Крапски риболовен маратон на Осломејско Езеро

 На Осломејско Езеро од денеска до недела, во траење од 75 часа, ќе се одржи Вториот крапски риболвен маратон, со учество на 15 екипи од земјава и странство.

Крај Осломејското Езеро се е подготвено за одржување на овој натпревар – од тампонирани боксови и уреден пристапен пат, до сите детали неопходни за организација на ваков вид натпревар.

Раководството на спортско риболовното друштво „Хантер Фиш" од Кичево, како главен организатор на маратонот, се погрижисе се да протече во најдобар ред, а за најдобрите ќе следуваат и стимулативни парични награди.

– Со почеток во 11 часот од денеска до недела во 14 часот на Осломејско Езеро ќе се одржи Вториот крапски риболовен натпревар во траење од 75 часа. За учество на овој натпревар секоја од екипите ќе мора да плати котизација од 5000 денари за да се стекне со право да биде дел од истиот, истакна портпаролот на спортско риболовното друштво „Хантер Фиш", Мире Ночески.

Тој додаде дека временските услови се поволни и очекуваат богат лов и фер натпреварување.

– За трите екипи што ќе остварат најдобри резултати, покрај пехари и медали следуваат и парични награди од 15.000 денари за најдобрата екипа, 10.000 денари за второпласираната и 5.000 денари за екипата што ќе го заземе третото место. Истовремено, на овој крапски натпревар награда ќе следува и за риболовецот кој ќе улови најголем примерок на крап, вели Ночески.

Ночески појасни дека учесниците на натпреварот ќе ловат на мамка боила.

На Британец му извадиле бубрези, тешки рекордни 35 килограми: Можам да дишам (ВИДЕО)

Ворен Хигс, 54, од Виндзор, Велика Британија, страда од полицистична бубрежна болест.

Тоа е наследна болест која предизвикува раст на цисти во бубрезите и може да доведе до откажување на бубрезите. Зафаќа едно лице од 1.000 и нема лек.Хигс бил опериран пред неколку месеци, а хирурзите велат дека неговите бубрези биле рекордно големи.

Имено, тежеле вкупно 35 килограми, а хирурзите му ги отстраниле двата бубрега.Се верувало дека стариот рекорд изнесувал 7,4 килограми, а тој бубрег е изваден од пациент во Индија.

Хигс се вратил во релативно нормален живот три месеци по операцијата и вели дека се чувствува многу подобро.

„Можам да дишам, можам да јадам“, вели тој, но сепак се бори со рамнотежата.

Сепак, тој редовно оди во теретана и тренира и планира да истрча 10 милји дневно.

Во Романија нема места на ооделите за интензивна нега, пациентите лежат на душеци на подот

Рекорден број на нови смртни случаи од коронавирус денеска се регистрирани во Романија, а болничкиот систем достигнал точка што нема повеќе слободни кревети на одделите за интензивна нега.

Во последните 24 часа, пријавени се повеќе од 18.800 нови инфекции со „Ковид-19“, а 574 луѓе починале. Романија е втората земја во Европа со најниска стапка на вакцинација, пишува Ројтерс.

Видеата од болниците во Букурешт покажуваат пациенти како лежат на душеци на подот или држат резервоари за кислород на преполните клупи во ходниците. Мртовечниците работат со полн капацитет.

"Нема доволно простор за сите случаи. Ако стапката на вакцинација беше 70 до 80%, сега ќе имавме десет пати помалку смртни случаи", рече Клаудио Русу, доктор во единицата за интензивна нега.

Во Романија, само 36% од возрасната популација е целосно вакцинирана, а просекот на Европската унија е 74%. Досега во октомври, едно лице на секои пет минути починува во земјата од последиците од инфекција со ковид.

Условите за избор на Мис на Франција ги шокираа кандидатките, подготвија тужба

Француските активистки за правата на жените поднесоа тужба против организаторите на изборот Мис Франција за дискриминација, пренесува порталот Франс инфо.

Групата Osez le féminisme (Осмели се за феминизмот) со три одбиени кандидатки ја обвинија Мис Франција и Ендемол за дискриминација на работа. Тие тврдат дека е неприфатливо условот за избор да е висината над 170 сантиметри, кандидатките да не се во брак и да се „претставнички на убавината“.

„Според францускиот закон, забранет е секаков вид дискриминација врз основа на возраста, моралот, физичкиот изглед и семејниот статус“, изјавила за АФП Виолан Де Филипис-Абате, адвокат на групата „Осез ле феминисме“.

Но, прашање е дали француските натпреварувачки можат да се третираат како вработени. Имено, тие потпишуваат договор, но тоа не е договор за вработување. Француските медиуми пишуваат дека тужителите сега се повикуваат на судската одлука од 2013 година, кога поранешниот кандидат за г -дин Франција ги тужел организаторите од слични причини.

притисни ентер