би било во интерес на Ерменија да ја искористи можноста за мир и да не падне во замката поставена од земјите што ја доведуваат во заблуда, рече Ердоган.

За време на 44-дневниот конфликт, Азербејџан го врати Карабах по речиси 30 години ерменска окупација.

-Мирните односи со Азербејџан би биле најдобрата опција за Ерменија. Оние кои ѝ ставаат оружје во рацете ќе ја остават Ерменија сама во тешки времиња, додаде Ердоган. /МИА

притисни ентер