Крај на една ера: Ќе биде урнат бунгаловот, каде Мерлин Монро ги поминала последните денови

Куќата во која живеела и умрела Мерлин Монро во Лос Анџелес била привремено спасена од рушење, но нејзиниот омилен бунгалов во некогашното одморалиште и казино на езерото Тахо нема да има толку среќа, објавија локалните медиуми.

Дрвениот бунгалов број 3 во одморалиштето Кал Нева на границата Невада-Калифорнија со поглед на езерото Тахо, опкружен со високи дрвја и двор, беше нејзиното омилено место за одмор. Но, бунгаловот ќе биде срушен поради плановите за изградба на луксузен хотел. Бунгаловот бил опремен со кревет во облик на срце и таен тунел за состаноци и е местото каде Монро била викендот пред да умре.

Монро наводно се предозирала во тој бунгалов. Пејачот Френк Синатра, косопственик на комплексот кој престојувал во бунгаловот бр. 5, и Сем Џанкана, мафијашки бос во Чикаго и наводен тивок партнер на Синатра во Кал Нева, кому му беше забранет влез во казината во Невада и на крајот го чинеше Синатра неговата лиценца за казино, открија дека ја освестиле и ја однеле во болница.

Одморалиштето подоцна продолжило да работи под различни сопственици, а гостите можеле да престојуваат во бунгаловот на Монро за неколку стотици долари од ноќ.

За разлика од бунгаловот, нејзината куќа во населбата Брентвуд во Лос Анџелес била привремено спасена од уривање.

Сегашните сопственици на куќата, нејзиниот последен дом во кој умрела од предозирање со дрога на 4 август 1962 година и единствениот што го поседувала, побарале дозвола да ја урнат, но локалните жители и членовите на Градскиот совет на Лос Анџелес се обидуваат да го спасат, а советот размислува да ѝ даде статус на културно-историски споменик.

Откако пред една недела покрена постапка во градскиот совет за куќата во шпанска колонијален стил, градскиот комитет за градба и безбедност веднаш ја укинале дозволата за уривање што била издадена еден ден претходно.

Самиот предлог на градскиот совет исто така забранува големи промени на имотот додека се разгледува неговиот потенцијален статус на обележје.

Монро ја купила еднокатната куќа со четири спални соби од 270 квадратни метри во раните 1960-ти за 75.000 долари по распадот на нејзиниот трет брак со Артур Милер. Тоа била единствената куќа во сопственост на актерката, која поминала дел од своето детство во сиропиталиште или дом за згрижување.

Филмската ѕвезда била пронајдена мртва во спалната соба во куќата во август 1962 година на 36-годишна возраст. Причината за смртта е наведена како акутно труење со барбитурати. Имотот, кој вклучува базен и куќа за гости, сега е во сопственост на американска фондација, која го купила за 8,35 милиони долари.

Наместо забава за откривање на полот, таткото завршил во болница- снимка со 32 милиони прегледи

Иако настаните за откривање на полот во повеќето случаи се возбудливо и посебно искуство за родителите и поширокото семејство и пријателите, понекогаш тие можат да тргнат наопаку.

Така, една трудница случајно му го скршила носот на својот сопруг и идниот татко кога дознала дека во нивното семејство ќе се приклучи девојче.

Видеото набрзо стана вистински хит на социјалните мрежи, а моментално има повеќе од 32 милиони прегледи и еден милион коментари.

Како што може да се види на видеото, воодушевената трудница среќно скокнала кога дознала дека носи девојче, но случајно со главата го удрила сопругот во носот и му го скршила. Сето ова, секако, го снимиле камерите и видеото набрзо се појави на TikTok.

@gender.reveal.tv Breaking my husband’s nose at our gender reveal 🙃🎀 #genderrevealfail #notactuallybroken #18weekspregnant ♬ Love You So - The King Khan & BBQ Show

НБА казни млад кошаркар - на жените им ги покажувал интимните делови на телото

Младиот канадски кошаркар Џошуа Примо (20) е суспендиран на четири натпревари без плата поради „непримерно и навредливо однесување кон повеќе жени“, објави НБА.

