Конституиран новиот Совет на Општина Кисела Вода

На свечена седница, денес се конституираше новиот Совет на Општина Кисела Вода, се наведува во соопштението. 

Верификувани беа мандатите на 23-цата нови советници кои во следните четири години, заедно со градоначалникот Орце Ѓорѓиевски ќе носат решенија во интерес на жителите од овој дел на градот. На функцијата претседател на Советот на Општина Кисела Вода, беше избран Иван Живковски.

Седницата ја отвори Претседателот на поранешниот состав на Советот, Дарио Шимиќ кој им честиташе на новоизбраните советници и им посака успешна работа во периодот што следи. Потоа, до изборот на новиот претседател Живковски, со седницата раководеше Арсена Глигорова, која, согласно Деловникот за работа е советник втор по старост.

За претседател на Советот на Општина Кисела Вода, Иван Живковски беше избран со 13 гласа за и 3 воздржани. Откако го презеде раководењето со седницата, тој им се обрати на присутните.

-За мене е голема чест и голема одговорност што во следниот мандат од четири години ќе бидам на чело на Советот на Општина Кисела Вода. Сметам дека сите заедно, како советници може многу да придонесеме за реaлизација на квалитетни политики коишто ќе го подобрат животот на нашите жители. Секако, ние можеме да изгласаме, но сето тоа треба и да го изреализираме заедно со новиот градоначалник, г-нот Орце Ѓорѓиевски. Заедно, ќе изреализираме голем број на проекти, за кои, впрочем се обврзавме преку Програмата за овие избори. Јас, како Претседател на Советот, ќе се трудам секогаш да бидам непристрасен и нема да ги делам луѓето ниту по партиска, ниту по идеолошка, ниту по етничка основа, бидејќи сите тука сме заедно само за една цел, а тоа е да направиме Кисела Вода да биде поубаво место за живеење за сите- истакна новиот Претседател на Советот Иван Живковски. Заблагодарувајќи се, тој го покани да се обрати и градоначалникот на Општина Кисела Вода, Орце Ѓорѓиевски.

Ѓорѓиевски најпрво ги поздрави присутните и им ги честиташе верификуваните мандати на советниците, а потоа кажа што очекува од нив и од функционирањето на Советот.

- Јас ќе ве замолам во наредните четири години овде да има што помалку политика, а многу повеќе решенија. Ова е место кај што ќе треба заеднички сите да донесеме одлуки и решенија кои ги очекуваат нашите сограѓани, не само 4 години наназад , туку и 30 години наназад. Јас сум отворен по природа, транспарентно работам, така ќе работам и во наредните четири години, но неопходна ми е поддршката од секој еден од вас, за да, за 4 години кога сето ова ќе заврши, нашата етапа во која сме сега навлезени, да оставиме нешто позади нас, односно дела по кои народот ќе не препознава години после тоа. Ви посакувам добро здравје и вам и на вашите семејства и се надевам дека ќе имаме транспарентна, заедничка битка во наредните 4 години од која бенефитот во секоја ситуација ќе го имаат нашите сограѓани. Од наредната седница, ќе се потрудиме овие седници да одат јавно, ќе се потрудиме да обезбедиме јавен пренос на седниците на Советот, со што нашиот народ ќе има директен увид во тоа што ние го работиме, а секако, е во нивен интерес-подвлече градоначалникот Орце Ѓорѓиевски.

Инаку во овој состав на Советот мнозинството го има коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ со 12 советници, СДСМ со коалиционите партнери има седум, Левица доби три советници, додека добија коалицијата ЛДП/ДОМ доби 1 советник.

Општина Кисела Вода

Норис: Планирав да го пропуштам Пјастри во последниот круг

Возачот на Мекларен, Ландо Норис, се осврна на вчерашната трка од Формула 1 шампионатот возена за Големата награда на Унгарија.

Тој беше лидер до три круга пред крајот кога му дозволи на клупскиот колега Оскар Пјастри да го престигне и со тоа му ја врати лидерската позиција позицијата.

- Ќе чекав до последниот круг, до последниот свиок. Но, тогаш од тимот ми кажа дека ако безбедносното возило одеднаш се појави, нема да можам повеќе да го пуштам Оскар да оди напред и тогаш во овој случај ќе изгледам како идиот. Потоа му дозволив да оди напред два или повеќе круга пред целта, изјави Норис.