Американските медиуми пренесуваат дека Примо, кој моментално е без клуб, им ги покажувал интимните делови на голем број жени.

„Примо тврди дека неговото однесување не било намерно, а лигата не најде докази дека тој учествувал во сексуално или друго недолично однесување надвор од овие кратки изложувања“, се вели во соопштението на НБА. „Сепак, ваквото однесување не е во согласност со стандардите на лигата и бара казна“, се додава.

Сан Антонио Спарс го раскина договорот со Примо на 31 октомври минатата година, а младиот кошаркар моментално е без клуб. Тој ќе ја одлежи суспензијата доколку потпише договор со друг тим од НБА.

д-р. Хилари Котен, поранешниот терапевт на Примо, првпат се појави со обвинувања против него минатата есен, велејќи дека тој „се изложил во девет одделни прилики“. Бидејќи Спарс не направија ништо, Каутен го тужел клубот, а тужбата била решена надвор од судот.

Примо одиграл вкупно 54 натпревари во дресот на Спарс, а имал просек од 5,9 поени и 1,8 асистенции по натпревар. Набргу откако бил отпуштен од Спарс, Примо рече дека се бори со своето ментално здравје.

„Побарав помош да се справам со претходната траума што ја претрпев и сега ќе го одвојам ова време за да се фокусирам поцелосно на третманот за моето ментално здравје. Се надевам дека ќе можам да разговарам за овие прашања во иднина за да можам да им помогнам на другите кои претрпеле на сличен начин. Ја ценам приватноста во овој момент“, изјави тој неодамна.

Цените на нафтата надминаа 96 долари за барел

Цените на нафтата денеска се искачија над 96 долари на меѓународните берзи, поттикнати од индициите за слаба понуда во САД и очекувањата за зголемена побарувачка за гориво во Кина за време на празничната сезона.

На лондонската берза цената на барел со датуми на испорака во ноември беше за 88 центи повисока попладне отколку на крајот на вчерашното тргување и изнесувала 96,26 долари. Поактивно се тргувало со барели со датум на испорака во декември, по 97 центи повисока цена од 94,07 долари.

На американскиот пазар барелот поскапе за 1,31 долари и се тргува за 93,02 долари.

Трговците се фокусираа на знаците на тесна понуда во САД на крајот на неделата. Залихите во резервоарите во Кушинг, од каде се испорачува нафта купена со форвард договори на американскиот пазар, веќе се на најниско ниво од јули минатата година.

„Понатамошниот пад би ги спуштил на критично ниво, што би можело да го отежне нивното извлекување (од резервоарот - op.ed.)“, објаснува Карстен Фрич од Комерцбанк.

Цените се поддржани и од проценките дека побарувачката за гориво во Кина ќе се зајакне за време на седумдневниот одмор што започнува денеска.

„(Зголеменото) патување во странство за време на празникот Златна недела ја поттикнува кинеската побарувачка за нафта“, напишаа аналитичарите на ANZ во белешката до клиентите.

Се очекува и домашните патувања да ја поддржат побарувачката. Податоците од апликацијата за летови на Umetrip покажуваат дека просечниот број дневни резервирани летови е за петтина поголем отколку за време на Златната недела во периодот пред пандемијата 2019 година.

Во меѓувреме, Русија размислува за воведување квоти за извоз на гориво доколку привремената забрана за извоз не го постигне посакуваниот ефект и ако не паднат цените на домашниот пазар. Цените на рускиот бензин и на дизелот благо паднаа денеска на Меѓународната берза во Санкт Петербург.

Економистите прогнозираат дека барелот во Лондон ќе во просек ќе изнесува 89,85 долари во четвртиот квартал и 86,45 долари во 2024 година.

До крајот на годината на цените најмногу ќе влијае намалувањето на понудата од Саудиска Арабија и Русија, но нивниот раст кон 100 долари за барел може да биде забавен од неповолните макроекономски движења, пишуваат аналитичарите.

Организацијата на земјите извознички на нафта (ОПЕК) одделно објави дека барел нафтена кошница на нејзините членки вчера поскапел за 40 центи на 97,48 долари.

притисни ентер