Британецот призна дека му било тешко поради пропуштањето на победата, бидејќи сè уште има шанси да се натпреварува со Макс Верстапен за титулата и дека губењето на овие седум бода [разликата меѓу првото и второто место] може да влијаат на финишот на првенството.

- Некои мисли постојано ми се вртат во главата, бидејќи во овој спорт понекогаш треба да се биде себичен. Мора да размислите за себе - ова е вашиот главен приоритет. Но, јас сум и тимски играч. Сепак, овде ситуацијата беше поинаква. Не беше за да си помагаме еден на друг. Ме ставија на оваа позиција. И сакавме да вратиме сè назад, да ги вратиме нашите претходни позиции. Разбирам сè - како што разбирам и дека многу луѓе ќе речат дека разликата до Макс Верстапен е преголема - 60, 70, 80 поени (во моментов 76) или нешто слично. Но, ако Ред Бул и Макс продолжат да прават грешки како денес, а ние како тим продолжиме да се подобруваме и продолжиме да имаме викенди како оној во Унгарија, тогаш можеме да ги свртиме работите.

Во Генералниот поредок за возачи во Ф1 шампионатот, Верстапен од Ред Букл е лидер со 265 бодови, Норис има 189 на втората позиција.

Бостон ќе го продолжи договорот со Хаузер

Раководството на Бостон селтикс  ќе го продолжи договорот со  Сем Хаусер, објави инсајдерот на „ESPN“, Адријан Војнаровски.

Новиот договор со 26-годишниот Американец ќе важи до крајот на сезоната 2028/29. Кошаркарот ќе заработи 45 милиони долари.

Хаузер игра за Бостон селтикс од 2021 година. Во сезоната 2023-2024, тој настапи на 79 натпревари во регуларниот дел од сезоната на НБА и имаше просек од 9,0 поени и 3,5 скока по натпревар.

Бостон е актуелен шампион во најсилната кошаркарска лига на светот.

Герапетритис: Доколку Македонија продолжи со оваа политика, имаме средства за притисок

Доколку Македонија продолжи со оваа политика, имаме средства за дополнителен притисок на билатерално и меѓународно ниво.

Доколку Македонија продолжи со оваа политика, која е директно спротивна на меѓународните договори, тогаш грчката страна ги има оние средства за да може да изврши уште поголем притисок, средства што се и билатерални и мултилатерални на ниво на меѓународните организации, рече министерот за надворешни работи на Грција Јоргос Герапетритис во интервјуто за грчката телевизија ЕРТ, јави дописничката на МИА од Атина.

Шефот на грчката дипломатија повтори дека Договорот од Преспа е ратификуван од двата парламенти, со што носи законски обврски „кои не може да се променат од ниедна од двете земји“.

- Секако самиот Договор од Преспа јасно кажува дека прашањето за името, односно името на Северна Македонија не може да се смени ниту со договор од страните. Станува збор за одредба која останува засекогаш. Во овој момент има јасно прекршување од страна на политичкиот и државниот врв. Не е законски поткрепено тврдењето дека кој било политички или државен лидер може вон формалната рамка да употребува друго име за неговата земја, бидејќи тоа во реалноста би претставувало директно прекршување. Не може претседателот или премиерот на една земја, кога е во јавен настап да се повикува на приватна автономија. Ова не е во согласност ниту со домашното уставно право, ниту со меѓународното право, посочи Герапетритис.

Го повтори и ставот дека за нив Договорот „има значајни политички и правни проблеми“, но ги обврзува сите.

- Направив многу голем напор за целосно и комплетно да ги информирам сите наши партнери и сите меѓународни организации и можам да ви кажам дека во овој момент постои сериозна загриженост од страна на сите за ставот на Македонија. Сите разбираме дека доколку продолжи оваа политика, која директно е спротивна на меѓународните договори, што претставуваат основа на меѓународната безбедносна архитектура, тогаш грчката страна ги има оние средства за да може да изврши уште поголем притисок, средства што се и билатерални и мултилатерални на ниво на меѓународните организации, рече Герапетритис за ЕРТ.

притисни ентер